| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Cuplock System Scaffolding |
| diameter | 48mm |
| thickness | 3.0/3.25mm |
| Quality guarantee | 2 year |
| technology | CO2 arc welded |
| peculiarity | Easy Assembling |
| colour | Customized Colour |
| Surface treatment | Painted/Galvanized |
| Customize or not | Available in custom or standard sizes |
| dimension | 1200,1800,2400mm or as your request |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
View Detail Information
Explore similar products
Painted / Galvanized Cuplock Scaffolding System Robust Flexible Scaffolding
Corrosion Protection Cup Lock Scaffold High Load Capacity Access Tower
High Load Capacity Cuplock Scaffolding System Painted / Galvanized Modular
Modular Cup Lock Scaffolding Customized Formwork Scaffolding Systems High Load
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday | Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Cuplock System Scaffolding | diameter | 48mm |
| thickness | 3.0/3.25mm | Quality guarantee | 2 year |
| technology | CO2 arc welded | peculiarity | Easy Assembling |
| colour | Customized Colour | Surface treatment | Painted/Galvanized |
| Customize or not | Available in custom or standard sizes | dimension | 1200,1800,2400mm or as your request |
| Brand Name | WKS | Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China | ||
| High Light | Customized Cuplock System Scaffolding ,Modular Event Stage Scaffold ,Event Stage Scaffold 2.5m | ||
Cuplock Scaffolding is a versatile modular system featuring a unique cup-and-blade locking mechanism, designed for high-load applications in commercial construction, bridge falsework, and industrial maintenance. It provides exceptional stability and rapid assembly for complex scaffolding structures.
| Item No. | Length | Weight | Picture |
|---|---|---|---|
| BSCS 300 | 3m/9'10" | 17.5kg/38.25 Ibs | |
| BSCS 250 | 2.5 m/8'2" | 14.57 kg/32.12 Ibs | |
| BSCS 200 | 2m/6'2" | 11.82 kg/26.07 Ibs | |
| BSCS 150 | 1.5 m/4'11" | 9.05 kg/19.95 Ibs | |
| BSCS 100 | 1 m/3'3" | 6.3 kg/13.91 Ibs | |
| BSCS O50 | 0.5m/1'8" | 3.5 kg /7.77 Ibs |
| Item No. | Length | Weight | Picture |
|---|---|---|---|
| BSCL 250 | 2.5 m/8'2" | 9.35 kg/20.61 Ib | |
| BSCL 180 | 1.8 m/6' | 6.85 kg / 15.1 Ibs | |
| BSCL 150 | 1.5 m/4'11" | 5.75 kg/9.46 Ibs | |
| BSCL 120 | 1.2m/4 | 4.29 kg/13.91 Ibs | |
| BSCL 090 | 0.9m/3' | 3.55 kg /7.83 Ibs | |
| BSCL 060 | 0.6m/2' | 2.47 kg / 5.45 Ibs |
Are you a trading company or a manufacturer?
We are a subsidiary foreign trade company of a group company, responsible for operating export business of formwork and scaffolding products. Our group has two major production bases with over 20 years of production experience.
How can I get a quotation?
For simple projects with your own engineer, provide a bill of materials. For complex projects like apartments and residences, our consultants will develop an application plan based on your engineering drawings.
How long does it usually take to complete the plan and quotation?
Generally 5-8 days to complete specific plans and detailed quotations.
Can you provide free samples?
Yes, we can provide samples. You will need to pay for the shipping cost.
How long is the estimated delivery time after the contract is signed?
Usually 30-60 days depending on project complexity. More accurate delivery times are provided during planning.
Is the plastic template prone to deformation?
In long-term high temperature environments, slight deformation may occur. We recommend aluminum alloy formwork or steel frame wood formwork for high temperature areas.
What are the defects of the plastic template system?
Limited load capacity for large-sized concrete structures and poor high temperature resistance with potential deformation in high-temperature areas.
What is the payment method you require?
Payments ≤1,000USD: 100% in advance. Payments ≥10,000USD: 30% T/T in advance, balance before shipment. L/C also accepted.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2024-07-30
Employee Number:
150~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Founded in 1993, WORKSUN GROUP is a seasoned leading enterprise in China's formwork and scaffolding industry. With 32 years of steady development, it has evolved into a large comprehensive private enterprise integrating R&D, production, sales, and services of formwork and scaffolding products. H... Founded in 1993, WORKSUN GROUP is a seasoned leading enterprise in China's formwork and scaffolding industry. With 32 years of steady development, it has evolved into a large comprehensive private enterprise integrating R&D, production, sales, and services of formwork and scaffolding products. H...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!