China SKM400GAR12E4 1200V 400A IGBT Module Low Vce(sat) High Short Circuit Ruggedness
  1. China SKM400GAR12E4 1200V 400A IGBT Module Low Vce(sat) High Short Circuit Ruggedness
  2. China SKM400GAR12E4 1200V 400A IGBT Module Low Vce(sat) High Short Circuit Ruggedness
  3. China SKM400GAR12E4 1200V 400A IGBT Module Low Vce(sat) High Short Circuit Ruggedness
  4. China SKM400GAR12E4 1200V 400A IGBT Module Low Vce(sat) High Short Circuit Ruggedness
  5. China SKM400GAR12E4 1200V 400A IGBT Module Low Vce(sat) High Short Circuit Ruggedness
SKM400GAR12E4 1200V 400A IGBT Module Low Vce(sat) High Short Circuit Ruggedness
  1. MOQ: 1
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union,
Supply Ability 1000pcs per month
Delivery Time 3-5 working days after received the payment
Packaging Details Packed in original tray firstly ,then carton, at last Bubble bag for outer packing
Rated voltage AC IEC 690 V
Ampere Rating 125 A
ROHS Compliant Yes
Product Width 40 mm
Product Length 135 mm
Product Height 64 mm
Brand Name SEMIKRON
Model Number SKM400GAR12E4
Certification CE, GCF, ROHS
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union, Supply Ability 1000pcs per month
Rated voltage AC IEC 690 V Ampere Rating 125 A
ROHS Compliant Yes Product Width 40 mm
Product Length 135 mm Product Height 64 mm
Brand Name SEMIKRON Model Number SKM400GAR12E4
Certification CE, GCF, ROHS Place of Origin China
High Light 1200V 400A IGBT moduleIGBT module for solar invertershigh power UPS IGBT module
SKM400GAR12E4 1200V 400A IGBT Module Low Vce(sat) High Short Circuit Ruggedness Low Switching Loss High Isolation Industrial Grade For Solar Inverters and High Power UPS​
Features
  • High Power Rating: 1200V / 400A
  • Advanced IGBT and Diode Chip Technology
  • Low Vce(sat) (Low Conduction Losses)
  • Low Switching Losses
  • High Short-Circuit Ruggedness
  • High Isolation Voltage
  • Low-Inductance Module Design
  • Industrial Grade Construction
Applications
  • Solar Inverters: Central and string inverters for photovoltaic systems.
  • Uninterruptible Power Supplies (UPS): Medium to high-power three-phase systems.
  • Industrial Motor Drives: For pumps, fans, compressors, and general-purpose drives.
  • Welding Equipment:
  • Power Quality Systems such as active filters.
Description
The SKM400GAR12E4 is a high-power IGBT module designed for robust and efficient industrial power conversion. It delivers a high voltage rating of 1200V and a substantial current capability of 400A, making it suitable for medium to high-power systems. The module incorporates advanced IGBT and diode chips that provide an optimal balance between low collector-emitter saturation voltage (Vce(sat)) for reduced conduction losses and controlled switching characteristics for manageable switching losses. It is built for industrial reliability, featuring high short-circuit ruggedness, excellent electrical isolation, and a low-inductance design to ensure stable and durable performance in demanding applications.
INFORMATION
Chip technology
IGBT 4 (Trench)
Country of origin
Slovakia
Current (A)
400 A
Dimensions (LxWxH)
106x62x31
Features
  • IGBT4 = 4th generation medium fast trench IGBT (Infineon)
  • CAL4 = Soft switching 4th generation CAL-diode
  • Insulated copper baseplate using DBC technology (Direct Bonded Copper)
  • Increased power cycling capability
  • With integrated gate resistor
  • For higher switching frequencies up to 12kHz
  • UL recognized, file no. E63532
Housing
SEMITRANS 3
Legacy part number
Product line
SEMITRANS
Product Status
In Production
Technology
IGBT
Topology
Chopper/Booster
Type
SEMITRANS 3
Typical applications
  • DC/DC – converter
  • Brake chopper
  • Switched reluctance motor
Voltage (V)
1200 V
Drawing
Our advantage :phones, PDAand#39;s, notebook comput.ers
  • High quality products --- our offers are 100% new and original, ROHS