| Payment Terms | T/T , Bank Transfer , Alibaba , Express |
| Supply Ability | 1000000 pieces per month |
| Delivery Time | days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name | YM-700W UV LED Water Cooling Lamp |
| Power | 700W |
| Size | 123*80*30mm |
| Luminous Size | 90*50mm |
| Cooling scheme | Water Cooling |
| Application | Printing,UV Curing |
| Diode type | 6565/6868 |
| Wavelength | 365/385/395/405nm |
| Warranty | 1 Year |
| Brand Name | YM |
| Model Number | YM-700W UV LED Water Cooling Lamp |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
UV LED Curing Lamp For Printing Machine 1200W LED UV Screen Printing Machine
led uv lamp print 600W UV LED 395nm for Air Cooling UV Curing Lamp uv drying
Custom Industrial 395nm UV LED Curing Device 1500W High Power Air Cooling for
China Wholesale 360W 405nm Portable UV Curing Lamp LED UV Light for 3D Printing
Product Specification
| Payment Terms | T/T , Bank Transfer , Alibaba , Express | Supply Ability | 1000000 pieces per month |
| Delivery Time | days | Packaging Details | Carton |
| Product Name | YM-700W UV LED Water Cooling Lamp | Power | 700W |
| Size | 123*80*30mm | Luminous Size | 90*50mm |
| Cooling scheme | Water Cooling | Application | Printing,UV Curing |
| Diode type | 6565/6868 | Wavelength | 365/385/395/405nm |
| Warranty | 1 Year | Brand Name | YM |
| Model Number | YM-700W UV LED Water Cooling Lamp | Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Place of Origin | CHINA | ||
| High Light | 700W UV printer curing lamp ,395mm UV LED module for 3D printer ,UV lamp for resin glue paint system | ||
YM-700W-9050 UV Curing System Appilcation
| Item | YM-700W-9050 UV Curing Sytem |
| Power | 700W |
| Color | UV |
| Diode type | 6565/6868 smd |
| Size | 1230mm*80mm*30mm |
| Luminous Size | 90mm*50mm |
| Lens Material | High temperature resistant lens |
| Wavelength | 365/385/395/405nm |
| Cooling scheme | Water cooling |
| Application | Apply in various printing industries, painting, and glue. |
| Lifespan (hours) | 20000 hours |
| Warranty | 1 year |
| Place of Origin | Guangdong, China |
![]()
Our UV LED curing systems are widly used in glass industry, decoration industry, building materials industry,
furniture industry, etc.
It's suitable for kinds brand of inkjet sprayers such as Konika,Xaar, Ricoh, and kinds of printers
includingflatbed printer, roll to roll printer, wide format printer, inkjet, digital printer, rotary press etc.
FAQ
Q1: Are you a factory or trading company?
A: Direct factory in Shenzhen, China. Producing UV LED products since 2015 (9+ years). Factory-direct pricing, no middlemen.
Welcome to visit or video call.
Q2: Do you support OEM / ODM?
A: Yes, 100%. Customized power, wavelength (365nm-395nm), size, housing, wire length, connectors, and logo.
Sample available within 7 days.
Q3: What are your main products?
A: UV LED chips (3535, 6565,6868, COB), UV LED modules (PCB mounted),
and complete UV LED curing lamps (40W-2000W, fan/water cooling).
Q4. Can we customize the product?
A:Yes! We can producing the products according to your requirements
Q5. What is your usual payment terms for orders?
A:FOREIGN TRADE PLATFORM. T/T, PAYPAL, WESTERN UNION, BANK TRANSFER VISA/MASTERCARD etc.
More payment terms could be provided.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com ,,Thank you for your attention.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2015
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen YM Technology Co., Ltd. Specializes in the production and operation of high-power UV LEDs, Ultra violet curing light source products. The production of high-power UV LED ultra violet encapsulated products have hundreds of category. The power of products range from 0.5W to 10000W. The UV LED... Shenzhen YM Technology Co., Ltd. Specializes in the production and operation of high-power UV LEDs, Ultra violet curing light source products. The production of high-power UV LED ultra violet encapsulated products have hundreds of category. The power of products range from 0.5W to 10000W. The UV LED...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!