| Mfr. Part # | SCL3400-D01-10 |
| Package | SMD-12P |
| Model Number | SCL3400-D01-10 |
View Detail Information
Explore similar products
2 axis digital inclinometer sensor muRata SCL3400-D01-1 with capacitive 3D MEMS
compact muRata SCL3300 D01 1 3 axis inclinometer sensor with wide supply voltage
3 axis inclinometer sensor muRata SCL3300 D01 10 with capacitive 3D MEMS and
3 axis inclinometer sensor muRata SCL3300 D01 004 with capacitive 3D MEMS
Product Specification
| Voltage - Supply | 3V~3.6V | Interface | SPI |
| Type | Tilt sensor | Description | SPI Tilt sensor SMD-12P Inclinometers (ICs) RoHS |
| Mfr. Part # | SCL3400-D01-10 | Package | SMD-12P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SCL3400-D01 | 2-axis (XY) inclinometer, User selectable measurement modes (30 with 10 Hz LPF, 90 with 40 Hz LPF), SPI digital interface, Ultra-low noise density, Advanced self-diagnostics | 30 / 90 | Up to 32768 LSB/g | 40C+85C | 3.0V3.6V | SPI | 0.0009/Hz | Typical 0.05 | 8.6 x 7.6 x 3.3 mm | Leveling, Tilt sensing, Structural health monitoring, Inertial measurement units (IMUs), Positioning and guidance systems |