| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | ≤3 sets,3 months |
| Delivery Time | 2-3 months |
| Packaging Details | wooden box |
| Load Weight | 30KG |
| Table Diameter | Ф300mm |
| Rotary Accuracy | ±3″ |
| Positioning Error | ±3″ |
| Positioning Repeatability | ±2″ |
| Rate Range | ±0.0001°/s~±1000°/s |
| Maximum Angular Acceleration | ≥300°/s² |
| User Slip Ring | Customizable |
| Brand Name | RUYA |
| Model Number | DT300-A |
| Certification | ISO 9001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
1 Axis Electric Rate Position Table with 30Kg Load Weight for Inertial
Single-axis Electric Turntable With Support Frame 1 Axis Rate Table
1 Axis Rate Table Single-axis Electric Inertial Navigation Test Turntable
DT200-B High Precision 10kg Payload Single Axis Inertial Test Turntable with
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | ≤3 sets,3 months |
| Delivery Time | 2-3 months | Packaging Details | wooden box |
| Load Weight | 30KG | Table Diameter | Ф300mm |
| Rotary Accuracy | ±3″ | Positioning Error | ±3″ |
| Positioning Repeatability | ±2″ | Rate Range | ±0.0001°/s~±1000°/s |
| Maximum Angular Acceleration | ≥300°/s² | User Slip Ring | Customizable |
| Brand Name | RUYA | Model Number | DT300-A |
| Certification | ISO 9001 | Place of Origin | China |
| High Light | Test Turntable Single Axis ,DT300-A Test Turntable ,300mm test turntables | ||
This high-load single-axis electric rate position turntable is specially designed for testing heavy inertial components. It supports a load of 30kg and is suitable for a 300mm table. It meets the high-precision calibration needs of fiber optic gyroscopes, IMUs and various inertial devices.
The turntable features a compact structure and enhanced rigidity, balancing large load capacity with portability. It is suitable for laboratory, production line and field calibration scenarios. The standard intelligent control interface ensures easy operation with outstanding cost performance, making it an ideal solution for industrial-grade inertial testing.
| Specification | Value |
|---|---|
| Load Weight | 30Kg |
| Table Diameter | Ф300mm |
| Table Flatness | 0.02mm |
| Table Runout | 0.02mm |
| Rotary Accuracy Of Axis | ±3″ |
| Positioning Error Of Angular Position | ±3″ |
| Positioning Repeatability Of Angular Position | ±2″ |
| Rate Range | ±0.0001°/s~±1000°/s |
| Rate Accuracy | ω≤1°/s: 2×10⁻³ (1° average) 1°/s≤ω<10°/s: 2×10⁻⁴ (10° average) ω≥10°/s: 2×10⁻⁵ (360° average) |
| Maximum Angular Acceleration | ≥300°/s² |
| User Slip Ring | Customizable |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2013
Total Annual:
10000000-20000000
Employee Number:
50~60
Ecer Certification:
Verified Supplier
Jiujiang RUYA Precision Technology Co., Ltd. was established in January 2013. It is located at the northern foot of Mount Lushan of China, a national 5A tourist attraction, and on the south bank of the Yangtze River. It is stationed in the national Jiujiang Economic and Technological Development Zon... Jiujiang RUYA Precision Technology Co., Ltd. was established in January 2013. It is located at the northern foot of Mount Lushan of China, a national 5A tourist attraction, and on the south bank of the Yangtze River. It is stationed in the national Jiujiang Economic and Technological Development Zon...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!