| Payment Terms | T/T, L/C, D/A, D/P, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 1-1000 set per 20 days |
| Delivery Time | 12-15 days |
| cycle | 60000 cycles |
| Package | Cartons/Wooden |
| Color | Silver/Golden/Blue in random |
| Certificate | RoHS/CE/ISO9000 |
| Brand Name | GH |
| Model Number | GH163000 |
| Certification | IEC 62619, IEC 62133, TUV certificate, UN38.3, UL certification etc. |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Graphene super capacitor battery 16v 500f 2000f 3000f Super capacitor battery
funsion deep cycle battery16v 500f 2000f 3000f Super capacitor battery bank RV
Graphene small deep cycle marine battery super capacitor battery 16v 500f 2000f
Graphene small deep cycle marine battery super capacitor battery 16v 500f 2000f
Product Specification
| Payment Terms | T/T, L/C, D/A, D/P, Western Union, MoneyGram | Supply Ability | 1-1000 set per 20 days |
| Delivery Time | 12-15 days | cycle | 60000 cycles |
| Package | Cartons/Wooden | Color | Silver/Golden/Blue in random |
| Certificate | RoHS/CE/ISO9000 | Brand Name | GH |
| Model Number | GH163000 | Certification | IEC 62619, IEC 62133, TUV certificate, UN38.3, UL certification etc. |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | Ultraportable Deep Cycle Camper Battery ,RV Deep Cycle Camper Battery ,Lithium Deep Cycle Battery For RV | ||
car battery charger jump starter portable 16v 500f 2000f 3000f 12v jump starter
We are an outstanding super capacitor battery module manufacturer in China. Building a cooperation with us can make us more powerful.
We also support free to add LABEL for you. Regarding logistics, we have professional logistics companies that we have cooperated with for many years, which can ensure the safe arrival of goods to US ports. We support DDP shipping by sea. DDP to door include tax, local DPD express will deliver to your door.
Our ambition is to provide customers with high quality technology products in competitive price, create more value for customers, and become a permanent business entity.
It is committed to the R&D of power energy storage technology off super capacitor battery and providing solutions of power energy storage technology for customers.
| product name | GH 16v 500f |
| Serial parallel mode | 6s1p |
| Energy Storage | 3Wh |
| Rated Voltage | 16.2v |
| Surge Voltage | 17.1F |
| Maximum Continuius Current | 90A |
| Absolute Maximum Current | 200A |
| Cycle Life | >500,000 |
| Product Weight | 2.7kg |
| Warranty Time | 5 years |
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Total Annual:
100000-200000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
The company has mature technologies in supercapacitor voltage balance, charge and discharge control, intelligent management, simulation testing, etc. Its products include hybrid electric vehicles, electric vehicles, solar photovoltaic energy storage, wind power conversion power supply, low-temperatu... The company has mature technologies in supercapacitor voltage balance, charge and discharge control, intelligent management, simulation testing, etc. Its products include hybrid electric vehicles, electric vehicles, solar photovoltaic energy storage, wind power conversion power supply, low-temperatu...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!