| Industrial Use | Cosmetic |
| Sealing Type | Roll On |
| Surface Handling | SCREEN PRINTING |
| Use | Perfume, Essential Oil, Other Cosmetic |
| Base Material | Glass |
| Body Material | Glass |
| Collar Material | Glass |
| Logo/pattern | accept |
| Printing Handling | Labels, Gold Stamping, Frosting, Heat Transfer Printing, Silk Screen Printing, Spraying |
| With Reed Diffuser or not | No |
| Product name | Glass roll on bottle |
| Usage | Essential oil, perfume,medicine etc. |
| Capacity | 4ml |
| Shape | Cylinder |
| Cap | PP cap/Aluminium cap |
| Roller ball | Glass/Plastic/Steel/Gemstone |
| MOQ | 20000pcs |
| Logo | silk-screen prinnting / hot stamping |
| Feature | 100% no leakage |
| Model Number | BLPM-4ml |
| Brand Name | SRS |
| Place of Origin | Zhejiang, China |
| Certification | ISO9001 |
View Detail Information
Explore similar products
1/3oz Essential Oil Custom Gradient Color Glass 10ml Roll on Glass Bottle
1ML 2ML Glass Bottle With Gold Cap Steel Ball Roll-On Bottle Perfume Roll-On
1ml 2ml 3ml Empty Transparent Roller Bottle Screw Mouth Essential Oil Bottle
Empty Clear Perfume Roll-On Bottle 1ml 2ml 3ml 5ml Glass Roll-On Bottle Sample
Product Specification
| Industrial Use | Cosmetic | Sealing Type | Roll On |
| Surface Handling | SCREEN PRINTING | Use | Perfume, Essential Oil, Other Cosmetic |
| Base Material | Glass | Body Material | Glass |
| Collar Material | Glass | Logo/pattern | accept |
| Printing Handling | Labels, Gold Stamping, Frosting, Heat Transfer Printing, Silk Screen Printing, Spraying | With Reed Diffuser or not | No |
| Product name | Glass roll on bottle | Usage | Essential oil, perfume,medicine etc. |
| Capacity | 4ml | Shape | Cylinder |
| Cap | PP cap/Aluminium cap | Roller ball | Glass/Plastic/Steel/Gemstone |
| MOQ | 20000pcs | Logo | silk-screen prinnting / hot stamping |
| Feature | 100% no leakage | Model Number | BLPM-4ml |
| Brand Name | SRS | Place of Origin | Zhejiang, China |
| Certification | ISO9001 | ||
| High Light | 4ml glass roll on bottle ,thick-bottomed essential oil bottle ,custom cosmetic perfume bottle | ||
| Name: | Glass roll on bottle |
| Item NO: | BLPM-4ML |
| Volume: | 4ml |
| MOQ: | 20,000pcs |
| Acceptable for small-lot with negotiated price | |
| Usage: | Perfume,essential oil,medicine etc. |
| Component: | Glass bottle, holder with roller ball, cap |
| Shape: | Cylinder |
| Bottom: | Thick bottom |
| Cap: | Plastic/Aluminium cap |
| Logo Printing: | Silk-screen printing, hot stamping, labeling etc. |
| Color Decoration: | Coating, metalized etc. |
| Sample: | Stock sample for free,courier fee should be paid by buyer. |
| Customization requires negotiation. | |
| Feature: | No leakage |
| No shaving | |
| Individualized Custom Service |
Why choose SRS's roll on bottle?
1.SRS packaging is factory in shangyu, China who is specialized in manufacturing roll on bottle with 10+ experience . 20+ Patents for Roll on.
2.Promise:100% NO leakage,NO shaving
3.Individualized custom service brings diverse choices and accurate output modes.
Why choose BLPM-4ML?
1.The size is small and convenient,which is suitable for traveling.
2.Custom color as you want.
3.Thick-bottomed glass makes sure that the bottom dot is non-slip.
