| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Construction Plastic Formwork |
| Density | 1.03g/cm³-1.28g/cm³ |
| weight | 14kg/sqm |
| Maximum size | 1.2*0.6m |
| Maximum billet thickness | 300mm |
| Operating temperature | -20℃to +80℃ |
| Surface hardness | 94 |
| colour | black / white |
| Customize or not | Available in custom or standard sizes |
| Material | High-density polyethylene (HDPE) |
| Maximum load pressure | 60KN/sqm for wall & 80KN/sqm for column |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
View Detail Information
Explore similar products
Lightweight 14kg/sqm ABS Plastic Formwork Panel with Max Load 60KN/sqm and
High Strength Plastic Formwork Panel 1200x2400mm 15mm Concrete Plastic Formwork
Durable Modular Plastic Formwork Black / White ABS Plastic Formwork For Precast
PP Plastic Shuttering Panels 1220x2440mm Plastic Shuttering Board Lightweight
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday | Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Construction Plastic Formwork | Density | 1.03g/cm³-1.28g/cm³ |
| weight | 14kg/sqm | Maximum size | 1.2*0.6m |
| Maximum billet thickness | 300mm | Operating temperature | -20℃to +80℃ |
| Surface hardness | 94 | colour | black / white |
| Customize or not | Available in custom or standard sizes | Material | High-density polyethylene (HDPE) |
| Maximum load pressure | 60KN/sqm for wall & 80KN/sqm for column | Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS | Place of Origin | Hebei,China |
| High Light | Customized Construction Plastic Formwork ,Construction Plastic Formwork 18mm ,1200x2400mm Concrete Formwork Panels | ||
High-performance ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) plastic formwork, engineered for demanding construction projects. This premium solution for concrete forming is particularly valued for superior impact resistance and surface finish.
| Item | Features |
|---|---|
| Materials | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) |
| Density | 1.03g/cm³-1.28g/cm³ |
| Weight | 14kg/sqm |
| Max Size | 1.2*0.6m |
| Max Casting Slab Thickness | 300mm |
| Maximum Load Pressure | 60KN/sqm for wall & 80KN/sqm for column |
| Operation Temp | -20℃ to +80℃ |
| Surface Hardness | 94 |
| Name | Size (Length*Width*Height mm) | Color | Weight (KG) | Material |
|---|---|---|---|---|
| Panel | 1200*600*75 mm | Black | 10.1 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) |
| 400*600*75 mm | Black | 3.7 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) | |
| 350*600*75 mm | Black | 3.4 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) | |
| 300*600*75 mm | Black | 2.7 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) | |
| 250*600*75 mm | Black | 2.5 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) | |
| 200*600*75 mm | Black | 2.2 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) | |
| 180*600*75 mm | Black | 2.1 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) | |
| 300*300*75 mm | Black | 1.4 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) | |
| 300*250*75 mm | Black | 1.3 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) | |
| 300*200*75 mm | Black | 1.25 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) | |
| 300*150*75 mm | Black | 0.7 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) | |
| 250*250*75 mm | Black | 1.13 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) | |
| 250*200*75 mm | Black | 0.9 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) | |
| 200*200*75 mm | Black | 0.8 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) | |
| 200*150*75 mm | Black | 0.6 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) | |
| Outside Corner Panel | 250*600*75 mm | Black | 2.85 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) |
| Internal Corner Panel | 250*100*600*75 mm | Black | 3.5 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) |
| Top Angle Panel | 250*250*100*75 mm | Black | 1.5 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) |
| Handle | - | White | 0.1 | PA (Polyamides) |
Are you a trading company or a manufacturer?
How can I get a quotation?
How long does it usually take to complete the plan and quotation after we provide the engineering architectural drawings and structural drawings?
Generally, it takes about 5-8 days to complete the specific plan and detailed quotation.
Can you provide free samples?
Yes, we can provide samples. You will need to pay for the shipping cost.
How long is the estimated delivery time after the contract is signed?
According to the complexity of the project, it usually takes 30-60 days to complete the stocking. We will estimate a more accurate delivery time for you during the planning and quotation process.
Is the plastic template prone to deformation?
If the construction environment where the project is located belongs to long-term high temperature, the increase in temperature of the concrete pouring project may cause slight deformation of the formwork. It is recommended to use all aluminum alloy formwork or steel frame wood formwork system in high temperature areas.
What are the defects of the plastic template system?
What is the payment method you require?
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2024-07-30
Employee Number:
150~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Founded in 1993, WORKSUN GROUP is a seasoned leading enterprise in China's formwork and scaffolding industry. With 32 years of steady development, it has evolved into a large comprehensive private enterprise integrating R&D, production, sales, and services of formwork and scaffolding products. H... Founded in 1993, WORKSUN GROUP is a seasoned leading enterprise in China's formwork and scaffolding industry. With 32 years of steady development, it has evolved into a large comprehensive private enterprise integrating R&D, production, sales, and services of formwork and scaffolding products. H...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!