| Packaging Details | bottle, cap, holder with ball is seperately packaging |
| Delivery Time | 30days |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1,000,000PCS/per month |
| item | 10ml roll on bottle |
| size | 19mm*92mm |
| color | any color |
| seal | roll on |
| material | plastic |
| use for | Eye cream ,eye gel, lipstick oil, perfume, serum, lotion, toner, perfume, anti-acne ,essence , essen |
| advanctage | 100% no leakage |
| factory | SRS packaging |
| Place of Origin | zhejiang |
| Brand Name | SRS |
| Certification | SRS white1/3oz 10ml empty eye gel bottle eye cream container eye essence packaging |
| Model Number | RPP-10ml |
View Detail Information
Explore similar products
Matte Frosted Finish 10ml White PP Roll On Bottle for Essential Oil
Colorful 15ml Plastic Roll On Bottle Certified for Sampling - SRS RPP Series
SRS high good sales manufacturer 10ml roll on bottle for perfume
10ml Green Cap White Roller Bottle for Essential Oils/Perfumes with Smooth
Product Specification
| Packaging Details | bottle, cap, holder with ball is seperately packaging | Delivery Time | 30days |
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1,000,000PCS/per month |
| item | 10ml roll on bottle | size | 19mm*92mm |
| color | any color | seal | roll on |
| material | plastic | use for | Eye cream ,eye gel, lipstick oil, perfume, serum, lotion, toner, perfume, anti-acne ,essence , essen |
| advanctage | 100% no leakage | factory | SRS packaging |
| Place of Origin | zhejiang | Brand Name | SRS |
| Certification | SRS white1/3oz 10ml empty eye gel bottle eye cream container eye essence packaging | Model Number | RPP-10ml |
| High Light | Eye Gel Empty Roller Bottle ,Empty Roller Bottle 1/3oz ,Empty Roller Bottle 10ml | ||
SRS white1/3oz 10ml empty eye gel bottle eye cream container eye essence packaging
Small quantity is available: http://www.aliexpress.com/store/1944692
Our web: http://srscospack.en..com
Our cosmetic packaging website: http://www.sunrisepkg.com
Our cosmetic jar and bottle web: http://www.srscospack.com
the advantage for our roll on bottle
1.we have 12years of experience in the filed of roll on bottle
2.we test them by vacuum container, and we can guarantee 100% no leakage
3.our roll on bottle export 80%, main maket is USA, European, Mid-East etc market
4.capacity: 2ml,3ml,5ml,7ml,8ml,10ml,12ml,15ml,16ml,20ml,30ml,35ml etc
5.item is so much as following:
A. cylindrical shape RPP and RPA series
B. irregular shape PETG series
C. the cap with hook DH series
D. the holder with screw SRS series
E. press airless pump roll on bottle AY series
F. viberating eye cream rll on bottle DR series
G. glass roll on bottle BLP series
H. bamboo roll on bottle
Detailed information as following:
| Brand | SRS |
| Original | Zhejiang,China |
| Item No. | RPP-10ml roll on bottle |
| Size | 19mm*92mm |
| Another Volume Available | 10ml |
| Color Available | Any color is available, painting and metalized any color |
| Usage | Eye cream ,eye gel, lipstick oil, perfume, serum, lotion, toner, perfume, anti-acne ,essence , essential oil, anti-itch, olive oil, antifebrile get, Aromatherapy, deodorant etc |
| Material | bottle: PP |
| holder: PE | |
| ball: steel ball | |
| cap: Alu cap | |
| Advantage | high-end design |
| simple design will be popular forever | |
| 100% no leakage | |
| Processing | painting and metalized any color |
| Decoration | silkprint or hotstamping available |
| Product’s Packing | 1. five layers Standard exported corrugated carton and well belted |
| 2. Shipping marks can be printed on the carton as per the customer's requirement. | |
| 3.cap, ball, bottle is seperately packing. | |
| MOQ | 20,000PCS for each item |
| Lead of time | 30-35 days after deposit received and samples final approval |
| sample fee & finishing time | 1.free sample in stock color,it's very soon |
| 2.we can make sample as per your color or actual sample, but you should pay the sample fee, it take 7days | |
| Courier fee for sample | should be paid by buyer |
| Contact Info | Email:sunrisepkg@vip.163.com info@srscospack.com |
| Tel:0086-575-82993700; Fax:0086-575-82870173 | |
| Mobile: 0086-13967532327 We chat: srscathy | |
| whatsapp: +86 13967532327 Skype: Cathy7896 | |
| http://www.facebook.com/sunrisepkg http://www.facebook.com/rollonbottle |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2011
Total Annual:
100000-2000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shangyu ShengRuiSi (SRS) Packaging: Crafting Quality Roll-On Bottles for Your Brand Nestled in Shangyu City, Zhejiang Province, SRS Packaging is a specialized manufacturer of roll-on bottles, including both plastic and glass variants. Strategically located just 120km from Ningbo Port an... Shangyu ShengRuiSi (SRS) Packaging: Crafting Quality Roll-On Bottles for Your Brand Nestled in Shangyu City, Zhejiang Province, SRS Packaging is a specialized manufacturer of roll-on bottles, including both plastic and glass variants. Strategically located just 120km from Ningbo Port an...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!