China New Energy Lifepo4 48V 100Ah 200Ah 280Ah Powerwall Solar Lithium Battery 5Kwh
  1. China New Energy Lifepo4 48V 100Ah 200Ah 280Ah Powerwall Solar Lithium Battery 5Kwh
  2. China New Energy Lifepo4 48V 100Ah 200Ah 280Ah Powerwall Solar Lithium Battery 5Kwh
  3. China New Energy Lifepo4 48V 100Ah 200Ah 280Ah Powerwall Solar Lithium Battery 5Kwh
  4. China New Energy Lifepo4 48V 100Ah 200Ah 280Ah Powerwall Solar Lithium Battery 5Kwh
  5. China New Energy Lifepo4 48V 100Ah 200Ah 280Ah Powerwall Solar Lithium Battery 5Kwh
  6. China New Energy Lifepo4 48V 100Ah 200Ah 280Ah Powerwall Solar Lithium Battery 5Kwh
  7. China New Energy Lifepo4 48V 100Ah 200Ah 280Ah Powerwall Solar Lithium Battery 5Kwh
New Energy Lifepo4 48V 100Ah 200Ah 280Ah Powerwall Solar Lithium Battery 5Kwh
  1. MOQ: 2 sets
  3. Get Latest Price
Max Load Quantity(cells) 32
Cycle Life 6000 cycles
Weight 91KG
Operating Temperature(℃) -20-65
Cathode Materials LiFePO4
Array Mode 15S
Nominal Energy (KWh) 10KWH
Nominal Voltage(V) 48V
Discharge Cut-off Voltage (V) 45V
Standard Charging Current (A) 50A
Max. Continuous Charging Current(A) 100A
Max. Continuous Discharging Current(A) 100A
Cycle Life ≥6000times@90%DOD
Communication Mode RS485/CAN
Warranty 5years
Brand Name DAWN
Model Number DL-48V200AH
Place of Origin Guangdong, China
Product Specification
Max Load Quantity(cells) 32 Cycle Life 6000 cycles
Operating Temperature(℃) -20-65 Cathode Materials LiFePO4
Array Mode 15S Nominal Energy (KWh) 10KWH
Nominal Voltage(V) 48V Discharge Cut-off Voltage (V) 45V
Standard Charging Current (A) 50A Max. Continuous Charging Current(A) 100A
Max. Continuous Discharging Current(A) 100A Cycle Life ≥6000times@90%DOD
Communication Mode RS485/CAN Warranty 5years
Brand Name DAWN Model Number DL-48V200AH
Energy Storage Solar Panel Power Home Inverter Systems LiFePO4 Battery
New Energy Lifepo4 48V 100Ah 200Ah 280Ah  Powerwall Solar Lithium Battery 5Kwh 10Kwh 15Kwh Lithium Ion Batteries