4.High quality ensures no leakage or shaving.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
SERVICE:
Sample:
5 pieces for free,courier fee for sample should be paid by customers.
Customization requires negotiation.
Custom colors and printing :
![]()
Small-Lot products:
In order to satisfy the needs of customers,we provide Samll-Lot products.
Contact us for more details.
FAQ:
Q1: Are you trade company or industrial factory?
SRS packaging is a factory where located in ShangYu District, ShaoXing City, ZheJiang Province, CHINA, near in SHANGHAI and NINGBO port. Our factory verified by and Made in China and SGS . Welcome to visit SRS Packaging.
Q2: What's Main Products?
A: SRS Packaging supply customized cosmetic packaing: Roll On Bottle,Essential Oil Bottle, Perfume Bottle, Airless Bottle, Plastic jar,Acrylic Jar, PETG Jar, Dropper Bottle, Nail Jar, Nail Bottle, Plastic Bottles,Mist sprayer Bottle in a variety of materials, shape, color and size.
Q3:What's your advantage products?
SRS packaging is specialized in manufacturing Roll On Bottle, We owned designed team, ≥12years experience, ≥50items holder for roll on ,differnce size, OEM design and produce is available, can guarantee 100% No leakage. You can buy Low MOQ bottle in to test the quality.
A, Cylindrical shape RPP and RPA series
B, glass roll on bottle BLP series for perfume bottle
C, electric eye serum roll on bottle DR sereis with masaage
D, press airless pump roll on bottle AY series for eye cream
E, Bamboo roll on bottle
F, irregular shape PETG series
G, the cap with hook DH series
H, the holder with screw SRS series
Q4: What's your MOQ
A: RTS with stock , stock item accept 50pcs+, customzied order with difference MOQ for difference item, please refefence products description
Q5: How about is sample fee and sample days?
A: Stock sample is free within 2days , freight for express is on buyer's account. Customized sample is USD200 with 7-10days. the sample fee will be refunded with the order.
Q6: What's the lead of time for the order?
A: Stock items within 7days, customized order 30-45days as per the order's quantity.
Q7:How many can Decoration and print customized LOGO?
A: Reach MOQ, the products can injected, paint and metalized color. and we also can silkprint, hotstamping , lable, heat transfer, 3D print with the customer's LOGO.
Q8. We have our own idea, could you make it to a real product ?
Yes. We have R&D team, Our Technical Director have more than 15years experience for design the mould, advanced CAD technical drawing and experienced mould maker, will bring you high quanlity mould design, and we can supply the perfect plastic injection production.
Q9. What’s your payment term and method?
30% deposit for without print, 50% deposit with print, the balance should be paid before shipment.
Payment via T/T, L/C, D/P, credit card, Paypal , if you have other preference, please negotiate.
Q10: How to place the order? what's your contact information.
A: You can order directly. you also can sent email to us, My wechat/whatsapp: +86 18258566571, My email: sales08@srscospack(dot)com
Q11: How to deal with the problem for the products?
A: 1. we have QC to inspect all the products during produce and packaging. and Our packaging is safe and easy to fill. If you have any problem for the quality and packaging, we will supply professional service and suggestion, and find out the solution.
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2011
Total Annual:
100000-2000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shangyu ShengRuiSi (SRS) Packaging: Crafting Quality Roll-On Bottles for Your Brand Nestled in Shangyu City, Zhejiang Province, SRS Packaging is a specialized manufacturer of roll-on bottles, including both plastic and glass variants. Strategically located just 120km from Ningbo Port an... Shangyu ShengRuiSi (SRS) Packaging: Crafting Quality Roll-On Bottles for Your Brand Nestled in Shangyu City, Zhejiang Province, SRS Packaging is a specialized manufacturer of roll-on bottles, including both plastic and glass variants. Strategically located just 120km from Ningbo Port an...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!