| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | ≤3 sets,3 months |
| Delivery Time | 2-3 months |
| Packaging Details | wooden box |
| Load Weight | 300KG |
| Table Diameter | Ф1000mm |
| Table Flatness | 0.02mm |
| Table Runout | 0.02mm |
| Rotary Accuracy | ±3″ |
| Rate Range | ±0.0001°/s~±1000°/s |
| Maximum Angular Acceleration | ≥100°/s² |
| User Slip Ring | Customizable |
| Brand Name | RUYA |
| Model Number | DT1000-A |
| Certification | ISO 9001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
1 Axis Electric Rate Position Table with 30Kg Load Weight for Inertial
Single-axis Electric Turntable With Support Frame 1 Axis Rate Table
1 Axis Rate Table Single-axis Electric Inertial Navigation Test Turntable
DT200-B High Precision 10kg Payload Single Axis Inertial Test Turntable with
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | ≤3 sets,3 months |
| Delivery Time | 2-3 months | Packaging Details | wooden box |
| Load Weight | 300KG | Table Diameter | Ф1000mm |
| Table Flatness | 0.02mm | Table Runout | 0.02mm |
| Rotary Accuracy | ±3″ | Rate Range | ±0.0001°/s~±1000°/s |
| Maximum Angular Acceleration | ≥100°/s² | User Slip Ring | Customizable |
| Brand Name | RUYA | Model Number | DT1000-A |
| Certification | ISO 9001 | Place of Origin | China |
| High Light | Single Axis positioning turntables ,300kg positioning turntables ,Big electric positioning turntables | ||
The DT1000-A single-axis electric rate position turntable features a single-axis table-type mechanical shaft system structure. It is primarily designed for testing inertial components such as gyroscopes and accelerometers. This turntable offers multiple functions including position and speed control, and can automatically operate the turntable while collecting data.
| Specification | Value |
|---|---|
| Load Weight | 300Kg |
| Table Diameter | Ф1000mm |
| Table Flatness | 0.02mm |
| Table Runout | 0.02mm |
| Rotary Accuracy Of Axis | ±3″ |
| Positioning Error Of Angular Position | ±3″ |
| Positioning Repeatability Of Angular Position | ±2″ |
| Rate Range | ±0.0001°/s~±1000°/s |
| Rate Accuracy | ω≤1°/s: 2*10⁻³ (1° average) 1°/s≤ω<10°/s: 2*10⁻⁴ (10° average) ω≥10°/s: 2*10⁻⁵ (360° average) |
| Maximum Angular Acceleration | ≥100°/s² |
| User Slip Ring | Customizable |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2013
Total Annual:
10000000-20000000
Employee Number:
50~60
Ecer Certification:
Verified Supplier
Jiujiang RUYA Precision Technology Co., Ltd. was established in January 2013. It is located at the northern foot of Mount Lushan of China, a national 5A tourist attraction, and on the south bank of the Yangtze River. It is stationed in the national Jiujiang Economic and Technological Development Zon... Jiujiang RUYA Precision Technology Co., Ltd. was established in January 2013. It is located at the northern foot of Mount Lushan of China, a national 5A tourist attraction, and on the south bank of the Yangtze River. It is stationed in the national Jiujiang Economic and Technological Development Zon...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!