China Direct Selling Wall-Mounted 48V 100AH Lithium Ion LiFePO4 Battery Cell 5KWH
  1. China Direct Selling Wall-Mounted 48V 100AH Lithium Ion LiFePO4 Battery Cell 5KWH
  2. China Direct Selling Wall-Mounted 48V 100AH Lithium Ion LiFePO4 Battery Cell 5KWH
  3. China Direct Selling Wall-Mounted 48V 100AH Lithium Ion LiFePO4 Battery Cell 5KWH
  4. China Direct Selling Wall-Mounted 48V 100AH Lithium Ion LiFePO4 Battery Cell 5KWH
  5. China Direct Selling Wall-Mounted 48V 100AH Lithium Ion LiFePO4 Battery Cell 5KWH
  6. China Direct Selling Wall-Mounted 48V 100AH Lithium Ion LiFePO4 Battery Cell 5KWH
  7. China Direct Selling Wall-Mounted 48V 100AH Lithium Ion LiFePO4 Battery Cell 5KWH
Direct Selling Wall-Mounted 48V 100AH Lithium Ion LiFePO4 Battery Cell 5KWH
  1. MOQ: 2 sets
  3. Get Latest Price
Max Load Quantity(cells) 48v*100ah
Battery Type Solid state
Cycle Life 6000 cycles
Dimension (L*W*H) 445*170*560mm
Weight 43KG
Operating Temperature(℃) -20℃~65℃
Cathode Materials LiFePO4
Array Mode 15S
Nominal Energy (KWh) 5KWH
Nominal Voltage(V) 48V
Discharge Cut-off Voltage (V) 45V
Max. Continuous Charging Current(A) 100A
Max. Continuous Discharging Current(A) 100A
Cycle Life ≥6000times@90%DOD
Communication Mode RS485/CAN
Warranty 5years
Battery Size Pack
Brand Name DAWN
Model Number DL-W148V100AH
Place of Origin Guangdong, China
Product Specification
Max Load Quantity(cells) 48v*100ah Battery Type Solid state
Cycle Life 6000 cycles Dimension (L*W*H) 445*170*560mm
Operating Temperature(℃) -20℃~65℃ Cathode Materials LiFePO4
Array Mode 15S Nominal Energy (KWh) 5KWH
Nominal Voltage(V) 48V Discharge Cut-off Voltage (V) 45V
Max. Continuous Charging Current(A) 100A Max. Continuous Discharging Current(A) 100A
Cycle Life ≥6000times@90%DOD Communication Mode RS485/CAN
Warranty 5years Battery Size Pack
Brand Name DAWN Model Number DL-W148V100AH
Energy Storage Solar Panel Power Home Inverter Systems LiFePO4 Battery
Direct Selling Wall-Mounted 48V 100AH Lithium Ion LiFePO4 Battery Cell 5KWH Energy Storage Battery for House