Products
Manufacturer of a wide range of products which include Steam Heating Hospital Hydrocarbon Dry Cleaning Equipment Stainless steel 3,Two Tanks HydroCarbon Multi Solvent Dry Cleaning Machine,Customizable Washer Extractor System for A...
MOQ: 1pc
Price: $7,900-$27500/sets >=1 sets
| Packaging Details | PLYWOODEN CRATED PACKAGE |
| Supply Ability | 100 Set/Sets per month 8Kg laundry dry cleaning machine |
| Payment Terms | T/T,L/C |
| Delivery Time | 10-25 days |
| Product name | Hospital Dry Cleaning Machine |
| Warranty | 1 Year |
| Capacity | 8kg |
| Voltage(V) | 220V/380V |
| Heating | Steam Heating |
| Drum Volume | 145L |
| Drive Motor Power | 1.5kW |
| Filter Motor Power | 0.55kW |
| Pump Power | 0.55kW |
| Vacuum Pump | 0.75kW |
| Refrigerator System | 1.8kW |
| Solvent Tank Volum: | 294L |
| Distillation Tank Volum: | 120L |
| Place of Origin | Shanghai, China |
| Brand Name | YASEN |
| Model Number | LS9 |
| Certification | CE |
MOQ: 1pc
Price: $8,900.00/sets >=1 sets
| Supply Ability | 100 Set/Sets per Month 25kg laundry washing machine |
| Packaging Details | Plywooden Crated |
| Delivery Time | 10-25 days |
| Product name | Eco-friendly Dry Cleaning Solutions |
| Rated Capacity | 8kg 12kg |
| Advantages | Non-toxic and Environmentally Friendly |
| Power Supply | 3phase/380v/50hz (Adjustable) |
| Feature | HydroCarbon Multi Solvent |
| Drum Volume | 145L-215L |
| Brand Name | YASEN |
| Model Number | LS908 (AZ) LS912 (AZ) |
| Place of Origin | Shanghai, China |
| Certification | CE |
MOQ: 1pc
Price: $238,000.00 - $396,000.00/sets
| Supply Ability | 100 Set/Sets per Month commercial laundry washing machines |
| Packaging Details | Wooden packaging for washer extractor |
| Feature | Customizable |
| Warranty | 1 Year |
| Material | Stainless Steel |
| Cleaning Process | Hot Water Cleaning |
| Cleaning Type | Clean-In-Place (CIP) |
| Function | Washing Extracting |
| Used for | Hotel Hospitality Factory |
| Heating | Steam Heating |
| Brand Name | YASEN |
| Model Number | IWS |
| Certification | CE,ISO9001:2008 |
| Place of Origin | Shanghai, China |
MOQ: 1pc
Price: $238,000.00 - $396,000.00/sets
| Supply Ability | 100 Set/Sets per Month commercial laundry washing machines |
| Packaging Details | Wooden packaging for washer extractor |
| Feature | Two Way Tilting Washing Machine |
| Material | Stainless Steel |
| Cleaning Process | Hot Water Cleaning |
| Cleaning Type | Clean-In-Place (CIP) |
| Function | Hospital Washer Extractor |
| Used for | Hospital |
| Heating | Steam Heating |
| Brand | YASEN |
| Brand Name | YASEN |
| Model Number | IWS |
| Certification | CE,ISO9001:2008 |
| Place of Origin | Shanghai, China |
MOQ: 1pc
Price: $2,800.00 - $15,800.00/sets
| Packaging Details | Wooden packaging for washer extractor |
| Supply Ability | 100 Set/Sets per Month for washer extractor |
| Warranty | 1 Year |
| After-sales Service Provided | Video technical support, Field installation, commissioning and training, Free spare parts, Online support |
| Power | 2.2kw |
| Weight | 550kg |
| Size | 1200*1100*1620mm |
| Capacity | 20kg,50kg,70kg,100kg,150kg |
| Heating Type | Steam or Electicity Heating |
| Feature | Critical cleaning/Residue Free |
| Material | Stainless Steel |
| Cleaning Process | Hot Water Cleaning |
| Cleaning Type | Clean-In-Place (CIP) |
| Industry Used | Hotel and laundry |
| Voltage | 380V |
| Port | SHANGHAI |
| Place of Origin | Shanghai, China |
| Brand Name | YASEN |
| Model Number | SXT-150,200,300,500,700,1000F |
| Certification | CE,ISO9001:2008 |
MOQ: 1pc
Price: $2,500.00/sets >=1 sets
| Packaging Details | Wooden packaging for washer extractor |
| Supply Ability | 100 Set/Sets per Month for washer extractor |
| Warranty | 1 Year |
| After-sales Service Provided | Video technical support, Field installation, commissioning and training, Free spare parts, Online support |
