China 48V 51.2V 100AH 200AH 300AH 5KWH 10KWH 20KWH 15KWH Wall Mount Lithium Ion
  1. China 48V 51.2V 100AH 200AH 300AH 5KWH 10KWH 20KWH 15KWH Wall Mount Lithium Ion
  2. China 48V 51.2V 100AH 200AH 300AH 5KWH 10KWH 20KWH 15KWH Wall Mount Lithium Ion
  3. China 48V 51.2V 100AH 200AH 300AH 5KWH 10KWH 20KWH 15KWH Wall Mount Lithium Ion
  4. China 48V 51.2V 100AH 200AH 300AH 5KWH 10KWH 20KWH 15KWH Wall Mount Lithium Ion
  5. China 48V 51.2V 100AH 200AH 300AH 5KWH 10KWH 20KWH 15KWH Wall Mount Lithium Ion
  6. China 48V 51.2V 100AH 200AH 300AH 5KWH 10KWH 20KWH 15KWH Wall Mount Lithium Ion
  7. China 48V 51.2V 100AH 200AH 300AH 5KWH 10KWH 20KWH 15KWH Wall Mount Lithium Ion
48V 51.2V 100AH 200AH 300AH 5KWH 10KWH 20KWH 15KWH Wall Mount Lithium Ion
  1. MOQ: 2 sets
  3. Get Latest Price
Max Load Quantity(cells) 32
Battery Type Solid state
Cycle Life 6000 cycles
Weight 128KG
Operating Temperature(℃) -20-55
Cathode Materials LiFePO4
Array Mode 16S
Nominal Energy (KWh) 15KWH
Nominal Voltage(V) 51.2V
Discharge Cut-off Voltage (V) 42V
Standard Charging Current (A) 50A
Max. Continuous Charging Current(A) 100A
Max. Continuous Discharging Current(A) 100A
Cycle Life ≥6000times@90%DOD
Communication Mode RS232/RS485/CAN
Warranty 5years
Brand Name DAWN
Model Number DL-FB15KWH
Place of Origin Guangdong, China
Product Specification
Max Load Quantity(cells) 32 Battery Type Solid state
Weight 128KG Operating Temperature(℃) -20-55
Cathode Materials LiFePO4 Array Mode 16S
Nominal Energy (KWh) 15KWH Nominal Voltage(V) 51.2V
Discharge Cut-off Voltage (V) 42V Standard Charging Current (A) 50A
Max. Continuous Charging Current(A) 100A Max. Continuous Discharging Current(A) 100A
Cycle Life ≥6000times@90%DOD Communication Mode RS232/RS485/CAN