| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | ≤3 sets,4 months |
| Delivery Time | 3-4 months |
| Packaging Details | wooden box |
| Load Weight | 30Kg |
| Table Diameter | Ф400mm |
| Table Flatness | 0.02mm |
| Table Runout | 0.02mm |
| Positioning Repeatability | ±2″ |
| User Slip Ring | Customizable |
| Temperature Range | -55°C~+100°C |
| Maximum Heating And Cooling Rate | ≥3°C/min |
| Brand Name | RUYA |
| Model Number | 2DT400WK |
| Certification | ISO 9001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
3DT550WK 3-Axis Inertial Navigation Test Turntable With Thermal Chamber 40Kg
Dual-axis Temperature-controlled Turntable with 30Kg Load Weight for IMU
High Precision Temperature-controlled Dual-Axis Turntable with 30Kg Load
DTC014 Single Axis MEMS Gyroscope Test Turntable With Thermal Chamber
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | ≤3 sets,4 months |
| Delivery Time | 3-4 months | Packaging Details | wooden box |
| Load Weight | 30Kg | Table Diameter | Ф400mm |
| Table Flatness | 0.02mm | Table Runout | 0.02mm |
| Positioning Repeatability | ±2″ | User Slip Ring | Customizable |
| Temperature Range | -55°C~+100°C | Maximum Heating And Cooling Rate | ≥3°C/min |
| Brand Name | RUYA | Model Number | 2DT400WK |
| Certification | ISO 9001 | Place of Origin | China |
| High Light | 2 Axis Calibration Turntable ,IMU Calibration Turntable ,Temperature Control 2 axis turntable | ||
The 2DT400WK dual-axis temperature control turntable is a specialized precision equipment developed for research, testing, production debugging, and maintenance calibration of fiber optic gyroscopes and IMUs. This system is primarily used for rate and position function testing, featuring stable performance, reliable operation, simple operation, and cost-effectiveness. The equipment can also be utilized for experimental testing of other inertial components and devices.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Load Weight | 30Kg |
| Table Diameter | Ф400mm |
| Table Flatness | 0.02mm |
| Table Runout | 0.02mm |
| Rotary Accuracy Of Dual-Axis | ±3″ |
| Perpendicularity Of Dual-Axis | ±3″ |
| Intersection Of Dual-Axis | Ф0.5mm diameter ball |
| Positioning Error Of Angular Position | Outer frame: ±3″ Inner frame: ±2″ |
| Positioning Repeatability Of Angular Position | ±2″ |
| Rate Range | Inner frame: 0.01°/s ~ 800°/s Outer frame: 0.01°/s ~ 200°/s |
| Rate Accuracy | ω ≤ 1°/s: 2×10⁻³ (1° average) 1°/s ≤ ω < 10°/s: 2×10⁻⁴ (10° average) ω ≥ 10°/s: 2×10⁻⁵ (360° average) |
| Maximum Angular Acceleration | Inner frame: ≥400°/s² Outer frame: ≥50°/s² |
| User Slip Ring | Customizable |
| Temperature Range | -55°C ~ +100°C |
| Temperature Error | ±1°C |
| Temperature Fluctuation | ±1°C |
| Temperature Uniformity | ±2°C |
| Maximum Heating And Cooling Rate | ≥3°C/min |
| Dimensions Inside The Box | 450mm × 450mm × 450mm |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2013
Total Annual:
10000000-20000000
Employee Number:
50~60
Ecer Certification:
Verified Supplier
Jiujiang RUYA Precision Technology Co., Ltd. was established in January 2013. It is located at the northern foot of Mount Lushan of China, a national 5A tourist attraction, and on the south bank of the Yangtze River. It is stationed in the national Jiujiang Economic and Technological Development Zon... Jiujiang RUYA Precision Technology Co., Ltd. was established in January 2013. It is located at the northern foot of Mount Lushan of China, a national 5A tourist attraction, and on the south bank of the Yangtze River. It is stationed in the national Jiujiang Economic and Technological Development Zon...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!