| Payment Terms | T/T , Bank Transfer , Alibaba , Express |
| Supply Ability | 1000000 pieces per month |
| Delivery Time | days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name | YM-1200W-200100 UV Curing System |
| Power | 1200W |
| Size | 230mm*130mm*30mm |
| Luminous Size | 200mm*100mm |
| Cooling scheme | Water Cooling |
| Application | Printing,UV Curing |
| Diode type | 6565/6868 |
| Wavelength | 365/385/395/405nm |
| Warranty | 1 Year |
| Brand Name | YM |
| Model Number | YM-1200W-200100 UV Curing System |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
UV LED Curing Lamp COB 80W Chiller UV Lamp LED UV Curing Machine UV LED Lamp
UV LED Curing Lamp 1200W UV LED Curing Machine UV Light Curing Equipment
UV LED Curing Lamp 160W Ultraviolet Curing Light UV Light Curing Equipment
UV LED Curing Lamp 600W UV Curing System UV LED Curing Lamp UV Ink Curing Lamp
Product Specification
| Payment Terms | T/T , Bank Transfer , Alibaba , Express | Supply Ability | 1000000 pieces per month |
| Delivery Time | days | Packaging Details | Carton |
| Product Name | YM-1200W-200100 UV Curing System | Power | 1200W |
| Size | 230mm*130mm*30mm | Luminous Size | 200mm*100mm |
| Cooling scheme | Water Cooling | Application | Printing,UV Curing |
| Diode type | 6565/6868 | Wavelength | 365/385/395/405nm |
| Warranty | 1 Year | Brand Name | YM |
| Model Number | YM-1200W-200100 UV Curing System | Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Place of Origin | CHINA | ||
| High Light | 1200W UV LED curing lamp ,395nm UV curing lamp for PCB ,UV LED lamp for screen printing | ||
YM-1200W-200100 UV Curing System Appilcation
1. User-friendly and intuitive operation – Designed with a clear interface and straightforward controls,
allowing operators to start working with minimal training.
2. Level-entry alternative to traditional curing processes – A perfect gateway solution for users transitioning
from conventional curing methods, offering simplicity without compromising performance.
3. Outstanding eco-friendly LED technology – Replaces hazardous mercury-based systems, delivering safer,
cleaner, and more efficient curing results while reducing environmental impact.
4. Cost-effective and energy-saving – Lowers both operational and maintenance costs through reduced
power consumption and longer component life.
5. Multiple available wavelengths – Choose from a range of precise wavelengths to ensure you get the
optimal system for your specific application requirements.
6. Adjustable light intensity – Fine-tune the output power to match different materials, thicknesses,
and curing speeds for maximum process control.
7. Forced air cooling – Effectively dissipates heat to significantly extend the useful life of the LED array,
ensuring long-term reliability and consistent performance.
| Item | YM-1200W-200100 UV Curing Sytem |
| Power | 1200W |
| Color | UV |
| Diode type | 6565/6868 smd |
| Size | 230mm*130mm*30mm |
| Luminous Size | 200mm*100mm |
| Lens Material | High temperature resistant lens |
| Wavelength | 365/385/395/405nm |
| Cooling scheme | Water cooling |
| Application | Apply in various printing industries, painting, and glue. |
| Lifespan (hours) | 20000 hours |
| Warranty | 1 year |
| Place of Origin | Guangdong, China |
![]()
Our UV LED curing systems are widly used in glass industry, decoration industry, building materials industry,
furniture industry, etc.
It's suitable for kinds brand of inkjet sprayers such as Konika,Xaar, Ricoh, and kinds of printers
includingflatbed printer, roll to roll printer, wide format printer, inkjet, digital printer, rotary press etc.
FAQ
Q1.What's the cooling way?
A: Air cooling.
Q2. What’s the lifespan of UV LED?
A: The lifespan of the LED chip is 20,000 hours in theory. If you take care it during the usage, it usually can be used 3-5years.
Q3. What’s the warranty?
A: All of products can warranty for one year, if any parts damaged in warranty, we can supply the parts for free,
but you need send back the UV LED lamp and power supply or water chiller, other parts no need send back.
Q4.If the light intensity is adjustable?
A4: Yes, the intensity is 0-100% adjustable. We designed different dimming system for different products.
Q5: What about the after-sales service?
A5: YM provides spare parts for replacement, and 24 hours online and video technical support.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com ,,Thank you for your attention.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2015
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen YM Technology Co., Ltd. Specializes in the production and operation of high-power UV LEDs, Ultra violet curing light source products. The production of high-power UV LED ultra violet encapsulated products have hundreds of category. The power of products range from 0.5W to 10000W. The UV LED... Shenzhen YM Technology Co., Ltd. Specializes in the production and operation of high-power UV LEDs, Ultra violet curing light source products. The production of high-power UV LED ultra violet encapsulated products have hundreds of category. The power of products range from 0.5W to 10000W. The UV LED...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!