| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | ≤3 sets,4 months |
| Delivery Time | 3-4 months |
| Packaging Details | wooden box |
| Load Weight | 30Kg |
| Table Diameter | Ф450mm |
| Table Flatness | 0.02mm |
| Table Runout | 0.02mm |
| Rotary Accuracy Of Axis | ±3″ |
| Positioning Error | ±3″ |
| Positioning Repeatability | ±2″ |
| Rate Range | ±0.0001°/s~±1000°/s |
| Brand Name | RUYA |
| Model Number | DT450WK |
| Certification | ISO 9001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
2DT400WK Dual-Axis Temperature Control Turntable for IMU Calibration with 30Kg
3DT550WK 3-Axis Inertial Navigation Test Turntable With Thermal Chamber 40Kg
Dual-axis Temperature-controlled Turntable with 30Kg Load Weight for IMU
High Precision Temperature-controlled Dual-Axis Turntable with 30Kg Load
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | ≤3 sets,4 months |
| Delivery Time | 3-4 months | Packaging Details | wooden box |
| Load Weight | 30Kg | Table Diameter | Ф450mm |
| Table Flatness | 0.02mm | Table Runout | 0.02mm |
| Rotary Accuracy Of Axis | ±3″ | Positioning Error | ±3″ |
| Positioning Repeatability | ±2″ | Rate Range | ±0.0001°/s~±1000°/s |
| Brand Name | RUYA | Model Number | DT450WK |
| Certification | ISO 9001 | Place of Origin | China |
| High Light | MEMS Gyroscope test turntable ,1 axis test turntable ,DT450WK 1 axis turntable | ||
The DT450WK Single-axis Temperature Control MEMS Gyroscope Test Turntable is designed for comprehensive testing of MEMS gyroscope temperature characteristics. This system enables the acquisition of relationship curves for modal resonant frequency and figure of merit with temperature variations, facilitating segmented temperature compensation methodologies.
Key testing capabilities include zero bias measurement during startup, zero bias measurement at different temperatures, analysis of MEMS gyro errors induced by temperature changes, and zero measurement at various temperatures following temperature compensation implementation. The system provides comprehensive test evaluation reports for detailed performance analysis.
| Specification | Value |
|---|---|
| Load Weight | 30Kg |
| Table Diameter | Ф450mm |
| Table Flatness | 0.02mm |
| Table Runout | 0.02mm |
| Rotary Accuracy Of Axis | ±3″ |
| Positioning Error Of Angular Position | ±3″ |
| Positioning Repeatability Of Angular Position | ±2″ |
| Rate Range | ±0.0001°/s~±1000°/s |
| Rate Accuracy | ω≤1°/s: 2×10⁻³ (1° average) 1°/s≤ω<10°/s: 2×10⁻⁴ (10° average) ω≥10°/s: 2×10⁻⁵ (360° average) |
| Maximum Angular Acceleration | ≥300°/s² |
| User Slip Ring | Customizable |
| Temperature Range | -55°C~+85°C |
| Temperature Error | ±1°C |
| Temperature Fluctuation | ±1°C |
| Temperature Uniformity | ±2°C |
| Maximum Heating And Cooling Rate | ≥3°C/min |
| Dimensions Inside The Box | 500mm x 500mm x 600mm |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2013
Total Annual:
10000000-20000000
Employee Number:
50~60
Ecer Certification:
Verified Supplier
Jiujiang RUYA Precision Technology Co., Ltd. was established in January 2013. It is located at the northern foot of Mount Lushan of China, a national 5A tourist attraction, and on the south bank of the Yangtze River. It is stationed in the national Jiujiang Economic and Technological Development Zon... Jiujiang RUYA Precision Technology Co., Ltd. was established in January 2013. It is located at the northern foot of Mount Lushan of China, a national 5A tourist attraction, and on the south bank of the Yangtze River. It is stationed in the national Jiujiang Economic and Technological Development Zon...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!