Products
Manufacturer of a wide range of products which include Modular Timber Beam Formwork Lightweight Formwork For High Rise Building,High Strength Wood Timber Beams Anti Corrosive H20 Formwork Beams Waterproof,Black Film Faced Plywood ...
MOQ: 50 piece
Price: US $5.90 - 6.80/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Timber Beam Formwork |
| Material | Flange :spruce/fir wood , Web:poplar plywood |
| Wood type | Finland Spruce/fir&plywood |
| Bending Bearing Moment | 11KN M |
| Shear Capacity (broken loading) | 24KN |
| web thickness | 27mm or 30mm |
| Color | yellow |
| Width | 8cm |
| Height | 20cm |
| Length | 900mm-5900mm |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 50 piece
Price: US $5.90 - 6.80/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Wood Timber Beams |
| Material | Flange :spruce/fir wood , Web:poplar plywood |
| Wood type | Finland Spruce/fir&plywood |
| Bending Bearing Moment | 11KN M |
| Shear Capacity (broken loading) | 24KN |
| web thickness | 27mm or 30mm |
| Color | yellow |
| Width | 8cm |
| Height | 20cm |
| Length | 900mm-5900mm |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: US $7.50 - 10.80/ Piece
Price: US $55.00 - 70.00/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Film Faced Plywood |
| Moisture Content | 6-12% |
| Density | Around 520 kg/m3 |
| Gluetype | Melamine urea formaldehyde (MUF) or phenolic resin adhesive |
| Thickness | Typically ranges from 12mm to 25mm |
| Coretype | Poplar, eucalyptus, or other hardwood cores |
| Specification | 1250*2500 (customized size) |
| Size | Standard size 1220mm x 2440mm (4ft x 8ft) |
| Weight | Varies depending on thickness and core material |
| Layers | 3/5/7/9/11/13/15/18 Layers |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: US $7.50 - 10.80/ Piece
Price: US $55.00 - 70.00/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Custom Size Plywood |
| Material | Plywood |
| Type | Wall Form |
| Usage | Concorete Formwork |
| Color | Customized Color |
| Size | Non-standard:custom-made |
| Advantage | Quick Installation |
| Brand | Worksun |
| Moisture Content | 6-12% |
| Keywords | Comercial Plywood |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: US $7.50 - 10.80/ Piece
Price: US $55.00 - 70.00/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Phenolic Film Faced Plywood |
| Moisture Content | 6-12% |
| Density | Around 520 kg/m3 |
| Gluetype | Melamine urea formaldehyde (MUF) or phenolic resin adhesive |
| Thickness | Typically ranges from 12mm to 25mm |
| Coretype | Poplar, eucalyptus, or other hardwood cores |
| Specification | 1250*2500 (customized size) |
| Size | Standard size 1220mm x 2440mm (4ft x 8ft) |
| Weight | Varies depending on thickness and core material |
| Layers | 3/5/7/9/11/13/15/18 Layers |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: US $7.50 - 10.80/ Piece
Price: US $55.00 - 70.00/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Phenolic Faced Birch Plywood |
| Material | Plywood |
| Type | Wall Form |
| Usage | Concorete Formwork |
| Color | Customized Color |
| Size | Non-standard:custom-made |
| Advantage | Quick Installation |
| Brand | Worksun |
| Moisture Content | 6-12% |
| Keywords | Comercial Plywood |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: US $7.50 - 10.80/ Piece
Price: US $55.00 - 70.00/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Film Faced Plywood |
| Specification | 1250*2500 (customized size) |
| Standardsize | 1220mm x 2440mm |
| Glue | WBP Melamine |
| Reuse Time | 12-15times |
| Thicknessrange | 9mm to 25mm |
| Layer | 3/5/7/9/11/13/15/18 |
| Core | Poplar/Combi Core/Eucalyptus |
| Feature | construction |
| Special Size | According to Your Requirement |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: US $7.50 - 10.80/ Piece
Price: US $55.00 - 70.00/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Plastic Faced Plywood |
| Environmentalresistance | Resistant to moisture, termites, and fungal attack |
| Package | STANDARD EXPORT PACKGE |
| Size | 1220*2440*12 |
| Features | high strength, strong waterproof |
| Glue | WBP,Melamine,Phenolic |
| Surfacefinish | Phenolic film coated |
| Colour | Red, brown, black |
| Material | High-quality wood veneer |
| Thickness Tolerance | ±0.2mm ±0.5mm |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: US $7.50 - 10.80/ Piece
Price: US $55.00 - 70.00/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Plastic Film Faced Plywood |
| Glue | WBP Melamine |
| Core | Poplar/Combi Core/Eucalyptus |
| Layer | 3/5/7/9/11/13/15/18 |
| Standardsize | 1220mm x 2440mm |
| Reuse Time | 12-15times |
| Thicknessrange | 9mm to 25mm |
| Specification | 1250*2500 (customized size) |
| Feature | construction |
| Special Size | According to Your Requirement |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: US $7.50 - 10.80/ Piece
Price: US $55.00 - 70.00/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Shutter Ply Board |
| Glue | WBP Melamine |
| Core | Poplar/Combi Core/Eucalyptus |
| Standardsize | 1220mm x 2440mm |
| Reuse Time | 12-15times |
| Thicknessrange | 9mm to 25mm |
| Layer | 3/5/7/9/11/13/15/18 |
| Feature | construction |
| Specification | 1250*2500 (customized size) |
| Special Size | According to Your Requirement |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!