| Power | 400-500W/ 800-1000W/ 1200-1500W |
| CCT | 4000K-5700K |
| RA | 70/80 |
| LED Driver | MEANWELL |
| G.W. | 33.5kg |
| Package size | 945 x 760 x 215mm |
| Name | LED Stadium Light |
| Packaging Details | Carton Packing |
| Delivery Time | 10~15Day |
| Payment Terms | L/C,T/T,D/A,D/P,Western Union |
| Brand Name | Vbrite |
| Model Number | VB-SF29 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Outdoor IP66 500W 600W 800W 1200W LED Flood Light For Tennis Court Soccer
800w Sport Tennis Court Led Arena Lights Stadium Led Light Outdoor
DMX 512 Zigbee DALI Stadium Lights Football Floodlights Baseball Sport Field
150lm/W LED Stadium Light 1000W 1200W 2000W High Mast Floodlight
Product Specification
| Power | 400-500W/ 800-1000W/ 1200-1500W | CCT | 4000K-5700K |
| RA | 70/80 | LED Driver | MEANWELL |
| G.W. | 33.5kg | Package size | 945 x 760 x 215mm |
| Name | LED Stadium Light | Packaging Details | Carton Packing |
| Delivery Time | 10~15Day | Payment Terms | L/C,T/T,D/A,D/P,Western Union |
| Brand Name | Vbrite | Model Number | VB-SF29 |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | Football Stadium Lighting 500W ,Football Stadium Lighting 1000W ,1500W High Mast LED Flood Light | ||
Football Stadium Lighting 5 Years Warranty Stadium High Mast 500w 1000w 1500w Led Flood Light Squares Docks Led Light Stadium
Product Description
SF-29 LED sports light is designed for stadiums and large outdoor venues. It offers 500W–1500W power options and five beam angles (10°/20°/40°/60°/90°). With IP66 waterproof and dustproof rating, it works reliably in all weather—perfect for professional event lighting.
Specification
| Model | SF29-1500W |
| Power | 1500W |
| LED Driver | MEANWELL |
| Luminous Flux | 225 klm |
| Efficlency | 150 lm/w |
| CCT | 4000K-5700K |
| CRI | CRI>70/CRI>80 |
| Operating Temperature | CL.I |
| Beam angle | 10°/20°/40°/60°/90° |
| IP rating | IP66 |
| Optics | 5 Circular - 1 Asymmetrical |
| Lifetime | 50,000 hours |
| Power Surge Protection | DM 10 kv / CM 10 kv |
| Net Weight | 30.0kg |
| Gross Weight | 33.5kg |
| Package | 945 x 760 x 215mm |
Features
Five beam angle options (10°/20°/40°/60°/90°), with the 10° beam reaching up to 150 meters.
Equipped with 5050 three-chip LEDs, offering up to 150 lm/W efficiency.
IP66 protection, proven to withstand 5MPa high-pressure water spray.
Advantage
High-quality lighting with CRI ≥ 80, meeting professional game standards.
Angle adjustable, perfect for football, basketball, tennis, and other sports venues.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
100 million-200 million
Employee Number:
120~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
About Vbrite Founded in 2016, Vbrite is a national high-tech enterprise specializing in solar street lighting systems and residential energy storage solutions. Leveraging strong R&D capabilities and years of industry experience, we are committed to providing efficient, reliable, and custo... About Vbrite Founded in 2016, Vbrite is a national high-tech enterprise specializing in solar street lighting systems and residential energy storage solutions. Leveraging strong R&D capabilities and years of industry experience, we are committed to providing efficient, reliable, and custo...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!