| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Ring Lock Scaffold |
| Material | Q235 |
| Diameter | 60mm&48mm |
| Pipe Wall Thickness | 3.0mm/3.2mm/3.25mm or customized |
| Surface Treatment | Powder Coated/Hot Dip Galvanizing |
| Weight | 1.8KG-18.75KG according to different sizes |
| Length | 200mm/250mm/300mm/350mm/500mm/1000mm/1500mm/2000mm/2500mm/3000mm |
| Design Style | Modern |
| Color | Silver |
| Scaffolding Part Type | Cuplock Scaffolding Accessories |
| Corrosionresistance | Galvanized coating |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
View Detail Information
Explore similar products
Q235 Ring Lock Scaffold Silver Wedge Lock Scaffold For Temporary Roof Support
Customized Ringlock Scaffolding System Galvanized Coating High Load Scaffolding
Modular Ring Lock Scaffold Customized Scaffolding For High Rise Buildings And
Silver Heavy Duty Scaffold Q235 Modular Scaffolding System High Capacity
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday | Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Ring Lock Scaffold | Material | Q235 |
| Diameter | 60mm&48mm | Pipe Wall Thickness | 3.0mm/3.2mm/3.25mm or customized |
| Surface Treatment | Powder Coated/Hot Dip Galvanizing | Weight | 1.8KG-18.75KG according to different sizes |
| Length | 200mm/250mm/300mm/350mm/500mm/1000mm/1500mm/2000mm/2500mm/3000mm | Design Style | Modern |
| Color | Silver | Scaffolding Part Type | Cuplock Scaffolding Accessories |
| Corrosionresistance | Galvanized coating | Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS | Place of Origin | Hebei,China |
| High Light | Modern Ring Lock Scaffold ,Heavy Duty Modular System Scaffolding ,Modular System Scaffolding Silver | ||
The Ring Lock Scaffold is a high-strength, modular scaffolding system designed for fast assembly and exceptional load-bearing capacity in high-rise construction, bridge work, and industrial maintenance. Utilizing a unique rosette-and-wedge connection mechanism, it eliminates the need for loose bolts and nuts, providing a safer and more efficient alternative to traditional tube-and-clamp systems.
Vertical Standards
Materials: Q345/Q355B
Diameter: 60mm & 48mm
Pipe Wall Thickness: 3.0mm/3.2mm/3.25mm or customized
Surface Treatment: Powder Coated/Hot Dip Galvanizing
Weight: 1.8KG-18.75KG according to different sizes
Length: 200mm-3000mm various sizes available
Description: Main stressed part of ring-lock scaffold with inner fittings for height adjustment
|
Adjustable Base Jack
Materials: Q235/Q345
Pipe Type: Hollow or Solid
Screw Rod Diameter: 30mm-48mm or customized
Pipe Wall Thickness: 4mm/4.75mm or customized
Surface Treatment: Powder Coated/Hot Dip Galvanizing
Weight: 2.7KG-8KG according to different sizes
Adjustable Length: 100mm To 1000mm as required
Description: Arranged at the bottom of ring-lock scaffolding system
|
U Head Jack
Materials: Q235/Q235B/Q345
Pipe Type: Hollow or Solid
Screw Rod Diameter: 30mm-48mm or customized
Pipe Wall Thickness: 3.5mm-4.75mm or customized
Surface Treatment: Powder Coated/Hot Dip Galvanizing
Weight: 2.91KG-8KG according to different sizes
Adjustable Length: 100mm To 1000mm as required
Description: Used to support keel and adjust scaffold height
|
Truss (Bridge) Ledger
Materials: Q235/Q355
Diameter: 48.3mm
Pipe Wall Thickness: 3.25mm
Surface Treatment: Powder Coated/Hot Dip Galvanizing
Weight: 9.35KG-19KG according to different sizes
Length: 1.52m-3.05m or customized
Description: Enhances scaffolding stability
|
Lattice Beam (Girder)
Materials: Q235/Q355
Diameter: 48.3mm
Pipe Wall Thickness: 3.0mm-4.0mm
Surface Treatment: Powder Coated/Hot Dip Galvanizing
Weight: 25KG-150KG according to different sizes
Length: 2070mm-6140mm or customized
Description: Enhances scaffolding stability
|
Side Bracket
Materials: Q355
Diameter: 48.3mm
Pipe Wall Thickness: 3.2mm/3.25mm or customized
Surface Treatment: Powder Coated/Hot Dip Galvanizing
Length: 360mm-1090mm or customized
Description: Used when main frame cannot reach required positions
|
Steel Plank
Materials: Q235
Diameter: 48.3mm
Thickness: 1.2mm-2.0mm or customized
Surface Treatment: Powder Coated/Hot Dip Galvanizing
Size: Various standard and custom sizes available
Description: Facilitates safe worker movement during construction
|
|
We are a subsidiary foreign trade company of a group company, responsible for exporting formwork and scaffolding products. Our group company operates two major production bases with over 20 years of specialized production experience.
We provide professional implementation solutions, high-quality products, and efficient technical support services in the field of templates and scaffolding.
Yes, we can provide samples. Customers are responsible for shipping costs.
Provide specific requirements list, or inform us of your intended product use - we will develop a customized plan based on your needs.
Specific quotations typically completed within 2 days. Delivery time after contract signing usually 10-30 days depending on project complexity.
T/T 30% deposit before manufacture, 70% balance against B/L Copy, or L/C.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2024-07-30
Employee Number:
150~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Founded in 1993, WORKSUN GROUP is a seasoned leading enterprise in China's formwork and scaffolding industry. With 32 years of steady development, it has evolved into a large comprehensive private enterprise integrating R&D, production, sales, and services of formwork and scaffolding products. H... Founded in 1993, WORKSUN GROUP is a seasoned leading enterprise in China's formwork and scaffolding industry. With 32 years of steady development, it has evolved into a large comprehensive private enterprise integrating R&D, production, sales, and services of formwork and scaffolding products. H...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!