| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 5000pcs per month |
| Delivery Time | 5-8 working days |
| Packaging Details | Wooden Box |
| Keywords | Automatic AB Gate |
| Material | 304 stainless steel |
| Infrared Sensor | 10 pairs |
| Warranty | 1 year |
| Power Supply | AC 100 ~ 120V / 200 ~ 240V, 50 / 60Hz |
| Control mode | Automatic |
| HS Code | 85369000 |
| Barrier Open/Close Time | 0.2 S, 0.4 S, 0.5 S, 0.6 S |
| Access Contol Type | RFID Card, Qr Code, Fingerprint, Face Recognition |
| Brand Name | KOMAI |
| Model Number | KM-AB009 |
| Certification | CE/RHOS/FCC/ISO |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Sever Motor Control Fastlane Pedestrian AB Gate
Face Recognition Stainless Steel Door AB Turnstile Gate Servo Motor for Subway
High End AB Swing Turnstile Gate With High Safe Level Full Height Turnstile
Fast Speed Community Automatic Swing Gate AB Gate Pedestrian Cards Facial
Product Specification
| Payment Terms | T/T, Western Union | Supply Ability | 5000pcs per month |
| Delivery Time | 5-8 working days | Packaging Details | Wooden Box |
| Keywords | Automatic AB Gate | Material | 304 stainless steel |
| Infrared Sensor | 10 pairs | Warranty | 1 year |
| Power Supply | AC 100 ~ 120V / 200 ~ 240V, 50 / 60Hz | Control mode | Automatic |
| HS Code | 85369000 | Barrier Open/Close Time | 0.2 S, 0.4 S, 0.5 S, 0.6 S |
| Access Contol Type | RFID Card, Qr Code, Fingerprint, Face Recognition | Brand Name | KOMAI |
| Model Number | KM-AB009 | Certification | CE/RHOS/FCC/ISO |
| Place of Origin | CHINA | ||
| High Light | Pedestrian Barrier Gate ,Automatic AB Gate ,Airport AB Gate | ||
Automatic Ab Swing Airport Speed Pedestrian Barrier Gate for Gym Customs
Production Description :
The intelligent AB Full Height turnstile Gate has a lossless modular
mechanism structure, and has an advanced brushless servo control system and servo motor control technology independently developed by us. The turnstile adopts servo motor, so as to make the speed gate turnstile with advantages of high stability, high safety, long life service, accurate
detection, fast, stable and silent running, etc
The intelligent AB Full Height turnstile Gate has strong waterproof and dustproof capabilities, and is suitable for high-end indoor and outdoor
occasions such as office buildings, factories, airports, government agencies, schools, hospitals,and leisure venues etc.
it is a swing barrier with a modular design that realizes fasts witching between different readers, and reader installation can be completed by merely pull-out and plug-in. After installing the corresponding readers, it can support multiple verification method, including RFID, fingerprint, QR code, passport , palm verification,visible light facial recognition can realize toothless entrance control that avoids hands exposing to bacteria and boost public hygienic security.
Features :
Brush less servo motor with 240 0 line position feedback
Current+position double detection, adjustable sensitivity
The switch speed is fast, and it is stable and does not shake.
Work with sensors, 10-20 pairs per lane
One way/ two way access control
Passable on power failure
Lane width: 600 mm/ 900 mm
Normal close/normal open
Door material: Acrylic , tempered glass( optional)
Door close time: 1-60s, 10s ( default)
One card one person ( default), Group pass for Continuous swiping card ( optional)
Door bounce back once hit block during movement
Compatible with various types of access control system
A door normal close(open by sensor), B door normal open(by swipe passport), B door is triggered to close when there is tailgating from A door.
Date sheet:
| Power Requirements | AC 100 ~ 120V / 200 ~ 240V, 50 / 60Hz |
| Working Temperature | -28°C ~ 60°C |
| Working Humidity | 20% ~ 95% (non-condensing) |
| Working Environment | Indoor / Outdoor (if sheltered) |
| Lane Width (mm) | 600mm-1000mm |
| Infrared Sensor | 10 pairs |
| Dimension(L*W*H) | 2000 * 220 * 1000 (mm) ( size can be customized) |
| Dimension with Packing(L*W*H) | 2060 * 280 * 1150(mm) |
| Weight with Packing(kg) | 120kg |
| LED Indicator | Support |
| Cabinet Material | 304#sus, 316SUS (optional) powder coated (optional) |
| Lid Material | 304#sus, |
| Barrier Material | Acrylic glass/tempered glass ( optional) |
| Barrier Movement | Indoor/ outdoor |
| Emergency Mode | Yes |
| MCBF | 10,000,000 times |
| Warranty | 1 year |
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2010
Total Annual:
3000000-5000000
Employee Number:
100~120
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen KOMAI Automation Technology Co.,Ltd is a high-tech intelligent enterprise integrating R&D, production, sales and system integration. The company has a senior industry research team, a decade of security industry precipitation. Committed to providing customers with safe, convenient ... Shenzhen KOMAI Automation Technology Co.,Ltd is a high-tech intelligent enterprise integrating R&D, production, sales and system integration. The company has a senior industry research team, a decade of security industry precipitation. Committed to providing customers with safe, convenient ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!