China SKDH116/16-L105 1600V 116A IGBT Module 3-Phase Bridge Boost Chopper Integrated
  1. China SKDH116/16-L105 1600V 116A IGBT Module 3-Phase Bridge Boost Chopper Integrated
  2. China SKDH116/16-L105 1600V 116A IGBT Module 3-Phase Bridge Boost Chopper Integrated
  3. China SKDH116/16-L105 1600V 116A IGBT Module 3-Phase Bridge Boost Chopper Integrated
  4. China SKDH116/16-L105 1600V 116A IGBT Module 3-Phase Bridge Boost Chopper Integrated
  5. China SKDH116/16-L105 1600V 116A IGBT Module 3-Phase Bridge Boost Chopper Integrated
SKDH116/16-L105 1600V 116A IGBT Module 3-Phase Bridge Boost Chopper Integrated
  1. MOQ: 1
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union,
Supply Ability 1000pcs per month
Delivery Time 3-5 working days after received the payment
Packaging Details Packed in original tray firstly ,then carton, at last Bubble bag for outer packing
Type IGBT Module
Package new and originalF00R12KT4: 1200V 200A IGBT Module, Low VCE(sat), High Short Circuit Ruggedness Low Switching Loss High Isolation For Industrial Motor Drives and High Power UPS
Condition New and Original
Lead free status RoHS Compliant
Shipping by DHL\UPS\Fedex\EMS\HK Post,DHL,UPS,Fedex and EMS
Brand Name SEMIKRON
Model Number SKDH 116/16-L105
Certification CE, GCF, ROHS
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union, Supply Ability 1000pcs per month
Type IGBT Module Package new and originalF00R12KT4: 1200V 200A IGBT Module, Low VCE(sat), High Short Circuit Ruggedness Low Switching Loss High Isolation For Industrial Motor Drives and High Power UPS
Condition New and Original Lead free status RoHS Compliant
Shipping by DHL\UPS\Fedex\EMS\HK Post,DHL,UPS,Fedex and EMS Brand Name SEMIKRON
Model Number SKDH 116/16-L105 Certification CE, GCF, ROHS
Place of Origin China
High Light 1600V IGBT power module3-phase bridge boost chopper IGBTIGBT module with NTC sensor
SKDH116/16-L105 1600V 116A IGBT Module 3-Phase Bridge Boost Chopper Integrated NTC High Surge Current 950A SEMIPONT6 Package Press-In Pin UL Certified for UPS and Drives
Features
  • 1600V blocking voltage with 116A collector current rating
  • Unique topology: 3-phase diode-thyristor bridge + boost chopper
  • Integrated NTC thermistor for accurate temperature monitoring
  • High surge current capability: 950A for robust overload handling
  • SEMIPONT6 compact housing with two-screw mounting
  • Press-in PCB terminals for reliable electrical connections
  • Direct copper bonded (DCB) ceramic for excellent heat transfer
  • UL recognized (File No. E 63 532) for safety compliance
Applications
  • DC drives and controlled field rectifiers for DC motors
  • Uninterruptible Power Supplies (UPS)
  • Inverters and photovoltaic systems
  • Controlled battery chargers
  • Industrial motor drives and变频器
  • Renewable energy systems (solar and wind power)
  • Welding equipment and induction heating
  • Industrial automation and power systems
Description
The SKDH116/16-L105 is a 1600V, 116A IGBT power module from SEMIKRON-Danfoss, featuring a 3-phase diode-thyristor bridge with integrated boost chopper and NTC thermistor in a compact SEMIPONT6 package . It utilizes advanced IGBT technology with low saturation voltage (2.1V typ.) and 10μs short-circuit withstand capability . The module offers high surge current rating of 950A and 2500V AC isolation voltage
INFORMATION
Phase Three Phase
Voltage 1600 V
Surge Current 1250 A
Rated Current 140 A
Weight 90 grams (approx)
Availability In Stock
Drawing
Our advantage :phones, PDAand#39;s, notebook comput.ers
  • High quality products --- our offers are 100% new and original, ROHS