China Silicon Carbide Schottky Diode Wolfspeed C6D20065A 650V 20A for Power Electronic
  1. China Silicon Carbide Schottky Diode Wolfspeed C6D20065A 650V 20A for Power Electronic
  2. China Silicon Carbide Schottky Diode Wolfspeed C6D20065A 650V 20A for Power Electronic
  3. China Silicon Carbide Schottky Diode Wolfspeed C6D20065A 650V 20A for Power Electronic
Silicon Carbide Schottky Diode Wolfspeed C6D20065A 650V 20A for Power Electronic
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650V
Voltage - Forward(Vf@If) 1.5V@20A
Reverse Leakage Current (Ir) 80uA@650V
Current - Rectified 66A
Description 650V 1.5V@20A 66A TO-220-2 Single Diodes RoHS
Mfr. Part # C6D20065A
Package TO-220-2
Model Number C6D20065A
Product Specification
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650V Voltage - Forward(Vf@If) 1.5V@20A
Reverse Leakage Current (Ir) 80uA@650V Current - Rectified 66A
Description 650V 1.5V@20A 66A TO-220-2 Single Diodes RoHS Mfr. Part # C6D20065A
Package TO-220-2 Model Number C6D20065A
Product Overview
The Wolfspeed C6D20065A is a 650V, 20A Silicon Carbide (SiC) Schottky Barrier diode designed to enhance power electronics systems with higher efficiency, increased switching frequencies, and improved power densities compared to traditional silicon-based solutions. Its SiC technology offers a low forward voltage drop with a positive temperature coefficient, zero reverse recovery current, and temperature-independent switching behavior. These diodes can be easily paralleled without concern for thermal runaway, leading to reduced cooling requirements and lower overall system costs. It is suitable for applications such as industrial switched-mode power supplies, uninterruptible and auxiliary power supplies, boost stages for PFC and DC-DC converters, and solar inverters.
Product Attributes
  • Brand: Wolfspeed
  • Material: Silicon Carbide (SiC)
  • Registered Trademarks: Wolfspeed, Wolfstreak logo
  • Trademark: Wolfspeed logo
  • RoHS Compliance: Compliant with EU Directive 2011/65/EC (RoHS2)
  • REACh Compliance: SVHC information available upon request.
Technical Specifications
Parameter Symbol Value Unit Test Conditions Notes
General
Package Type TO-220-2
Marking C6D20065A
Revision 1 April 2023
Maximum Ratings
Repetitive Peak Reverse Voltage VRRM 650 V (TC = 25C Unless Otherwise Specified) DC Blocking Voltage
Continuous Forward Current IF 66 A TJ = 25 C Fig. 3
33 A TJ = 125 C
21 A TJ = 150 C
Repetitive Peak Forward Surge Current IFRM 75 A TC = 25 C, tp = 10 ms, Half Sine Wave
42 A TC = 110 C, tp = 10 ms, Half Sine Wave
Non-Repetitive Forward Surge Current IFSM 125 A TC = 25 C, tp = 10 ms, Half Sine Wave Fig. 8
99 A TC = 110 C, tp = 10 ms, Half Sine Wave
Non-Repetitive Peak Forward Surge Current IF,Max 1475 A TC = 25 C, tp = 10 s, Pulse
1225 A TC = 110C, tp = 10 s, Pulse
Power Dissipation Ptot 166 W TJ = 25 C Fig. 4
51 W TJ = 110 C
i2t Value i2t 83 As TC = 25 C, tp = 10 ms
51 As TC = 110C, tp = 10 ms
Electrical Characteristics
Forward Voltage VF 1.27 V IF = 20 A, Tj = 25 C Fig. 1 (Typ.)
1.50 V IF = 20 A, Tj = 25 C Fig. 1 (Max.)
1.37 V IF = 20 A, Tj = 175 C Fig. 1 (Typ.)
1.60 V IF = 20 A, Tj = 175 C Fig. 1 (Max.)
Reverse Current IR 5 A VR = 650 V, Tj = 25 C Fig. 2 (Typ.)
30 A VR = 650 V, Tj = 25 C Fig. 2 (Max.)
40 A VR = 650 V, Tj = 175 C Fig. 2 (Typ.)
300 A VR = 650 V, Tj = 175 C Fig. 2 (Max.)
Total Capacitive Charge QC 62 nC VR = 400 V, Tj = 25 C Fig. 5
Total Capacitance C 1153 pF VR = 0 V, Tj = 25 C, f = 1 MHz Fig. 6 (Typ.)
120 pF VR = 200 V, Tj = 25 C, f = 1 MHz Fig. 6 (Typ.)
96 pF VR = 400 V, Tj = 25 C, f = 1 MHz Fig. 6 (Typ.)
Capacitance Stored Energy EC 9.5 J VR = 400 V Fig. 7
Thermal & Mechanical Characteristics
Thermal Resistance, Junction to Case (Typical) R, JC (TYP) 0.67 C / W
Thermal Resistance, Junction to Case (Maximum) R, JC (MAX) 0.86 C / W
Junction Temperature Tj -55 to +175 C
Case & Storage Temperature Tc -55 to +175 C
Mounting Torque 1 Nm M3 Screw
8.8 lbf-in 6-32 Screw
Electrostatic Discharge (ESD) Classifications
Human Body Model HBM Class 3B ( 8000 V)
Charge Device Model CDM Class C3 ( 1000 V)