China 10A dual Schottky rectifier WEIDA MBRS10150CT ideal for high frequency and
  1. China 10A dual Schottky rectifier WEIDA MBRS10150CT ideal for high frequency and
10A dual Schottky rectifier WEIDA MBRS10150CT ideal for high frequency and
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Non-Repetitive Peak Forward Surge Current 120A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150V
Voltage - Forward(Vf@If) 950mV@5A
Reverse Leakage Current (Ir) 5uA@155V
Current - Rectified 10A
Description Diode 150V 10A Surface Mount TO-252
Mfr. Part # MBRS10150CT
Package TO-252
Model Number MBRS10150CT
Product Specification
Non-Repetitive Peak Forward Surge Current 120A Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150V
Voltage - Forward(Vf@If) 950mV@5A Reverse Leakage Current (Ir) 5uA@155V
Current - Rectified 10A Description Diode 150V 10A Surface Mount TO-252
Mfr. Part # MBRS10150CT Package TO-252
Model Number MBRS10150CT
Product Overview
High voltage dual Schottky rectifier suited for switch mode power supplies and other power converters. This device is intended for use in medium voltage operation, and particularly, in high frequency circuits where low switching losses and low noise are required. Features include high surge capacity, 150 operating junction temperature, 10A total (5A per diode leg), and guard-ring for stress protection. Pb-free packages are available.
Product Attributes
  • Brand: Jiangsu WeiDa Semiconductor Co., Ltd.
  • Model: MBRS10150CT
  • Type: 10A High Voltage Power Schottky Rectifier
Technical Specifications
ParameterSymbolTest ConditionValue (Max)Unit
Average Rectified Forward Current (Rated VR)IF(AV)TC=14210A
Repetitive Peak Reverse VoltageVRRMTj=25150V
Working Peak Reverse VoltageVRWM105V
DC Blocking VoltageVR150V
Peak Repetitive Forward Current (Rated VR, Square Wave, 20kHz)IFRMTC=14210A