| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | ≤3 sets,4 months |
| Delivery Time | 3-4 months |
| Packaging Details | wooden box |
| Load Weight | 40Kg |
| Table Diameter | Ф550mm |
| Rotary Accuracy | ±3″ |
| Perpendicularity | ±3″ |
| Positioning Error | ±2″ |
| Positioning Repeatability | ±2″ |
| Temperature Range | -50°C~+120°C |
| Dimensions Inside The Box | 600mm x 600mmx 620mm |
| Brand Name | RUYA |
| Model Number | 3DT550WK |
| Certification | ISO 9001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
2DT400WK Dual-Axis Temperature Control Turntable for IMU Calibration with 30Kg
Dual-axis Temperature-controlled Turntable with 30Kg Load Weight for IMU
High Precision Temperature-controlled Dual-Axis Turntable with 30Kg Load
DTC014 Single Axis MEMS Gyroscope Test Turntable With Thermal Chamber
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | ≤3 sets,4 months |
| Delivery Time | 3-4 months | Packaging Details | wooden box |
| Load Weight | 40Kg | Table Diameter | Ф550mm |
| Rotary Accuracy | ±3″ | Perpendicularity | ±3″ |
| Positioning Error | ±2″ | Positioning Repeatability | ±2″ |
| Temperature Range | -50°C~+120°C | Dimensions Inside The Box | 600mm x 600mmx 620mm |
| Brand Name | RUYA | Model Number | 3DT550WK |
| Certification | ISO 9001 | Place of Origin | China |
| High Light | 3DT550WK Inertial Navigation Test Turntable ,3 Axis Inertial Navigation Test Turntable ,40Kg test turntables | ||
The 3FDT550WK three-axis temperature control turntable is a specialized testing equipment that integrates temperature control with precise rotation functions. This system is primarily designed for comprehensive performance testing of materials and products under extreme high or low temperature environmental conditions.
| Specification | Value |
|---|---|
| Load Weight | 40Kg |
| Table Diameter | Ф550mm |
| Table Flatness | 0.02mm |
| Table Runout | 0.02mm |
| Rotary Accuracy Of Three-Axis | ±3″ |
| Perpendicularity Of Three-Axis | ±3″ |
| Intersection Of Three-Axis | Ф0.5mm diameter ball |
| Positioning Error Of Angular Position | ±2″ |
| Positioning Repeatability Of Angular Position | ±2″ |
| Rate Range | Inner frame: 0.01°/s~500°/s Middle frame: 0.01°/s~200°/s Outer frame: 0.01°/s~100°/s |
| Rate Accuracy | ω≤1°/s: 2*10⁻³ (1° average) 1°/s≤ω<10°/s: 2*10⁻⁴ (10° average) ω≥10°/s: 2*10⁻⁵ (360° average) |
| Maximum Angular Acceleration | Inner frame: ≥100°/s² Middle frame: ≥100°/s² Outer frame: ≥100°/s² |
| User Slip Ring | Customizable |
| Temperature Range | -50°C~+120°C |
| Temperature Error | ±1°C |
| Temperature Fluctuation | ±1°C |
| Temperature Uniformity | ±2°C |
| Maximum Heating And Cooling Rate | ≥3°C/min |
| Dimensions Inside The Box | 600mm x 600mm x 620mm |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2013
Total Annual:
10000000-20000000
Employee Number:
50~60
Ecer Certification:
Verified Supplier
Jiujiang RUYA Precision Technology Co., Ltd. was established in January 2013. It is located at the northern foot of Mount Lushan of China, a national 5A tourist attraction, and on the south bank of the Yangtze River. It is stationed in the national Jiujiang Economic and Technological Development Zon... Jiujiang RUYA Precision Technology Co., Ltd. was established in January 2013. It is located at the northern foot of Mount Lushan of China, a national 5A tourist attraction, and on the south bank of the Yangtze River. It is stationed in the national Jiujiang Economic and Technological Development Zon...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!