Products
Manufacturer of a wide range of products which include Reusable Aluminum Frame Formwork 400x2400mm Aluminium Formwork Construction For,Powder Coated Aluminium Column Formwork Customized Adjustable Column Shuttering,Customized Ring...
MOQ: 50 piece
Price: US $97.00 - 130.00/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Aluminum Frame Formwork |
| Material | Aluminum |
| Coating of aluminum frame | Powder coating |
| Maximum Concrete Pressure | 60kN/sqm |
| Max Size of Slab | Plywood Panel Material 1800mm*2400mm |
| Max Size of Wall&Column | 1000mm*3000mm |
| Aluminum Frame Height | 100mm/120mm |
| Aluminum Frame Material | 6061-T6 |
| Plywood Panel Material | Birch,poplar,eucalyptus,mixed or Plastic plywood |
| Plywood Panel Thickness | 12mm/15mm/18mm |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 50 piece
Price: US $97.00 - 130.00/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Aluminium Column Formwork |
| Material | Aluminum |
| Coating of aluminum frame | Powder coating |
| Maximum Concrete Pressure | 60kN/sqm |
| Max Size of Slab | Plywood Panel Material 1800mm*2400mm |
| Max Size of Wall&Column | 1000mm*3000mm |
| Aluminum Frame Height | 100mm/120mm |
| Aluminum Frame Material | 6061-T6 |
| Plywood Panel Material | Birch,poplar,eucalyptus,mixed or Plastic plywood |
| Plywood Panel Thickness | 12mm/15mm/18mm |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 200/Piece
Price: US $10.00 - 11.40/ Piece
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Ring Lock Scaffold |
| Material | Q235 |
| Diameter | 60mm&48mm |
| Pipe Wall Thickness | 3.0mm/3.2mm/3.25mm or customized |
| Surface Treatment | Powder Coated/Hot Dip Galvanizing |
| Weight | 1.8KG-18.75KG according to different sizes |
| Length | 200mm/250mm/300mm/350mm/500mm/1000mm/1500mm/2000mm/2500mm/3000mm |
| Design Style | Morden |
| Color | Silver |
| Scaffolding Part Type | Cuplock Scaffolding Accessories |
| Corrosionresistance | Galvanized coating |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 200/Piece
Price: US $10.00 - 11.40/ Piece
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Ring Lock Style Scaffolding |
| Material | Q235 |
| Diameter | 60mm&48mm |
| Pipe Wall Thickness | 3.0mm/3.2mm/3.25mm or customized |
| Surface Treatment | Powder Coated/Hot Dip Galvanizing |
| Weight | 1.8KG-18.75KG according to different sizes |
| Length | 200mm/250mm/300mm/350mm/500mm/1000mm/1500mm/2000mm/2500mm/3000mm |
| Design Style | Morden |
| Color | Silver |
| Corrosionresistance | Galvanized coating |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 200/Piece
Price: US $10.00 - 11.40/ Piece
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Ring Lock Scaffold |
| Color | Silver |
| Material | Q235 |
| Diameter | 60mm&48mm |
| Pipe Wall Thickness | 3.0mm/3.2mm/3.25mm or customized |
| Surface Treatment | Powder Coated/Hot Dip Galvanizing |
| Weight | 1.8KG-18.75KG according to different sizes |
| Length | 200mm/250mm/300mm/350mm/500mm/1000mm/1500mm/2000mm/2500mm/3000mm |
| Design Style | Morden |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 200/Piece
Price: US $10.00 - 11.40/ Piece
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Ring Lock System Scaffolding |
| Material | Q235 |
| Diameter | 60mm&48mm |
| Pipe Wall Thickness | 3.0mm/3.2mm/3.25mm or customized |
| Surface Treatment | Powder Coated/Hot Dip Galvanizing |
| Weight | 1.8KG-18.75KG according to different sizes |
| Length | 200mm/250mm/300mm/350mm/500mm/1000mm/1500mm/2000mm/2500mm/3000mm |
| Design Style | Morden |
| Color | Silver |
| Scaffolding Part Type | Cuplock Scaffolding Accessories |
| Corrosionresistance | Galvanized coating |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 200/Piece
Price: US $10.00 - 11.40/ Piece
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Material | Q235 |
| Diameter | 60mm&48mm |
| Pipe Wall Thickness | 3.0mm/3.2mm/3.25mm or customized |
| Surface Treatment | Powder Coated/Hot Dip Galvanizing |
| Weight | 1.8KG-18.75KG according to different sizes |
| Length | 200mm/250mm/300mm/350mm/500mm/1000mm/1500mm/2000mm/2500mm/3000mm |
| Design Style | Morden |
| Product name | Ring Lock Scaffold |
| Color | Silver |
| Scaffolding Part Type | Cuplock Scaffolding Accessories |
| Corrosionresistance | Galvanized coating |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 200/Piece
Price: US $10.00 - 11.40/ Piece
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Ring Lock Type Scaffolding |
| Material | Q235 |
| Diameter | 60mm&48mm |
| Pipe Wall Thickness | 3.0mm/3.2mm/3.25mm or customized |
| Surface Treatment | Powder Coated/Hot Dip Galvanizing |
| Weight | 1.8KG-18.75KG according to different sizes |
| Length | 200mm/250mm/300mm/350mm/500mm/1000mm/1500mm/2000mm/2500mm/3000mm |
| Design Style | Modern |
| Color | Silver |
| Corrosionresistance | Galvanized coating |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 200/Piece
Price: US $10.00 - 11.40/ Piece
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Ring Lock Scaffold |
| Material | Q235 |
| Diameter | 60mm&48mm |
| Pipe Wall Thickness | 3.0mm/3.2mm/3.25mm or customized |
| Surface Treatment | Powder Coated/Hot Dip Galvanizing |
| Weight | 1.8KG-18.75KG according to different sizes |
| Length | 200mm/250mm/300mm/350mm/500mm/1000mm/1500mm/2000mm/2500mm/3000mm |
| Design Style | Morden |
| Color | Silver |
| Scaffolding Part Type | Cuplock Scaffolding Accessories |
| Corrosionresistance | Galvanized coating |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 200/Piece
Price: US $10.00 - 11.40/ Piece
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Ring Scaffold System |
| Material | Q235 |
| Diameter | 60mm&48mm |
| Pipe Wall Thickness | 3.0mm/3.2mm/3.25mm or customized |
| Surface Treatment | Powder Coated/Hot Dip Galvanizing |
| Weight | 1.8KG-18.75KG according to different sizes |
| Length | 200mm/250mm/300mm/350mm/500mm/1000mm/1500mm/2000mm/2500mm/3000mm |
| Design Style | Morden |
| Color | Silver |
| Scaffolding Part Type | Cuplock Scaffolding Accessories |
| Corrosionresistance | Galvanized coating |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!