| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Modular Plastic Formwork |
| weight | 14kg/sqm |
| Maximum size | 1.2*0.6m |
| Operating temperature | -20℃to +80℃ |
| Surface hardness | 94 |
| colour | cyan |
| Customize or not | Available in custom or standard sizes |
| Are ㎡/pcs | 1.8000 |
| Color | black / white |
| Density | 1.03g/cm³-1.28g/cm³ |
| Maximum billet thickness | 300mm |
| Maximum load pressure | 60KN/sqm for wall & 80KN/sqm for column |
| Reusability | Reusable up to 100+ times |
| Dimensions | Standard panel size 600mm x 300mm (customizable) |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
View Detail Information
Explore similar products
Lightweight 14kg/sqm ABS Plastic Formwork Panel with Max Load 60KN/sqm and
High Strength Plastic Formwork Panel 1200x2400mm 15mm Concrete Plastic Formwork
Durable Modular Plastic Formwork Black / White ABS Plastic Formwork For Precast
PP Plastic Shuttering Panels 1220x2440mm Plastic Shuttering Board Lightweight
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday | Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Modular Plastic Formwork | weight | 14kg/sqm |
| Maximum size | 1.2*0.6m | Operating temperature | -20℃to +80℃ |
| Surface hardness | 94 | colour | cyan |
| Customize or not | Available in custom or standard sizes | Are ㎡/pcs | 1.8000 |
| Color | black / white | Density | 1.03g/cm³-1.28g/cm³ |
| Maximum billet thickness | 300mm | Maximum load pressure | 60KN/sqm for wall & 80KN/sqm for column |
| Reusability | Reusable up to 100+ times | Dimensions | Standard panel size 600mm x 300mm (customizable) |
| Brand Name | WKS | Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China | ||
| High Light | Lightweight Modular Plastic Formwork ,Heavy Duty Reusable Plastic Formwork ,Reusable Plastic Formwork Lightweight | ||
Heavy Duty ABS Plastic Formwork Panels for Concrete Wall and Slab Construction
Features
|
Item |
Features |
|
Materials |
ABS(Acrylonitrile Butadiene Styrene) |
|
Density |
1.03g/cm³-1.28g/cm³ |
|
Weight |
14kg/sqm |
|
Max Size |
1.2*0.6m |
|
Max Casting Slab Thickness |
300mm |
|
Maximum Load Pressure |
60KN/sqm for wall & 80KN/sqm for column |
|
Operation Temp |
-20℃to +80℃ |
|
Surface Hardness |
94 |
Specifications
|
Name |
Size(Length*Width*Height mm) |
Color |
Weight(KG) |
Material |
|
Panel |
1200*600*75 mm |
Black |
10.1 |
ABS(Acrylonitrile Butadiene Styrene) |
|
400*600*75 mm |
3.7 |
|||
|
350*600*75 mm |
3.4 |
|||
|
300*600*75 mm |
2.7 |
|||
|
250*600*75 mm |
2.5 |
|||
|
200*600*75 mm |
2.2 |
|||
|
180*600*75 mm |
2.1 |
|||
|
300*300*75 mm |
1.4 |
|||
|
300*250*75 mm |
1.3 |
|||
|
300*200*75 mm |
1.25 |
|||
|
300*150*75 mm |
0.7 |
|||
|
250*250*75 mm |
1.13 |
|||
|
250*200*75 mm |
0.9 |
|||
|
200*200*75 mm |
0.8 |
|||
|
200*150*75 mm |
0.6 |
|||
|
Outside Corner Panel |
250*600*75 mm |
2.85 |
||
|
Internal Corner Panel |
250*100*600*75 mm |
3.5 |
||
|
Top Angle Panel |
250*250*100*75 mm |
1.5 |
||
|
Handle |
- |
White |
0.1 |
PA(Polyamides) |
![]()
FAQ
a. Are you a trading company or a manufacturer?
b. How can I get a quotation?
If you are a concrete pouring project for apartments, residences, villas, etc., and need to use plastic formwork products as a whole, our professional consultants will communicate with you in detail. After you provide us with the engineering architectural drawings and structural drawings, our engineers will develop an application plan for you and provide you with a quotation based on the specific plan.
c. How long does it usually take to complete the plan and quotation after we provide the engineering architectural drawings and structural drawings?
d.Can you provide free samples?
e. How long is the estimated delivery time after the contract is signed?
f. Is the plastic template prone to deformation?
g. What are the defects of the plastic template system?
h. What is the payment method you require?
Payment>=10, 000USD, 30% T/T in advance ,balance before shipment.
Or L/C.
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2024-07-30
Employee Number:
150~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Founded in 1993, WORKSUN GROUP is a seasoned leading enterprise in China's formwork and scaffolding industry. With 32 years of steady development, it has evolved into a large comprehensive private enterprise integrating R&D, production, sales, and services of formwork and scaffolding products. H... Founded in 1993, WORKSUN GROUP is a seasoned leading enterprise in China's formwork and scaffolding industry. With 32 years of steady development, it has evolved into a large comprehensive private enterprise integrating R&D, production, sales, and services of formwork and scaffolding products. H...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!