China SKM75GB128DN 1200V, 75A Dual IGBT Module Low VCE(sat) 1.9V Fast Switching
  1. China SKM75GB128DN 1200V, 75A Dual IGBT Module Low VCE(sat) 1.9V Fast Switching
  2. China SKM75GB128DN 1200V, 75A Dual IGBT Module Low VCE(sat) 1.9V Fast Switching
  3. China SKM75GB128DN 1200V, 75A Dual IGBT Module Low VCE(sat) 1.9V Fast Switching
  4. China SKM75GB128DN 1200V, 75A Dual IGBT Module Low VCE(sat) 1.9V Fast Switching
  5. China SKM75GB128DN 1200V, 75A Dual IGBT Module Low VCE(sat) 1.9V Fast Switching
SKM75GB128DN 1200V, 75A Dual IGBT Module Low VCE(sat) 1.9V Fast Switching
  1. MOQ: 1
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union,
Supply Ability 1000pcs per month
Delivery Time 3-5 working days after received the payment
Packaging Details Packed in original tray firstly ,then carton, at last Bubble bag for outer packing
Type IGBT Module
Package new and originalF00R12KT4: 1200V 200A IGBT Module, Low VCE(sat), High Short Circuit Ruggedness Low Switching Loss High Isolation For Industrial Motor Drives and High Power UPS
Condition New and Original
Lead free status RoHS Compliant
Shipping by DHL\UPS\Fedex\EMS\HK Post,DHL,UPS,Fedex and EMS
Brand Name SEMIKRON
Model Number SKM75GB128DN
Certification CE, GCF, ROHS
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union, Supply Ability 1000pcs per month
Type IGBT Module Package new and originalF00R12KT4: 1200V 200A IGBT Module, Low VCE(sat), High Short Circuit Ruggedness Low Switching Loss High Isolation For Industrial Motor Drives and High Power UPS
Condition New and Original Lead free status RoHS Compliant
Shipping by DHL\UPS\Fedex\EMS\HK Post,DHL,UPS,Fedex and EMS Brand Name SEMIKRON
Model Number SKM75GB128DN Certification CE, GCF, ROHS
Place of Origin China
High Light 1200V 75A IGBT power moduledual IGBT module with fast switchingSEMITOP2 package IGBT module
SKM75GB128DN 1200V, 75A Dual IGBT Module Low VCE(sat) 1.9V Fast Switching Integrated Diode 10μs SC Capability SEMITOP2 Package Press-Fit Pins UL Certified for Drives and Inverters
Features
  • 1200V collector-emitter voltage (V CES) with 75A continuous collector current
  • Low saturation voltage (VCE(sat)) for reduced conduction losses
  • Fast switching capability with low turn-on and turn-off losses: Eon 5.7mJ, Eoff 4.7mJ (typ)
  • CAL diode technology with fast reverse recovery time (~200ns) for efficient rectification
  • 10μs short-circuit withstand capability at 150°C for enhanced robustness
  • SEMITRANS™ 2N isolated package with high thermal conductivity ceramic substrate
  • UL recognized for industrial safety standards
  • Wide operating temperature range: -40°C to +150°C
Applications
  • AC motor drives and industrial inverters
  • Uninterruptible Power Supplies (UPS)
  • High-frequency switching power supplies and converters
  • Welding equipment and induction heating systems
  • Solar inverters and renewable energy systems
  • Industrial automation and servo drives
Description
The SKM75GB128DN is a 1200V, 75A dual IGBT power module from SEMIKRON, part of the SEMITRANS™ 2N series with SPT (Soft Punch Through) IGBT technology . It integrates two IGBTs with reverse-connected CAL (Controlled Axial Lifetime) diodes in a compact, isolated package designed for high-frequency switching applications up to 40kHz . The module features a high copper direct-bonded ceramic substrate for excellent thermal performance and is UL recognized
INFORMATION
Voltage 1200 V
Brand Semikron
Usage/Application AC Inverter Drives
Model Name/Number SKM75GB128DN
Current Rating 75amp
Availability In Stock
Drawing
Our advantage :phones, PDAand#39;s, notebook comput.ers
  • High quality products --- our offers are 100% new and original, ROHS