| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Heavy Duty Scaffold |
| Material | Q235 |
| Diameter | 60mm&48mm |
| Color | Silver |
| Design Style | Morden |
| Corrosionresistance | Galvanized coating |
| Pipe Wall Thickness | 3.0mm/3.2mm/3.25mm or customized |
| Surface Treatment | Powder Coated/Hot Dip Galvanizing |
| Weight | 1.8KG-18.75KG according to different sizes |
| Length | 200mm/250mm/300mm/350mm/500mm/1000mm/1500mm/2000mm/2500mm/3000mm |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
View Detail Information
Explore similar products
Q235 Ring Lock Scaffold Silver Wedge Lock Scaffold For Temporary Roof Support
Customized Ringlock Scaffolding System Galvanized Coating High Load Scaffolding
Modular Ring Lock Scaffold Customized Scaffolding For High Rise Buildings And
Modern Ring Lock Scaffold Heavy Duty Modular System Scaffolding Silver For
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday | Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Heavy Duty Scaffold | Material | Q235 |
| Diameter | 60mm&48mm | Color | Silver |
| Design Style | Morden | Corrosionresistance | Galvanized coating |
| Pipe Wall Thickness | 3.0mm/3.2mm/3.25mm or customized | Surface Treatment | Powder Coated/Hot Dip Galvanizing |
| Weight | 1.8KG-18.75KG according to different sizes | Length | 200mm/250mm/300mm/350mm/500mm/1000mm/1500mm/2000mm/2500mm/3000mm |
| Brand Name | WKS | Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China | ||
| High Light | Silver Heavy Duty Scaffold ,Q235 Modular Scaffolding System ,Modular Scaffolding System High Capacity | ||
The Ring Lock Scaffold is a heavy-duty modular scaffolding system designed for high-rise construction, bridge work, and industrial maintenance. It features vertical standards with rosette connectors that allow for rapid connection of ledgers and diagonals at multiple angles, providing exceptional stability and load-bearing capacity for demanding construction sites.
| Component | Vertical Standards |
|---|---|
| Materials | Q345/Q355B |
| Diameter | 60mm & 48mm |
| Pipe Wall Thickness | 3.0mm/3.2mm/3.25mm or customized |
| Surface Treatment | Powder Coated/Hot Dip Galvanizing |
| Weight | 1.8KG-18.75KG according to different sizes |
| Length | 200mm-3000mm various sizes available |
| Description | Main stressed part of ring-lock scaffold with inner fittings for height adjustment |
| Component | Adjustable Base Jack |
|---|---|
| Materials | Q235/Q345 |
| Pipe Type | Hollow or Solid |
| Screw Rod Diameter | 30mm-48mm or customized |
| Pipe Wall Thickness | 4mm/4.75mm or customized |
| Surface Treatment | Powder Coated/Hot Dip Galvanizing |
| Weight | 2.7KG-8KG according to different sizes |
| Adjustable Length | 100mm To 1000mm as required |
| Description | Arranged at the bottom of ring-lock scaffolding system |
| Component | U Head Jack |
|---|---|
| Materials | Q235/Q235B/Q345 |
| Pipe Type | Hollow or Solid |
| Screw Rod Diameter | 30mm-48mm or customized |
| Pipe Wall Thickness | 3.5mm-4.75mm or customized |
| Surface Treatment | Powder Coated/Hot Dip Galvanizing |
| Weight | 2.91KG-8KG according to different sizes |
| Adjustable Length | 100mm To 1000mm as required |
| Description | Used to support keel and adjust scaffold height |
| Component | Truss (Bridge) Ledger |
|---|---|
| Materials | Q235/Q355 |
| Diameter | 48.3mm |
| Pipe Wall Thickness | 3.25mm |
| Surface Treatment | Powder Coated/Hot Dip Galvanizing |
| Weight | 9.35KG-19KG according to different sizes |
| Length | 1.52m-3.05m or customized |
| Description | Enhances scaffolding stability |
| Component | Lattice Beam (Girder) |
|---|---|
| Materials | Q235/Q355 |
| Diameter | 48.3mm |
| Pipe Wall Thickness | 3.0mm-4.0mm |
| Surface Treatment | Powder Coated/Hot Dip Galvanizing |
| Weight | 25KG-150KG according to different sizes |
| Length | 2070mm-6140mm or customized |
| Description | Enhances scaffolding stability |
| Component | Side Bracket |
|---|---|
| Materials | Q355 |
| Diameter | 48.3mm |
| Pipe Wall Thickness | 3.2mm/3.25mm or customized |
| Surface Treatment | Powder Coated/Hot Dip Galvanizing |
| Length | 360mm-1090mm or customized |
| Description | Used when main frame cannot reach required positions |
| Component | Steel Plank |
|---|---|
| Materials | Q235 |
| Diameter | 48.3mm |
| Thickness | 1.2mm-2.0mm or customized |
| Surface Treatment | Powder Coated/Hot Dip Galvanizing |
| Size | Various standard and custom sizes available |
| Description | Facilitates safe worker movement during construction |
Widely used in bridge engineering including general elevated bridges, tunnel engineering, factory buildings, elevated water towers, power plants, refineries, and special factory building support design. Also suitable for pedestrian overpasses, span sheds, storage shelves, chimneys, water towers, indoor and outdoor decoration, large-scale concert stages, background frames, stands, viewing platforms, styling frames, staircase systems, stage construction, sports competition stands, and various other projects.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2024-07-30
Employee Number:
150~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Founded in 1993, WORKSUN GROUP is a seasoned leading enterprise in China's formwork and scaffolding industry. With 32 years of steady development, it has evolved into a large comprehensive private enterprise integrating R&D, production, sales, and services of formwork and scaffolding products. H... Founded in 1993, WORKSUN GROUP is a seasoned leading enterprise in China's formwork and scaffolding industry. With 32 years of steady development, it has evolved into a large comprehensive private enterprise integrating R&D, production, sales, and services of formwork and scaffolding products. H...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!