China Compact analog voltage output sensor SHARP GP2Y0AF15X for distance measurement
  1. China Compact analog voltage output sensor SHARP GP2Y0AF15X for distance measurement
Compact analog voltage output sensor SHARP GP2Y0AF15X for distance measurement
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Linear Range 1.5cm~15cm
Current - Supply 30mA
Voltage - Supply 4.5V~5.5V
Description 1.5cm~15cm Distance Measuring RoHS
Mfr. Part # GP2Y0AF15X
Model Number GP2Y0AF15X
Product Specification
Linear Range 1.5cm~15cm Current - Supply 30mA
Voltage - Supply 4.5V~5.5V Description 1.5cm~15cm Distance Measuring RoHS
Mfr. Part # GP2Y0AF15X Model Number GP2Y0AF15X
Product Overview
The Sharp GP2Y0AF15X is a compact analog voltage output type distance measuring sensor designed for various applications including computers, OA equipment, telecommunication terminals, measuring equipment, tooling machines, AV equipment, and home appliances. It provides distance measurement based on an analog voltage output, with a measuring distance range of 15mm to 150mm. This sensor is compliant with the RoHS directive (2011/65/EU) and is manufactured in China.
Product Attributes
  • Brand: Sharp
  • Model: GP2Y0AF15X
  • Type: Analog voltage output type distance measuring sensor
  • Origin: China
  • RoHS Compliance: Yes (Directive 2011/65/EU)
  • Ozone-Depleting Substance Free: Yes
  • Product Mass: Approx. 1.5g (TYP)
Technical Specifications
Parameter Symbol Ratings Unit Remark
Absolute Maximum Ratings (Ta=25)
Supply voltage Vcc -0.3 to +7 V -
Output terminal voltage Vo -0.3 to Vcc+0.3 V -
Operating temperature Topr -10 to +60 -
Storage temperature Tstg -40 to +70 -
Operating Supply Voltage
Supply voltage Vcc 4.5 to 5.5 V -
Electro-optical Characteristics (Ta=25, Vcc=5V)
Measuring distance range L (Note 1) 15 to 150 mm -
Output terminal voltage Vo (L=150mm) (Note 1) 0.2 to 0.6 V TYP: 0.4
Output voltage difference (Output change at L change (150mm15mm)) Vo (Note 1) 2.3 to 2.9 V TYP: 2.6
Average supply current (L=150mm) (Note 1) Icc - to 30 mA TYP: 17