China Compact SOD523 Package Schottky Diode amsem RB521SM5-40 with 200mA Continuous
  1. China Compact SOD523 Package Schottky Diode amsem RB521SM5-40 with 200mA Continuous
Compact SOD523 Package Schottky Diode amsem RB521SM5-40 with 200mA Continuous
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Non-Repetitive Peak Forward Surge Current 1A
Reverse Leakage Current (Ir) 90uA@40V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40V
Diode Configuration Independent
Voltage - Forward(Vf@If) 540mV@200mA
Current - Rectified 200mA
Description Diode Independent 40V 200mA Surface Mount SOD-523
Mfr. Part # RB521SM5-40
Package SOD-523
Model Number RB521SM5-40
Product Specification
Non-Repetitive Peak Forward Surge Current 1A Reverse Leakage Current (Ir) 90uA@40V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40V Diode Configuration Independent
Voltage - Forward(Vf@If) 540mV@200mA Current - Rectified 200mA
Description Diode Independent 40V 200mA Surface Mount SOD-523 Mfr. Part # RB521SM5-40
Package SOD-523 Model Number RB521SM5-40
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Anhui Anmei Semiconductor Co.,Ltd.
  • Origin: China (implied by company name and website)
  • Certifications: RoHS compliant, UL-94 V-0 / Green EMC
  • Lead Finish: Matte Tin Lead (Pb-Free)
  • Device Marking: S
  • Cathode Band: Present
Technical Specifications
ParameterConditionsMinTYPMaxUnits
Repetitive Peak Reverse Voltage (VRRM)40V
Working Peak Reverse Voltage (VRWM)40V
Continuous Forward Current (IO)200mA
Non-Repetitive Peak Forward Current (IFSM)*1 8.3 ms single half sine-wave1A