| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Name | WBP Film Faced Plywood |
| Material | Plywood |
| Type | Wall Form |
| Product name | Film Faced Plywood |
| Usage | Concorete Formwork |
| Color | Customized Color |
| Size | Non-standard:custom-made |
| Advantage | Quick Installation |
| Brand | Worksun |
| Moisture Content | 6-12% |
| Keywords | Commercial Plywood |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
View Detail Information
Explore similar products
1220x2440mm 1250x2500mm Film Faced Plywood Moisture Resistant Non Slip Plywood
Waterproof Shuttering Ply Board Customized Concrete Shuttering Plywood
Red Film Faced Marine Plywood 1250*2500 Concrete Formwork Plywood For Moisture
Commercial Film Faced Plywood 18mm 4x8 Feet Plywood Reusable For Construction
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday | Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Name | WBP Film Faced Plywood | Material | Plywood |
| Type | Wall Form | Product name | Film Faced Plywood |
| Usage | Concorete Formwork | Color | Customized Color |
| Size | Non-standard:custom-made | Advantage | Quick Installation |
| Brand | Worksun | Moisture Content | 6-12% |
| Keywords | Commercial Plywood | Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS | Place of Origin | Hebei,China |
| High Light | Customized WBP Film Faced Plywood ,Commercial Phenolic Faced Plywood ,Phenolic Faced Plywood Red | ||
Film Faced Plywood (also known as shuttering plywood or concrete formwork panel) is an engineered wood product specifically designed for construction formwork systems. It features a multi-layered hardwood core bonded with waterproof phenolic resin and overlaid with durable phenolic film on both sides, providing exceptional resistance to moisture, abrasion, and concrete adhesion.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Product Name | Film Faced Plywood |
| Core Material | Poplar/Birch/Eucalyptus/Combine |
| Film Color | Brown/Red/Black/Customized Pattern |
| Glue Type | Melamine glue/Phenolic glue/MR Glue |
| Available Sizes | 1200×1800, 1200×2400, 1220×2440, 1250×2500, etc. |
| Length/Width Tolerance | +/-2mm |
| Thickness Range | 8-30mm |
| Thickness Tolerance | +/-0.5mm |
| Density | 550-770kg/m³ |
| Number of Layers | From 5 up to 21 depending on thickness |
| Edge Processing | Waterproof paint in different color |
| Moisture Content | 6-12% |
Please contact us via WhatsApp, WeChat, or email with your requirements. We will confirm details before mailing samples.
We are a subsidiary foreign trade company of a group with two major production bases specializing in formwork and scaffolding products for over 20 years.
Provide your requirements list with product quality, specifications, and quantity details for an accurate quotation.
Standard delivery: ~5 days. Fully customized production: 10-15 days.
T/T 30% deposit before manufacture, 70% balance against B/L Copy, or L/C.
We provide 100% quality guarantee and take responsibility for any quality problems.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2024-07-30
Employee Number:
150~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Founded in 1993, WORKSUN GROUP is a seasoned leading enterprise in China's formwork and scaffolding industry. With 32 years of steady development, it has evolved into a large comprehensive private enterprise integrating R&D, production, sales, and services of formwork and scaffolding products. H... Founded in 1993, WORKSUN GROUP is a seasoned leading enterprise in China's formwork and scaffolding industry. With 32 years of steady development, it has evolved into a large comprehensive private enterprise integrating R&D, production, sales, and services of formwork and scaffolding products. H...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!