Products
Manufacturer of a wide range of products which include Modular Timber Beam Formwork Lightweight Formwork For High Rise Building,High Strength Wood Timber Beams Anti Corrosive H20 Formwork Beams Waterproof,Waterproof Modular Plasti...
MOQ: 50 piece
Price: US $5.90 - 6.80/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Timber Beam Formwork |
| Material | Flange :spruce/fir wood , Web:poplar plywood |
| Wood type | Finland Spruce/fir&plywood |
| Bending Bearing Moment | 11KN M |
| Shear Capacity (broken loading) | 24KN |
| web thickness | 27mm or 30mm |
| Color | yellow |
| Width | 8cm |
| Height | 20cm |
| Length | 900mm-5900mm |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 50 piece
Price: US $5.90 - 6.80/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Wood Timber Beams |
| Material | Flange :spruce/fir wood , Web:poplar plywood |
| Wood type | Finland Spruce/fir&plywood |
| Bending Bearing Moment | 11KN M |
| Shear Capacity (broken loading) | 24KN |
| web thickness | 27mm or 30mm |
| Color | yellow |
| Width | 8cm |
| Height | 20cm |
| Length | 900mm-5900mm |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 50 piece
Price: US $55.00 - 70.00/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Modular Plastic Formwork |
| Density | 1.03g/cm³-1.28g/cm³ |
| weight | 14kg/sqm |
| Maximum size | 1.2*0.6m |
| Maximum billet thickness | 300mm |
| Maximum load pressure | 60KN/sqm for wall & 80KN/sqm for column |
| Operating temperature | -20℃to +80℃ |
| Surface hardness | 94 |
| colour | cyan |
| Customize or not | Available in custom or standard sizes |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 50 piece
Price: US $55.00 - 70.00/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | ABS Plastic Formwork |
| Color | black / white |
| Product Life | More than 1500 times |
| Loadcapacity | Supports up to 30 kN/m² |
| Surfacefinish | Smooth concrete surface finish |
| Size | 150*30*(8-10)cm |
| Material | High-density polypropylene (HDPE) |
| Panelsize | Standard sizes such as 600mm x 600mm or customizable |
| Reusability | Reusable up to 100+ times |
| Final Product | Wall |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 50 piece
Price: US $55.00 - 70.00/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Modular Plastic Formwork |
| density | 1.03g/cm³-1.28g/cm³ |
| weight | 14kg/sqm |
| Maximum size | 1.2*0.6m |
| Maximum billet thickness | 300mm |
| Maximum load pressure | 60KN/sqm for wall & 80KN/sqm for column |
| Operating temperature | -20℃to +80℃ |
| Surface hardness | 94 |
| colour | cyan |
| Customize or not | Available in custom or standard sizes |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 50 piece
Price: US $55.00 - 70.00/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Reusable Formwork System |
| Color | black / white |
| Product Life | More than 1500 times |
| Loadcapacity | Supports up to 30 kN/m² |
| Surfacefinish | Smooth concrete surface finish |
| Size | 150*30*(8-10)cm |
| Material | High-density polypropylene (HDPE) |
| Panelsize | Standard sizes such as 600mm x 600mm or customizable |
| Reusability | Reusable up to 100+ times |
| Final Product | Wall |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 50 piece
Price: US $55.00 - 70.00/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Modular Plastic Formwork |
| Color | black / white |
| Application | Used for walls, columns, beams, and slabs in construction |
| Weight | Lightweight, typically 2-5 kg per panel |
| Surfacefinish | Smooth concrete surface finish |
| Reusability | Can be reused over 100 times |
| Modularity | Interlocking design for easy assembly and disassembly |
| Thermalinsulation | Provides moderate thermal insulation |
| Product Life | More than 1500 times |
| Chemicalresistance | Resistant to most construction chemicals |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 50 piece
Price: US $55.00 - 70.00/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Plastic Formwork Panels |
| Size | 150*40*8cm |
| colour | cyan |
| Dimensions | Standard panel sizes such as 600mm x 300mm or customizable |
| Durability | High resistance to impact, corrosion, and weathering |
| Application | Suitable for walls, columns, beams, and slabs in construction |
| Material | High-density polypropylene (HDPE) |
| Weight | Lightweight, typically 2-5 kg per panel |
| Thermalresistance | Good thermal insulation properties |
| Reusability | Reusable up to 100+ times depending on usage |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 50 piece
Price: US $55.00 - 70.00/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Modular Plastic Formwork |
| Maximum size | 1.2*0.6m |
| weight | 14kg/sqm |
| Operating temperature | -20℃to +80℃ |
| Surface hardness | 94 |
| Customize or not | Available in custom or standard sizes |
| Color | black / white |
| Are ㎡/pcs | 1.8000 |
| Maximum billet thickness | 300mm |
| Density | 1.03g/cm³-1.28g/cm³ |
| Reusability | Reusable up to 100+ times |
| Maximum load pressure | 60KN/sqm for wall & 80KN/sqm for column |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 50 piece
Price: US $55.00 - 70.00/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Reusable Concrete Formwork |
| colour | cyan |
| Size | 150*40*8cm |
| Dimensions | Standard panel sizes such as 600mm x 300mm or customizable |
| Durability | High resistance to impact, corrosion, and weathering |
| Thermalresistance | Good thermal insulation properties |
| Reusability | Reusable up to 100+ times depending on usage |
| Application | Suitable for walls, columns, beams, and slabs in construction |
| Material | High-density polypropylene (HDPE) |
| Weight | Lightweight, typically 2-5 kg per panel |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!