Products
Manufacturer of a wide range of products which include Modular Timber Beam Formwork Lightweight Formwork For High Rise Building,High Strength Wood Timber Beams Anti Corrosive H20 Formwork Beams Waterproof,12mm 15mm Thickness Steel...
MOQ: 50 piece
Price: US $5.90 - 6.80/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Timber Beam Formwork |
| Material | Flange :spruce/fir wood , Web:poplar plywood |
| Wood type | Finland Spruce/fir&plywood |
| Bending Bearing Moment | 11KN M |
| Shear Capacity (broken loading) | 24KN |
| web thickness | 27mm or 30mm |
| Color | yellow |
| Width | 8cm |
| Height | 20cm |
| Length | 900mm-5900mm |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 50 piece
Price: US $5.90 - 6.80/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Wood Timber Beams |
| Material | Flange :spruce/fir wood , Web:poplar plywood |
| Wood type | Finland Spruce/fir&plywood |
| Bending Bearing Moment | 11KN M |
| Shear Capacity (broken loading) | 24KN |
| web thickness | 27mm or 30mm |
| Color | yellow |
| Width | 8cm |
| Height | 20cm |
| Length | 900mm-5900mm |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 50 piece
Price: US $90.00 - 110.00/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Steel Frame Formwork |
| Material | Steel Frame: Q235 |
| Colour | green, blue, orange, yellow or customized |
| Type | Wall Form |
| Thickness of front panel | 12mm,15mm |
| Column bearing capacity | 80KN/sqm |
| wall bearing capacity | 60KN/sqm |
| Width | 300-2400mm |
| Height | 600mm,1200mm,1500mm,2400mm,2700mm,3300mm or customized |
| Feature | Reusable, High Strength, adjustable size |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 50 piece
Price: US $90.00 - 110.00/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Climbing Formwork |
| Material | Steel Frame: Q235 |
| Feature | Reusable, High Strength, adjustable size |
| Colour | green, blue, orange, yellow or customized |
| Height | 600mm,1200mm,1500mm,2400mm,2700mm,3300mm or customized |
| Thickness of front panel | 12mm,15mm |
| Column bearing capacity | 80KN/sqm |
| wall bearing capacity | 60KN/sqm |
| Width | 300-2400mm |
| Type | Wall Form |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 50 piece
Price: US $90.00 - 110.00/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Steel Frame Formwork |
| Material | Steel Frame: Q235 |
| Feature | Reusable, High Strength, adjustable size |
| Colour | green, blue, orange, yellow or customized |
| Thickness of front panel | 12mm,15mm |
| Column bearing capacity | 80KN/sqm |
| wall bearing capacity | 60KN/sqm |
| Height | 600mm,1200mm,1500mm,2400mm,2700mm,3300mm or customized |
| Width | 300-2400mm |
| Type | Wall Form |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 50 piece
Price: US $90.00 - 110.00/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Metal Formwork Panels |
| Material | Steel Frame: Q235 |
| Feature | Reusable, High Strength, adjustable size |
| Colour | green, blue, orange, yellow or customized |
| Thickness of front panel | 12mm,15mm |
| Column bearing capacity | 80KN/sqm |
| wall bearing capacity | 60KN/sqm |
| Height | 600mm,1200mm,1500mm,2400mm,2700mm,3300mm or customized |
| Width | 300-2400mm |
| Type | Wall Form |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 50 piece
Price: US $90.00 - 110.00/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Material | Steel Frame: Q235 |
| Product name | Steel Frame Formwork |
| Feature | Reusable, High Strength, adjustable size |
| Colour | green, blue, orange, yellow or customized |
| Thickness of front panel | 12mm,15mm |
| Column bearing capacity | 80KN/sqm |
| wall bearing capacity | 60KN/sqm |
| Height | 600mm,1200mm,1500mm,2400mm,2700mm,3300mm or customized |
| Width | 300-2400mm |
| Type | Wall Form |
| Brand Name | WKS |
| Place of Origin | Hebei,China |
| Certification | ROHS |
MOQ: 50 piece
Price: US $90.00 - 110.00/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Material | Steel Frame: Q235 |
| Product name | Steel Frame Formwork |
| Type | Wall Form |
| Colour | green, blue, orange, yellow or customized |
| Feature | Reusable, High Strength, adjustable size |
| Thickness of front panel | 12mm,15mm |
| Column bearing capacity | 80KN/sqm |
| wall bearing capacity | 60KN/sqm |
| Width | 300-2400mm |
| Height | 600mm,1200mm,1500mm,2400mm,2700mm,3300mm or customized |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 50 piece
Price: US $90.00 - 110.00/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Steel Frame Formwork |
| Material | Steel Frame: Q235 |
| Feature | Reusable, High Strength, adjustable size |
| Colour | green, blue, orange, yellow or customized |
| Reusability | Up to 100+ uses |
| Thickness of front panel | 12mm,15mm |
| Column bearing capacity | 80KN/sqm |
| wall bearing capacity | 60KN/sqm |
| Height | 600mm,1200mm,1500mm,2400mm,2700mm,3300mm or customized |
| Width | 300-2400mm |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 50 piece
Price: US $90.00 - 110.00/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Concrete Shutter Panels |
| Material | Steel Frame: Q235 |
| Feature | Reusable, High Strength, adjustable size |
| Colour | green, blue, orange, yellow or customized |
| Thickness of front panel | 12mm,15mm |
| Column bearing capacity | 80KN/sqm |
| wall bearing capacity | 60KN/sqm |
| Height | 600mm,1200mm,1500mm,2400mm,2700mm,3300mm or customized |
| Width | 300-2400mm |
| Type | Wall Form |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!