China 3 axis inclinometer sensor muRata SCL3300 D01 10 with capacitive 3D MEMS and
  1. China 3 axis inclinometer sensor muRata SCL3300 D01 10 with capacitive 3D MEMS and
3 axis inclinometer sensor muRata SCL3300 D01 10 with capacitive 3D MEMS and
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Voltage - Supply 3V~3.6V
Interface SPI
Type Tilt sensor
Description SPI Tilt sensor SMD-12P Inclinometers (ICs) RoHS
Mfr. Part # SCL3300-D01-10
Package SMD-12P
Model Number SCL3300-D01-10
Product Specification
Voltage - Supply 3V~3.6V Interface SPI
Type Tilt sensor Description SPI Tilt sensor SMD-12P Inclinometers (ICs) RoHS
Mfr. Part # SCL3300-D01-10 Package SMD-12P
Model Number SCL3300-D01-10
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Murata Electronics Oy
  • Model: SCL3300-D01
  • Technology: Capacitive 3D-MEMS
  • Certifications: RoHS, ELV directives
Technical Specifications
FeatureSpecification
Measurement Axes3-axis (XYZ)
Measurement Modes
  • 3000 LSB/g with 70 Hz LPF
  • 6000 LSB/g with 40 Hz LPF
  • 12000 LSB/g with 10 Hz LPF
Angle Output Resolution0.0055/LSB
Operating Temperature Range-40C to +125C
Supply Voltage3.0V to 3.6V
InterfaceSPI digital interface
Noise Density0.001 /Hz (ultra-low)
Offset StabilityExcellent
Dimensions (l w h)8.6 x 7.6 x 3.3 mm