| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Adjustable Acrow Prop |
| Scaffolding Part Type | Scaffolding Props |
| Colour | Blue Red Yellow Green Silver orange Purple black or Customized |
| Thickness | 1.4mm-4mm |
| Inner tube diameter | 48mm |
| Outer tube diameter | 60mm |
| Usage | Construction Usage |
| Size | 2200-4000mm or Customized |
| Type | Spain/Italy/Middle East |
| Surface treatment | Painting, powder coating, electro-galvanizing or hot-dip galvanizing |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
View Detail Information
Explore similar products
High Load Capacity Adjustable Steel Prop 2200mm - 4000mm Adjustable Telescopic
2200mm - 4000mm Steel Scaffolding Prop Heavy Duty Adjustable Telescopic Props
Reusable Adjustable Steel Prop High Load Capacity Adjustable Construction Props
Precise Adjustable Steel Shoring Props Customized Adjustable Scaffolding Prop
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday | Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Adjustable Acrow Prop | Scaffolding Part Type | Scaffolding Props |
| Colour | Blue Red Yellow Green Silver orange Purple black or Customized | Thickness | 1.4mm-4mm |
| Inner tube diameter | 48mm | Outer tube diameter | 60mm |
| Usage | Construction Usage | Size | 2200-4000mm or Customized |
| Type | Spain/Italy/Middle East | Surface treatment | Painting, powder coating, electro-galvanizing or hot-dip galvanizing |
| Brand Name | WKS | Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China | ||
| High Light | Stable Adjustable Acrow Prop ,Galvanized Structural Support Props ,Stable Structural Support Props | ||
The Adjustable Steel Prop (Acrow Prop/Shoring Prop) is a telescopic steel strut used for temporary vertical support in concrete slab formwork, beam shoring, and structural maintenance. Consisting of an inner/outer tube assembly with a threaded collar and pin-lock system, it provides robust axial support during concrete curing.
Our props feature full EN 1065 compliance with certified load testing, ensuring reliability for high-rise and civil projects. The optimized weight-to-strength ratio reduces labor fatigue during handling, while the standardized design ensures easy integration with major formwork systems, minimizing project shoring costs.
| Code | Adjustable Height | Inner Tube | Outer Tube | Tube Thickness |
|---|---|---|---|---|
| WKS-HDP601730 | 1.7 - 3.0 m | 48 mm | 60 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-HDP601830 | 1.8 - 3.0 m | 48 mm | 60 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-HDP601832 | 1.8 - 3.2 m | 48 mm | 60 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-HDP602035 | 2.0 - 3.5 m | 48 mm | 60 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-HDP602036 | 2.0 - 3.6 m | 48 mm | 60 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-HDP602240 | 2.2 - 4.0 m | 48 mm | 60 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-HDP602545 | 2.5 - 4.5 m | 48 mm | 60 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-HDP602750 | 2.7 - 5.0 m | 48 mm | 60 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-HDP603050 | 3.0 - 5.0 m | 48 mm | 60 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| Code | Adjustable Height | Inner Tube | Outer Tube | Tube Thickness |
|---|---|---|---|---|
| WKS-LDPS480611 | 0.6 - 1.1 m | 40 mm | 48 mm | 1.4 - 2.5 mm |
| WKS-LDPS480814 | 0.8 - 1.4 m | 40 mm | 48 mm | 1.4 - 2.5 mm |
| WKS-LDPS481629 | 1.6 - 2.9 m | 40 mm | 48 mm | 1.4 - 2.5 mm |
| WKS-LDPS481832 | 1.8 - 3.2 m | 40 mm | 48 mm | 1.4 - 2.5 mm |
| WKS-LDPS482036 | 2.0 - 3.6 m | 40 mm | 48 mm | 1.4 - 2.5 mm |
| WKS-LDPS482240 | 2.2 - 4.0 m | 40 mm | 48 mm | 1.4 - 2.5 mm |
| Code | Adjustable Height | Inner Tube | Outer Tube | Tube Thickness |
|---|---|---|---|---|
| WKS-LDPI481629 | 1.6 - 2.9 m | 48 mm | 56 mm | 1.4 - 2.5 mm |
| WKS-LDPI481832 | 1.8 - 3.2 m | 48 mm | 56 mm | 1.4 - 2.5 mm |
| WKS-LDPI481832 | 2.0 - 3.5 m | 48 mm | 56 mm | 1.4 - 2.5 mm |
| WKS-LDPI482036 | 2.0 - 3.6 m | 48 mm | 56 mm | 1.4 - 2.5 mm |
| WKS-LDPI482240 | 2.2 - 4.0 m | 48 mm | 56 mm | 1.4 - 2.5 mm |
| Code | Adjustable Height | Inner Tube | Outer Tube | Tube Thickness |
|---|---|---|---|---|
| WKS-PPP561730 | 1.7 - 3.0 m | 48 mm | 56 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-PPP562035 | 2.0 - 3.5 m | 48 mm | 56 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-PPP562240 | 2.2 - 4.0 m | 48 mm | 56 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-PPP562545 | 2.5 - 4.5 m | 48 mm | 56 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-PPP562750 | 2.7 - 5.0 m | 48 mm | 56 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-PPP601730 | 1.7 - 3.0 m | 48 mm | 60 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-PPP602035 | 2.0 - 3.5 m | 48 mm | 60 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-PPP602240 | 2.2 - 4.0 m | 48 mm | 60 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-PPP602545 | 2.5 - 4.5 m | 48 mm | 60 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-PPP602750 | 2.7 - 5.0 m | 48 mm | 60 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| Code | Adjustable Height | Inner Tube | Outer Tube | Weight | Load-Bearing Range |
|---|---|---|---|---|---|
| WKS-ALP800120 | 0.8 - 1.2 m | 715 mm | 421 mm | 10.47 kg | 70 - 90 kN |
| WKS-ALP145250 | 1.45 - 2.5 m | 1365 mm | 1071 mm | 15.75 kg | 60 - 70 kN |
| WKS-ALP198350 | 1.98 - 3.5 m | 1865 mm | 1571 mm | 19.45 kg | 42 - 88 kN |
| WKS-ALP260480 | 2.6 - 4.8 m | 2515 mm | 2221 mm | 24.6 kg | 25 - 85 kN |
| WKS-ALP430625 | 4.3 - 6.25 m | 4211 mm | 1975 mm | 30.48 kg | 20 - 56 kN |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2024-07-30
Employee Number:
150~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Founded in 1993, WORKSUN GROUP is a seasoned leading enterprise in China's formwork and scaffolding industry. With 32 years of steady development, it has evolved into a large comprehensive private enterprise integrating R&D, production, sales, and services of formwork and scaffolding products. H... Founded in 1993, WORKSUN GROUP is a seasoned leading enterprise in China's formwork and scaffolding industry. With 32 years of steady development, it has evolved into a large comprehensive private enterprise integrating R&D, production, sales, and services of formwork and scaffolding products. H...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!