| Mfr. Part # | KN3D20065D |
| Package | TO-247-3 |
| Model Number | KN3D20065D |
View Detail Information
Explore similar products
Low Forward Voltage Schottky Diode KEC KDR505S-RTK/P Suitable for Switching
Low profile RUILON HS2G rectifier diode ideal for automated placement in
Surface Mount BLUE ROCKET S5MC Silicon Rectifier with 1000 Volt Reverse Voltage
Super Fast Rectifier Changzhou Starsea Elec SF36 with 3 Amperes Forward Current
Product Specification
| Non-Repetitive Peak Forward Surge Current | 60A | Reverse Leakage Current (Ir) | 12uA |
| Operating Junction Temperature Range | -55℃~+175℃ | Diode Configuration | 1 Independent |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 650V | Voltage - Forward(Vf@If) | 1.45V |
| Current - Rectified | 30A | Description | SiC Diode Independent 650V Through Hole TO-247-3 |
| Mfr. Part # | KN3D20065D | Package | TO-247-3 |
| Model Number | KN3D20065D |
| Parameter | Symbol | Test conditions | Value | Unit |
| Peak Repetitive Reverse Voltage | VRRM | 650 | V | |
| Peak Reverse Surge Voltage | VRSM | 650 | V | |
| DC Blocking Voltage | VR | 650 | V | |
| Continuous Forward Current | IF | TC=25C | 30 | A |
| TC=135C | 12 | A | ||
| TC=145C | 10 | A | ||
| Non repetitive Forward Surge Current | IFSM | TC = 25C, tp=10 ms, Half Sine Pulse | 60 | A |
| TC = 150C, tp=10 ms, Half Sine Pulse | 50 | |||
| TC = 25C, tp=10 s, Square | 460 | |||
| Repetitive peak Forward Surge Current | IFRM | TC = 25C, tp=10 ms, Freq = 0.1Hz, 100 cycles, Half Sine Pulse | 50 | A |
| TC = 150C, tp=10 ms, Freq = 0.1Hz, 100 cycles, Half Sine Pulse | 40 | |||
| Total power dissipation | PD | TC=25C | 88 | W |
| Operating Junction Temperature | TJ | -55 to 175 | C | |
| Storage Temperature | TSTG | -55 to 175 | C | |
| DC Blocking Voltage | VDC | IR = 250A,TJ = 25C | 650 | V |
| Forward Voltage | VF | IF = 10A, TJ = 25C | 1.45 - 1.8 | V |
| IF = 10A, TJ = 125C | 1.6 | |||
| IF = 10A, TJ = 175C | 1.7 | |||
| Reverse Current | IR | VR = 650V, TJ = 25C | 12 - 80 | uA |
| VR = 650V, TJ = 125C | 68 | |||
| VR = 650V, TJ = 175C | 190 | |||
| Total Capacitive Charge | QC | VR = 400V | 23 | nC |
| Total Capacitance | C | VR = 1V, TJ = 25C, Freq = 1MHz | 380 | pF |
| VR = 200V, TJ = 25C, Freq = 1MHz | 48 | |||
| VR = 400V, TJ = 25C, Freq = 1MHz | 31 | |||