| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Material | Steel Frame: Q235 |
| Product name | Steel Frame Formwork |
| Feature | Reusable, High Strength, adjustable size |
| Colour | green, blue, orange, yellow or customized |
| Thickness of front panel | 12mm,15mm |
| Column bearing capacity | 80KN/sqm |
| wall bearing capacity | 60KN/sqm |
| Height | 600mm,1200mm,1500mm,2400mm,2700mm,3300mm or customized |
| Width | 300-2400mm |
| Type | Wall Form |
| Brand Name | WKS |
| Place of Origin | Hebei,China |
| Certification | ROHS |
View Detail Information
Explore similar products
Robust Steel Frame Formwork 12mm 15mm Metal Slab Formwork For High Rise Core
12mm 15mm Steel Concrete Shuttering Heavy Duty Formwork For Bridge Pier
Galvanized Steel Frame Formwork Corrosion Resistant High Rise Building Formwork
High Strength Steel Formwork System Customized Steel Formwork Panels Reusable
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday | Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Material | Steel Frame: Q235 | Product name | Steel Frame Formwork |
| Feature | Reusable, High Strength, adjustable size | Colour | green, blue, orange, yellow or customized |
| Thickness of front panel | 12mm,15mm | Column bearing capacity | 80KN/sqm |
| wall bearing capacity | 60KN/sqm | Height | 600mm,1200mm,1500mm,2400mm,2700mm,3300mm or customized |
| Width | 300-2400mm | Type | Wall Form |
| Brand Name | WKS | Place of Origin | Hebei,China |
| Certification | ROHS | ||
| High Light | 1200x2400mm Steel Frame Formwork ,High Strength Steel Formwork Panel ,Steel Formwork Panel Adjustable | ||
| Materials | Steel Frame: Q235, Q345 Panel: Poplar/Birch/Hardwood with domestic or imported film faced paper |
|---|---|
| Thickness of Front Panel | 12mm, 15mm |
| Color Options | Green, blue, orange, yellow or customized |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanized (HDG); cold galvanized; powder coated; dip painted |
| Column Bearing Capacity | 80KN/sqm |
| Wall Bearing Capacity | 60KN/sqm |
| Height Options | 600mm, 1200mm, 1500mm, 2400mm, 2700mm, 3300mm or customized |
| Width Range | 300-2400mm |
| Weight Range | Approximately 20KG-350KG |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2024-07-30
Employee Number:
150~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Founded in 1993, WORKSUN GROUP is a seasoned leading enterprise in China's formwork and scaffolding industry. With 32 years of steady development, it has evolved into a large comprehensive private enterprise integrating R&D, production, sales, and services of formwork and scaffolding products. H... Founded in 1993, WORKSUN GROUP is a seasoned leading enterprise in China's formwork and scaffolding industry. With 32 years of steady development, it has evolved into a large comprehensive private enterprise integrating R&D, production, sales, and services of formwork and scaffolding products. H...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!