| Model NO. | No. 102R |
| Raw Material | Porcelain |
| Technique | Enamel |
| Theme | Sports |
| Style | Classical |
| Function | Health Care, Eco-Friendly |
| Making Method | Handmade |
| Usage | Daily Use |
| Product Name | Enamel Coffee Mug |
| Color | Customized Color |
| Rim | Rolled Rim & S/S Rim |
| Coating | Enamel Coating |
| Capacity | 250/350/500/750/1250ml |
| Outlet Dia. | 6/7/8/9/10/11/12cm |
| Height | 6/7/8/9/10/11/12cm |
| Logo | Customized Logo |
| Lid | Without Lid |
| Shape | Belly Mug/Tall Mug/Square Mug/Short Mug |
| HS Codee | 7323949000 |
| Transport Package | White Box |
| Specification | 350ml, 8*8cm |
| Trademark | NA |
| Origin | China |
| HS Code | 7323949000 |
| Production Capacity | 80000pieces/Year |
| Model Number | Em001 |
View Detail Information
Explore similar products
304 Stainless Steel Rim Carbon Steel Enamel Coffee Milk Mugs Custom Decal
Classical Style Carbon Steel Enamel Coffee Cup Custom Retro Souvenir Enamelled
Thickness 0.5mm Lightweight 350ml 500ml Enamel Camping Mugs Perfect for Travel
150g 350ml Enamel Coffee Mug Featuring High Temperature Logo Printing Ideal for
Product Specification
| Model NO. | No. 102R | Raw Material | Porcelain |
| Technique | Enamel | Theme | Sports |
| Style | Classical | Function | Health Care, Eco-Friendly |
| Making Method | Handmade | Usage | Daily Use |
| Product Name | Enamel Coffee Mug | Color | Customized Color |
| Rim | Rolled Rim & S/S Rim | Coating | Enamel Coating |
| Capacity | 250/350/500/750/1250ml | Outlet Dia. | 6/7/8/9/10/11/12cm |
| Height | 6/7/8/9/10/11/12cm | Logo | Customized Logo |
| Lid | Without Lid | Shape | Belly Mug/Tall Mug/Square Mug/Short Mug |
| HS Codee | 7323949000 | Transport Package | White Box |
| Specification | 350ml, 8*8cm | Trademark | NA |
| Origin | China | HS Code | 7323949000 |
| Production Capacity | 80000pieces/Year | Model Number | Em001 |
High Quality Enamel Mug Custom color decal coffee Tea Mug Camping Mugs
![]()
![]()
![]()
| Dia.(cm) | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 14 |
| Height(cm) | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
| Capacity(ml) | 200 | 250 | 350 | 500 | 650 | 750 | 1250 | 1400 |
| Packing | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 |
| Mea.(cm) | 24.5*18*31 | 27.5*20*35 | 30.5*20.5*39 | 33*22*43 | 36*25*48 | 49*26*24 | 51*29*55 | 56*31*57 |
| CBM/Carton | 0.014 | 0.019 | 0.024 | 0.031 | 0.043 | 0.054 | 0.065 | 0.079 |
·Safe for the health of your family and anti-allergenic,
·Resistant to rust and rubbing out
·Non-toxic
·Easy to clean
·Resistant to acids from food and beverages
·Functional, it can be used to make meals in those dishes, eat in them or reheat food
·Stylish,it reflects the past in a stylish and modern design
·Suitable for induction and all types of cookers.
![]()
![]()
![]()
![]()
Q: Are you a factory or trading company?
A: We have our own factory, using "self-produced self marketing" business model, reducing the cost of intermediate links
Q: How can I get some samples?
A: We are honored to offer you samples for existing products. Sample is free, but you should pay freight.
Q: How does your factory do regarding quality control?
A: Quality is priority. JQ people always attach great importance to quality controlling from the very beginning to the very end.Warmly welcome to visit us!
Q: If I need different measurements or weight, could you offer OEM service?
A: Sure, we can provide OEM service, also we can make new mould for your product, attaching your name brand.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2018
Total Annual:
20million-30million
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
Xiangtan Dana Technology Co., Ltd is a professional company of enamel cookware and nonstick kitchenware, integrating research, development, sales and service together. Our products range from enamel casserole, saucepan, cup, food container to nonstick frying pan, pots, paella pan and so on. Establis... Xiangtan Dana Technology Co., Ltd is a professional company of enamel cookware and nonstick kitchenware, integrating research, development, sales and service together. Our products range from enamel casserole, saucepan, cup, food container to nonstick frying pan, pots, paella pan and so on. Establis...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!