| Name | LED Stadium Light |
| Power | 600W |
| CCT | 3000K/4000k/5000k |
| CRI | 70/80/90 |
| N.W. | 8.5 |
| Package size | 663*482* 17mm |
| Packaging Details | Carton Packing |
| Delivery Time | 10~15Day |
| Payment Terms | L/C,T/T,D/A,D/P,Western Union |
| Brand Name | Vbrite |
| Model Number | VB-SF30 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Outdoor IP66 500W 600W 800W 1200W LED Flood Light For Tennis Court Soccer
Football Stadium Lighting 500W 1000W 1500W High Mast LED Flood Light For Stadium
800w Sport Tennis Court Led Arena Lights Stadium Led Light Outdoor
DMX 512 Zigbee DALI Stadium Lights Football Floodlights Baseball Sport Field
Product Specification
| Name | LED Stadium Light | Power | 600W |
| CCT | 3000K/4000k/5000k | CRI | 70/80/90 |
| N.W. | 8.5 | Package size | 663*482* 17mm |
| Packaging Details | Carton Packing | Delivery Time | 10~15Day |
| Payment Terms | L/C,T/T,D/A,D/P,Western Union | Brand Name | Vbrite |
| Model Number | VB-SF30 | Place of Origin | China |
| High Light | LED Stadium Light 1000W ,150lm/W LED Stadium Light ,2000W High Mast Floodlight | ||
Football Stadium Lighting 5 Years Warranty High Mast 1000w 1200W 2000W Led Flood Light Stadium Light
Product Description
This 500W LED floodlight is designed for industrial and outdoor use. It features high-brightness 3030/5050 LEDs and a heat-dissipating aluminum shell. With adjustable beam angles (15°, 25°, 45°, 60°, 90°) and IP66 protection, it ensures bright, durable lighting in all kinds of weather.
Specification
Model |
VB-SF30-600 | |
| Power | 600W | |
| Input voltage | Sosen/AC100~277V | |
| LED chip | SMD5050/SMD3030 | |
| CCT | 3000K/4000k/5000k | |
| CRI | CRI70 | |
| Efficiency | 150lm/W | |
| Beam angle | 15º/ 25º/ 45º/ 60º /90º | |
| IP rating | IP66 | |
| Working Temp.(°C) | -40℃~45℃ | |
| Lifetime | >50,000 hours | |
| Body material | die-cast aluminum + PC Lens | |
| Dimming | available | |
| Sensor | available | |
| Control system | APP, remote control, touch screen, light control and other control options available | |
| Dimension(mm) | L600*W419*H113 | |
| Package Size(mm) | 663*482* 17mm | |
| N.W.(per.pcs) | 8.5kg | |
Features
Application
This flood light can be widely use in stadiums, playgrounds, football fields, airports, port wharf
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
100 million-200 million
Employee Number:
120~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
About Vbrite Founded in 2016, Vbrite is a national high-tech enterprise specializing in solar street lighting systems and residential energy storage solutions. Leveraging strong R&D capabilities and years of industry experience, we are committed to providing efficient, reliable, and custo... About Vbrite Founded in 2016, Vbrite is a national high-tech enterprise specializing in solar street lighting systems and residential energy storage solutions. Leveraging strong R&D capabilities and years of industry experience, we are committed to providing efficient, reliable, and custo...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!