| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Concrete Formwork Panel |
| Density | 1.03g/cm³-1.28g/cm³ |
| weight | 14kg/sqm |
| Maximum size | 1.2*0.6m |
| Maximum billet thickness | 300mm |
| Operating temperature | -20℃to +80℃ |
| Surface hardness | 94 |
| colour | black / white |
| Customize or not | Available in custom or standard sizes |
| Maximum load pressure | 60KN/sqm for wall & 80KN/sqm for column |
| Easeofcleaning | Easy to clean with water and mild detergents |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
View Detail Information
Explore similar products
Lightweight 14kg/sqm ABS Plastic Formwork Panel with Max Load 60KN/sqm and
High Strength Plastic Formwork Panel 1200x2400mm 15mm Concrete Plastic Formwork
Durable Modular Plastic Formwork Black / White ABS Plastic Formwork For Precast
PP Plastic Shuttering Panels 1220x2440mm Plastic Shuttering Board Lightweight
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday | Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Concrete Formwork Panel | Density | 1.03g/cm³-1.28g/cm³ |
| weight | 14kg/sqm | Maximum size | 1.2*0.6m |
| Maximum billet thickness | 300mm | Operating temperature | -20℃to +80℃ |
| Surface hardness | 94 | colour | black / white |
| Customize or not | Available in custom or standard sizes | Maximum load pressure | 60KN/sqm for wall & 80KN/sqm for column |
| Easeofcleaning | Easy to clean with water and mild detergents | Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS | Place of Origin | Hebei,China |
| High Light | 18mm Concrete Formwork Panel ,1200x2400mm Concrete Formwork Panel ,Customized Plastic Reusable Formwork For Concrete | ||
High-performance ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) plastic formwork, engineered for demanding construction projects. This premium solution for concrete forming is particularly valued for superior impact resistance and surface finish.
| Item | Features |
|---|---|
| Materials | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) |
| Density | 1.03g/cm³-1.28g/cm³ |
| Weight | 14kg/sqm |
| Max Size | 1.2*0.6m |
| Max Casting Slab Thickness | 300mm |
| Maximum Load Pressure | 60KN/sqm for wall & 80KN/sqm for column |
| Operation Temp | -20℃ to +80℃ |
| Surface Hardness | 94 |
| Name | Size (Length*Width*Height mm) | Color | Weight (KG) | Material |
|---|---|---|---|---|
| Panel | 1200*600*75 mm | Black | 10.1 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) |
| Panel | 400*600*75 mm | Black | 3.7 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) |
| Panel | 350*600*75 mm | Black | 3.4 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) |
| Panel | 300*600*75 mm | Black | 2.7 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) |
| Panel | 250*600*75 mm | Black | 2.5 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) |
| Panel | 200*600*75 mm | Black | 2.2 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) |
| Panel | 180*600*75 mm | Black | 2.1 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) |
| Panel | 300*300*75 mm | Black | 1.4 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) |
| Panel | 300*250*75 mm | Black | 1.3 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) |
| Panel | 300*200*75 mm | Black | 1.25 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) |
| Panel | 300*150*75 mm | Black | 0.7 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) |
| Panel | 250*250*75 mm | Black | 1.13 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) |
| Panel | 250*200*75 mm | Black | 0.9 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) |
| Panel | 200*200*75 mm | Black | 0.8 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) |
| Panel | 200*150*75 mm | Black | 0.6 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) |
| Outside Corner Panel | 250*600*75 mm | Black | 2.85 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) |
| Internal Corner Panel | 250*100*600*75 mm | Black | 3.5 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) |
| Top Angle Panel | 250*250*100*75 mm | Black | 1.5 | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) |
| Handle | - | White | 0.1 | PA (Polyamides) |
Firstly, we are a subsidiary foreign trade company of a group company, mainly responsible for operating the export business of formwork and scaffolding products for the group company.
Secondly, our group company has two major production bases, specializing in the production and processing of formwork and scaffolding products for over 20 years.
If you are a simple concrete pouring project, such as walls, swimming pools, main structures, and basements, and you have your own engineer, you can directly provide us with a bill of materials, and we will provide you with a quotation according to the bill of materials.
If you are a concrete pouring project for apartments, residences, villas, etc., and need to use plastic formwork products as a whole, our professional consultants will communicate with you in detail. After you provide us with the engineering architectural drawings and structural drawings, our engineers will develop an application plan for you and provide you with a quotation based on the specific plan.
The load force is too small to complete the construction of large-sized concrete structures;
Poor high temperature resistance, slight deformation may occur when used in high-temperature areas.
Payment ≤ 1,000 USD: 100% in advance
Payment ≥ 10,000 USD: 30% T/T in advance, balance before shipment
Or L/C
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2024-07-30
Employee Number:
150~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Founded in 1993, WORKSUN GROUP is a seasoned leading enterprise in China's formwork and scaffolding industry. With 32 years of steady development, it has evolved into a large comprehensive private enterprise integrating R&D, production, sales, and services of formwork and scaffolding products. H... Founded in 1993, WORKSUN GROUP is a seasoned leading enterprise in China's formwork and scaffolding industry. With 32 years of steady development, it has evolved into a large comprehensive private enterprise integrating R&D, production, sales, and services of formwork and scaffolding products. H...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!