| Packaging Details | 1PC/box,size:14.5*9*7.5cm,weight:0.25kgs |
| Delivery Time | 3-5 days after received payment |
| Payment Terms | T/T, Western Union, Paypal |
| Supply Ability | 10000pcs/per month |
| GSM frequency | 850/900/1800/1900MHz |
| GPS accuracy | 15m |
| GSM accuracy | 200m (*) |
| GPS frequency | 1575MHz |
| Battery | 600mAh Li battery |
| Power consumption | over 12 hours |
| Operating temperature | -20℃ to 65℃ |
| Operating humidity | 5% to 95% |
| Storing temperature | -45℃ to 90℃ |
| Limited working temperature | ≤-40℃ and ≥80℃ |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | UVI |
| Certification | CE |
| Model Number | PT202D |
View Detail Information
Explore similar products
PT202D Personal GPS Wrist Watch Tracker for Kid / Adult with SOS Emergency Alarm
PT202E GSM 850 / 900 / 1800 / 1900Mhz Personal GPS Watch Phone / GPS Wrist Watch
PT202F Fashionable Real Time Wireless GPS Wrist Watch Tracker with 1.3MP Camera
PT202F Fashionable Real Time Wireless GPS Wrist Watch Tracker with 1.3MP Camera
Product Specification
| Packaging Details | 1PC/box,size:14.5*9*7.5cm,weight:0.25kgs | Delivery Time | 3-5 days after received payment |
| Payment Terms | T/T, Western Union, Paypal | Supply Ability | 10000pcs/per month |
| GSM frequency | 850/900/1800/1900MHz | GPS accuracy | 15m |
| GSM accuracy | 200m (*) | GPS frequency | 1575MHz |
| Battery | 600mAh Li battery | Power consumption | over 12 hours |
| Operating temperature | -20℃ to 65℃ | Operating humidity | 5% to 95% |
| Storing temperature | -45℃ to 90℃ | Limited working temperature | ≤-40℃ and ≥80℃ |
| Place of Origin | China | Brand Name | UVI |
| Certification | CE | Model Number | PT202D |
| High Light | GPS Wrist Watch ,Child GPS Tracking Watch ,GPS Watch Tracker | ||
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,TradingCompany
Year Established:
2002
Total Annual:
90% - 100%
Employee Number:
1000-1020
Ecer Certification:
Active Member
About UVI International Group Corporation Established in 2002, UVI Group Corporation (UVI Group) is based on 3 factories, which are dedicated to Home Security, Vehicle Security and Automotive products. With a 3200-square meter factory, a crew consisting of 1000 workers,... About UVI International Group Corporation Established in 2002, UVI Group Corporation (UVI Group) is based on 3 factories, which are dedicated to Home Security, Vehicle Security and Automotive products. With a 3200-square meter factory, a crew consisting of 1000 workers,...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!