China Europe Popular 48V 51.2V 200AH 300Ah 280Ah LiFePO4 Case 10kwh 15kwh Stackable
  1. China Europe Popular 48V 51.2V 200AH 300Ah 280Ah LiFePO4 Case 10kwh 15kwh Stackable
  2. China Europe Popular 48V 51.2V 200AH 300Ah 280Ah LiFePO4 Case 10kwh 15kwh Stackable
  3. China Europe Popular 48V 51.2V 200AH 300Ah 280Ah LiFePO4 Case 10kwh 15kwh Stackable
  4. China Europe Popular 48V 51.2V 200AH 300Ah 280Ah LiFePO4 Case 10kwh 15kwh Stackable
  5. China Europe Popular 48V 51.2V 200AH 300Ah 280Ah LiFePO4 Case 10kwh 15kwh Stackable
  6. China Europe Popular 48V 51.2V 200AH 300Ah 280Ah LiFePO4 Case 10kwh 15kwh Stackable
  7. China Europe Popular 48V 51.2V 200AH 300Ah 280Ah LiFePO4 Case 10kwh 15kwh Stackable
Europe Popular 48V 51.2V 200AH 300Ah 280Ah LiFePO4 Case 10kwh 15kwh Stackable
  1. MOQ: 2 sets
  3. Get Latest Price
Max Load Quantity(cells) 32
Cycle Life 6000 cycles
Weight 126KG
Operating Temperature(℃) -20-65
Cathode Materials LiFePO4
Array Mode 16S
Nominal Energy (KWh) 15KWH
Nominal Voltage(V) 51.2V
Discharge Cut-off Voltage (V) 42V
Standard Charging Current (A) 50A
Max. Continuous Charging Current(A) 100A
Max. Continuous Discharging Current(A) 100A
Cycle Life ≥6000times@90%DOD
Communication Mode RS232/RS485/CAN
Warranty 5years
Brand Name DAWN
Model Number DL-FB15KWH
Place of Origin Guangdong, China
Product Specification
Max Load Quantity(cells) 32 Cycle Life 6000 cycles
Operating Temperature(℃) -20-65 Cathode Materials LiFePO4
Array Mode 16S Nominal Energy (KWh) 15KWH
Nominal Voltage(V) 51.2V Discharge Cut-off Voltage (V) 42V
Standard Charging Current (A) 50A Max. Continuous Charging Current(A) 100A
Max. Continuous Discharging Current(A) 100A Cycle Life ≥6000times@90%DOD
Communication Mode RS232/RS485/CAN Warranty 5years
Brand Name DAWN Model Number DL-FB15KWH
Energy Storage Solar Panel Power Home Inverter Systems LiFePO4 Battery
Europe Popular 48V 51.2V 200AH 300Ah 280Ah LiFePO4 Case 10kwh 15kwh Stackable Battery Box for Home Energy Storage