| Packaging Details | Plywood Carton |
| Delivery Time | 6-8 Weeks |
| Payment Terms | TT,L/C |
| Supply Ability | 1500 set per year |
| Item | Dropper Cap Vision Inspection Machine |
| Warranty | 1 Year |
| Application | Plastic cap |
| Inspection Precision | 0.1mm |
| Weight | 350kg |
| HMI | Support |
| Voltage/Current | Local Standard |
| Software | Self-develped |
| Brand Name | KEYE |
| Model Number | KY-PC |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE, ISO 9001 |
View Detail Information
Explore similar products
Plastic Cap Closure AOI Visual Inspection Machine for Food and Beverage Industry
Sport Cap Visual Inspection System for Liquid Beverage Packaging
AI Algorithm Based CR CT Pharma Cap Closure Vision Inspection Machine
28mm PCO 1810 Bottle Cap Visual Inspection Machine Online Defect Sorting System
Product Specification
| Packaging Details | Plywood Carton | Delivery Time | 6-8 Weeks |
| Payment Terms | TT,L/C | Supply Ability | 1500 set per year |
| Item | Dropper Cap Vision Inspection Machine | Warranty | 1 Year |
| Application | Plastic cap | Inspection Precision | 0.1mm |
| Weight | 350kg | HMI | Support |
| Voltage/Current | Local Standard | Software | Self-develped |
| Brand Name | KEYE | Model Number | KY-PC |
| Place of Origin | China | Certification | CE, ISO 9001 |
Anhui Keye Intelligent Technology Co., Ltd. is a Chinese national high-tech enterprise specializing in the application of AI technology in visual inspection industry. As a leading manufacturer&Designer, It can provide the most advanced level AI visual inspection equipment and the customized AI system solutions of visual imaging, computing power, algorithm, and automatic control software for various sub-industries.
The company was established in 2011, it has a high-level R&D team from top domestic optical research institutes and a core doctoral team from the USTC, covering the entire technology chain of optics, electrics, mechanics, algorithm and software. Our products can be applied in beverage, pharmacy, dairy, wine, textile, new energy, agriculture and other packaging industries.
![]()
The design scheme uses high-pixel industrial cameras and high-performance strobe light sources to conduct all-round visual inspection for the appearance defects of products. The inspection speed is 300 pcs/min, and the equipment can operate 24 hours a day. Products can be automatically rejected online.
The whole set of vision machines includes mechanical parts, visual electronic hardware and vision system software. The entrance and exit of the inspection machine can be integrated with the customer's on-site conveyor line, and can be connected with upstream and downstream production equipment according to the specific production needs of the customer's site.
![]()
| Technical Parameter | Description |
|---|---|
| HMI | Have |
| Inspection Accuracy | >99% |
| Inspection Area | 360 Degree Inspection |
| Inspection Depth | Deep Inspection |
| Software | Self-develped |
| Power | 5kw-7kw |
| Camera Brand | OEM |
| Data Statistics | Support |
| Inspection Precision | 0.2mm |
| Warranty | 1 Year |
KEYE TECH KVIS-C Cap Inspection System is designed and manufactured in China, certified with CE/ISO 9001/UL, and comes with a minimum order quantity of 1 SET. The price is negotiable and it is packed with a plywood carton. Delivery time is 6-8 weeks and payment terms can be either TT or L/C. The supply ability is 80set per month and the voltage and current can be adapted to the national standard. The power ranges from 5kw-7kw. This product is mainly used for cap closure inspection and its accuracy and precision is up to 99.8% and 0.1mm respectively.
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Seller
Year Established:
2011
Total Annual:
1,000,000-2,000,000
Employee Number:
200~300
Ecer Certification:
Site Member
About Us Visual Inspection Solution Vision Applications Cooperation Partners **Integrity, focus, innovation, excellence, Keye technology is committed to becoming A global visual inspection product provider, to ... About Us Visual Inspection Solution Vision Applications Cooperation Partners **Integrity, focus, innovation, excellence, Keye technology is committed to becoming A global visual inspection product provider, to ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!