| Volume | 10ml |
| Base Material | Glass |
| Body Material | Glass |
| Sealing Type | Screw Cap |
| Surface Handling | Screen Printing |
| Printing Handling | Silk Screen Printing, Gold Stamp |
| Color | Painting/metalized color |
| Shape | Square |
| Wall Thickness | Thick |
| Item No. | GB2(S-P)--10ml |
| MOQ | 20,000Pcs |
| Production Lead Time | 35days |
| Custom Color | Pantone No. or actual samples |
| Logo Printing | Silk print, hot stamping, labelling |
| Advantage | No leakage, no scratching |
| Model Number | GB2(S-P) |
| Brand Name | SRS Packaging |
| Place of Origin | Zhejiang, China |
View Detail Information
Explore similar products
GB1-15ml Essential Oil Clear Glass Roll On Bottle with PP Plastic Screw Cap
GB1-15ml Thick Bottom Molded Glass Roller Bottle Cosmetic Packing Aluminum Cap
GB1-15ml Essential Oil Roll On Container Gradient Purple Blue Colored Customized
GB1-15ml Customized Essential Oil Roller Bottle With Black Cap
Product Specification
| Volume | 10ml | Base Material | Glass |
| Body Material | Glass | Sealing Type | Screw Cap |
| Surface Handling | Screen Printing | Printing Handling | Silk Screen Printing, Gold Stamp |
| Color | Painting/metalized color | Shape | Square |
| Wall Thickness | Thick | Item No. | GB2(S-P)--10ml |
| MOQ | 20,000Pcs | Production Lead Time | 35days |
| Custom Color | Pantone No. or actual samples | Logo Printing | Silk print, hot stamping, labelling |
| Advantage | No leakage, no scratching | Model Number | GB2(S-P) |
| Brand Name | SRS Packaging | Place of Origin | Zhejiang, China |
| High Light | Custom Color Glass Roll On Bottle ,No Leakage Roll On Bottle ,No Scratching Essential Oil Roll On Bottle | ||
| Brand | SRS Packaging |
| Original | Zhejiang, China |
| Item No. | GB2(S-P)--10ml |
| Usage | Perfume, refreshing, skincare liquid, essential oil, anti-acne, anti-itching and etc. |
| Material | Molded glass thick bottom |
| MOQ | 20,000Pcs |
| Sample | Stock samples are free within 2 days, freight for express is on buyer's account. Customized samples with cost are 7-10 days. |
| Custom Color | Any color can be customized, as per the Pantone No. or actual samples |
| Payment | 50% deposit, and balance should be paid before shipment as per the actual quantity |
| Production Lead Time | 35days as per the order's quantity, after deposit and samples approval |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2011
Total Annual:
100000-2000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shangyu ShengRuiSi (SRS) Packaging: Crafting Quality Roll-On Bottles for Your Brand Nestled in Shangyu City, Zhejiang Province, SRS Packaging is a specialized manufacturer of roll-on bottles, including both plastic and glass variants. Strategically located just 120km from Ningbo Port an... Shangyu ShengRuiSi (SRS) Packaging: Crafting Quality Roll-On Bottles for Your Brand Nestled in Shangyu City, Zhejiang Province, SRS Packaging is a specialized manufacturer of roll-on bottles, including both plastic and glass variants. Strategically located just 120km from Ningbo Port an...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!