Products
Manufacturer of a wide range of products which include Reusable Aluminum Frame Formwork 400x2400mm Aluminium Formwork Construction For,Powder Coated Aluminium Column Formwork Customized Adjustable Column Shuttering,Robust Cuplock ...
MOQ: 50 piece
Price: US $97.00 - 130.00/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Aluminum Frame Formwork |
| Material | Aluminum |
| Coating of aluminum frame | Powder coating |
| Maximum Concrete Pressure | 60kN/sqm |
| Max Size of Slab | Plywood Panel Material 1800mm*2400mm |
| Max Size of Wall&Column | 1000mm*3000mm |
| Aluminum Frame Height | 100mm/120mm |
| Aluminum Frame Material | 6061-T6 |
| Plywood Panel Material | Birch,poplar,eucalyptus,mixed or Plastic plywood |
| Plywood Panel Thickness | 12mm/15mm/18mm |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 50 piece
Price: US $97.00 - 130.00/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Aluminium Column Formwork |
| Material | Aluminum |
| Coating of aluminum frame | Powder coating |
| Maximum Concrete Pressure | 60kN/sqm |
| Max Size of Slab | Plywood Panel Material 1800mm*2400mm |
| Max Size of Wall&Column | 1000mm*3000mm |
| Aluminum Frame Height | 100mm/120mm |
| Aluminum Frame Material | 6061-T6 |
| Plywood Panel Material | Birch,poplar,eucalyptus,mixed or Plastic plywood |
| Plywood Panel Thickness | 12mm/15mm/18mm |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 200/Piece
Price: US $8.90 - 12.00/ Piece
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Cuplock Scaffolding System |
| diameter | 48mm |
| thickness | 3.0/3.25mm |
| dimension | 1200,1800,2400mm or as your request |
| Quality guarantee | 2 year |
| Surface treatment | Painted/Galvanized |
| peculiarity | Easy Assembling |
| technology | CO2 arc welded |
| colour | Customized Colour |
| Customize or not | Available in custom or standard sizes |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 200/Piece
Price: US $8.90 - 12.00/ Piece
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Scaffolding Cuplock System |
| diameter | 48mm |
| thickness | 3.0/3.25mm |
| dimension | 1200,1800,2400mm or as your request |
| Quality guarantee | 2 year |
| Surface treatment | Painted/Galvanized |
| peculiarity | Easy Assembling |
| technology | CO2 arc welded |
| colour | Customized Colour |
| Customize or not | Available in custom or standard sizes |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 200/Piece
Price: US $8.90 - 12.00/ Piece
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Cuplock Scaffolding System |
| diameter | 48mm |
| thickness | 3.0/3.25mm |
| Quality guarantee | 2 year |
| peculiarity | Easy Assembling |
| technology | CO2 arc welded |
| Surface treatment | Painted/Galvanized |
| colour | Customized Colour |
| dimension | 1200,1800,2400mm or as your request |
| Customize or not | Available in custom or standard sizes |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 200/Piece
Price: US $8.90 - 12.00/ Piece
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Galvanised Scaffolding |
| Surface treatment | Painted/Galvanized |
| colour | Customized Colour |
| diameter | 48mm |
| thickness | 3.0/3.25mm |
| dimension | 1200,1800,2400mm or as your request |
| Quality guarantee | 2 year |
| peculiarity | Easy Assembling |
| technology | CO2 arc welded |
| Customize or not | Available in custom or standard sizes |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 200/Piece
Price: US $8.90 - 12.00/ Piece
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Cuplock Scaffolding System |
| diameter | 48mm |
| thickness | 3.0/3.25mm |
| Quality guarantee | 2 year |
| peculiarity | Easy Assembling |
| Surface treatment | Painted/Galvanized |
| colour | Customized Colour |
| technology | CO2 arc welded |
| dimension | 1200,1800,2400mm or as your request |
| Customize or not | Available in custom or standard sizes |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 200/Piece
Price: US $8.90 - 12.00/ Piece
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Cup Lock Scaffolding |
| diameter | 48mm |
| thickness | 3.0/3.25mm |
| Surface treatment | Painted/Galvanized |
| Quality guarantee | 2 year |
| peculiarity | Easy Assembling |
| technology | CO2 arc welded |
| colour | Customized Colour |
| dimension | 1200,1800,2400mm or as your request |
| Customize or not | Available in custom or standard sizes |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 200/Piece
Price: US $8.90 - 12.00/ Piece
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Cuplock Scaffolding System |
| thickness | 3.0/3.25mm |
| diameter | 48mm |
| Quality guarantee | 2 year |
| peculiarity | Easy Assembling |
| Surface treatment | Painted/Galvanized |
| colour | Customized Colour |
| technology | CO2 arc welded |
| dimension | 1200,1800,2400mm or as your request |
| Customize or not | Available in custom or standard sizes |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 200/Piece
Price: US $8.90 - 12.00/ Piece
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Cup Lock Scaffold |
| thickness | 3.0/3.25mm |
| diameter | 48mm |
| Quality guarantee | 2 year |
| dimension | 1200,1800,2400mm or as your request |
| peculiarity | Easy Assembling |
| Surface treatment | Painted/Galvanized |
| colour | Customized Colour |
| technology | CO2 arc welded |
| Customize or not | Available in custom or standard sizes |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!