| Model Number | TH230D10ZZ-3G |
| Certification | CE、ISO9001 |
| Place of Origin | HeBei, China |
View Detail Information
Explore similar products
220V DC Rectifier 3 KW Power High Frequency Switching Power RS485 Communication
RS485 Communication 220V DC Rectifier With 5A Output Current Fanless Design
High Voltage 220V DC Rectifier Three Phase 380VAC With Peak Efficiency≥95%
Three Phase 380VAC 30A 220V DC Rectifier 176-300VDC Fan Cooling TH230D40NZ-6
Product Specification
| Supply Ability | 3000000 pcs per year | Delivery Time | 7 days after payment |
| Packaging Details | Routine | Noise Level | ≤55dB |
| Working Temperature | -10℃~+40°C | Current Regulation Accuracy | ≤±1% |
| Ripple Coefficient | ≤1% | Voltage Regulation Accuracy | ≤±0.5% |
| Power | 3KW | 220v dc rectifier | 220v dc rectifier |
| Brand Name | TONHE | Model Number | TH230D10ZZ-3G |
| Certification | CE、ISO9001 | Place of Origin | HeBei, China |
| Model Number | TH230D10ZZ-3G | Brand Name | TONHE |
|---|---|---|---|
| Input Voltage | 304V-456VAC/380V | Output Current | 10A |
| Output Voltage | 176V-300VDC/220V | Power | 3KW |
| Current Sharing Imbalance | <±3% | Efficiency | ≥93% |
| Voltage Regulation Accuracy | ≤±0.5% | Ripple Coefficient | ≤1% |
| Current Regulation Accuracy | ≤±1% | Communication Protocol | RS485 |
| Working Temperature | -10℃~+40°C | Noise Level | ≤55dB |
| Cooling Method | Natural-cooling | Place of Origin | HeBei, China |
| Model Number | TH230D10ZZ-3G | TH110D20ZZ-3G | TH230D20ZZ-3G | TH110D40ZZ-3G |
|---|---|---|---|---|
| Output Current (A) | 10 | 20 | 20 | 40 |
| Power (kW) | 3 | 6 | ||
| Weight (kg) | ≤9 | ≤16 | ||
| Cooling Method | Natural-cooling | |||
| Internal Heat Sink Temperature Rise | ≤50℃ | |||
| Input Voltage Range (VAC) | ||||
| Minimum Value | 304 | 323 | ||
| Typical Value | 380 | 380 | ||
| Maximum Value | 456 | 437 | ||
| Output Adjustable Range (VDC) | ||||
| Minimum Value | 176 | 88 | 176 | 88 |
| Typical Value | 220 | 110 | 220 | 110 |
| Maximum Value | 300 | 150 | 300 | 150 |
| Voltage Regulation Accuracy | ±0.5% | |||
| Current Regulation Accuracy | ±1% | |||
| Input Power Factor | ≥0.93 | |||
| Charger Efficiency | ≥93% | |||
| Maximum Audible Noise (dB) | 55 | |||
| Storage Temperature (℃) | ||||
| Minimum Value | -40 | |||
| Typical Value | 25 | |||
| Maximum Value | 60 | |||
| Operating Ambient Temperature (℃) | ||||
| Minimum Value | -10 | |||
| Typical Value | 25 | |||
| Maximum Value | 40 | |||
| Current Sharing Imbalance | ≤±3% | |||
| Soft Start Time | 3~8 | |||
| Ripple Coefficient | ≤1% | |||
| Load Rating | Continuous operation at 100% rated output current (Class I) | |||
| Output Overvoltage Protection | The module automatically stops output when voltage exceeds 160±3VDC to prevent equipment damage | |||