| Capacity | 20kg,50kg,70kg,100kg,150kg |
| Heating Type | Steam or Electicity Heating |
| Feature | Critical cleaning/Residue Free |
| Material | Stainless Steel |
| Cleaning Process | Hot Water Cleaning |
| Cleaning Type | Clean-In-Place (CIP) |
| Industry Used | Hotel and laundry |
| Voltage | 380V |
| Port | SHANGHAI |
| Place of Origin | Shanghai, China |
| Brand Name | YASEN |
| Model Number | SXT-150,200,300,500,700,1000F |
| Certification | CE,ISO9001:2008 |
MOQ: 1pc
Price: $2,500.00 - $18,500.00/sets
| Warranty | 1 Year |
| After-sales Service Provided | Video technical support, Field installation, commissioning and training, Free spare parts, Online support |
| Capacity | 20kg,30kg,50kg,70kg,100kg,150kg |
| Heating Type | Steam or Electicity Heating |
| Feature | Critical cleaning/Residue Free |
| Material | Stainless Steel |
| Cleaning Process | Hot Water Cleaning |
| Cleaning Type | Clean-In-Place (CIP) |
| Industry Used | Hotel and laundry |
| Voltage | 220V,380V |
| Packaging Details | Wooden packaging for washer extractor |
| Port | SHANGHAI |
| Supply Ability | 100 Set/Sets per Month for washer extractor |
| Place of Origin | Shanghai, China |
| Brand Name | YASEN |
| Model Number | SXT-150,200,300,500,700,1000F |
| Certification | CE,ISO9001:2008 |
MOQ: 1pc
Price: $2,500.00 - $18,500.00/sets
| Packaging Details | Wooden packaging for washer extractor |
| Supply Ability | 100 Set/Sets per Month for washer extractor |
| Warranty | 1 Year |
| After-sales Service Provided | Video technical support, Field installation, commissioning and training, Free spare parts, Online support |
| Capacity | 30kg,50kg,70kg,100kg,150kg |
| Heating Type | Steam or Electicity Heating |
| Feature | Critical cleaning/Residue Free |
| Material | Stainless steel 304,corrosion free |
| Cleaning Process | Hot Water Cleaning |
| Cleaning Type | Clean-In-Place (CIP) |
| Industry Used | Hotel and laundry |
| Voltage | 220V,380V |
| Port | SHANGHAI |
| Place of Origin | Shanghai, China |
| Brand Name | YASEN |
| Model Number | SXT-150,200,300,500,700,1000F |
| Certification | CE,ISO9001:2008 |
MOQ: 1pc
Price: $10,700.00/sets >=1 sets
| Warranty | 1 Year |
| After-sales Service Provided | Video technical support, Field installation, commissioning and training, Free spare parts, Online support, Engineers available to service machinery overseas |
| Weight | 1500kg |
| Size | Multiple sizes |
| Drum Dimension(mm) | 800x600 |
| Drum Volume(L) | 301 |
| New and old | New |
| Material | Stainless steel |
| Used for | hospital, hotel, dry cleaning shop |
| Operation | Full-automatic & Manual |
| Heating | Steam Heating Electric Heating |
| Controller | Touch Screen Control Panel |
| Packaging Details | Wooden packaging for Washing Machine |
| Port | Shanghai |
| Supply Ability | 100 Set/Sets per Month commercial laundry washer |
| Place of Origin | Shanghai, China |
| Brand Name | YASEN |
| Certification | CE,ISO9001:2008 |
MOQ: 1pc
Price: $2,500.00/sets >=1 sets
| Packaging Details | Wooden packaging for Washing Machine |
| Supply Ability | 100 Set/Sets per Month 35kg laundry washing machine |
| Warranty | 1 Year |
| After-sales Service Provided | Video technical support, Field installation, commissioning and training, Free spare parts, Online support |
| Capacity | 15kg,20kg,30kg,50kg,70kg,100kg,150kg |
| Heating Type | Steam or Electicity Heating |
| Feature | Critical cleaning/Residue Free |
| Material | Stainless Steel |
| Cleaning Process | Hot Water Cleaning |
| Cleaning Type | Clean-In-Place (CIP) |
| Industry Used | Hotel and laundry |
| Voltage | 380V |
| Port | SHANGHAI |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | YASEN |
| Model Number | SXT-150,200,300,500,700,1000,1500F |
| Certification | CE,ISO9001:2008 |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!