Products
Manufacturer of a wide range of products which include Steam Heating Hospital Hydrocarbon Dry Cleaning Equipment Stainless steel 3,Two Tanks HydroCarbon Multi Solvent Dry Cleaning Machine,Iws Integrated Washing System-solutions,et...
MOQ: 1pc
Price: $7,900-$27500/sets >=1 sets
| Packaging Details | PLYWOODEN CRATED PACKAGE |
| Supply Ability | 100 Set/Sets per month 8Kg laundry dry cleaning machine |
| Payment Terms | T/T,L/C |
| Delivery Time | 10-25 days |
| Product name | Hospital Dry Cleaning Machine |
| Warranty | 1 Year |
| Capacity | 8kg |
| Voltage(V) | 220V/380V |
| Heating | Steam Heating |
| Drum Volume | 145L |
| Drive Motor Power | 1.5kW |
| Filter Motor Power | 0.55kW |
| Pump Power | 0.55kW |
| Vacuum Pump | 0.75kW |
| Refrigerator System | 1.8kW |
| Solvent Tank Volum: | 294L |
| Distillation Tank Volum: | 120L |
| Place of Origin | Shanghai, China |
| Brand Name | YASEN |
| Model Number | LS9 |
| Certification | CE |
MOQ: 1pc
Price: $8,900.00/sets >=1 sets
| Supply Ability | 100 Set/Sets per Month 25kg laundry washing machine |
| Packaging Details | Plywooden Crated |
| Delivery Time | 10-25 days |
| Product name | Eco-friendly Dry Cleaning Solutions |
| Rated Capacity | 8kg 12kg |
| Advantages | Non-toxic and Environmentally Friendly |
| Power Supply | 3phase/380v/50hz (Adjustable) |
| Feature | HydroCarbon Multi Solvent |
| Drum Volume | 145L-215L |
| Brand Name | YASEN |
| Model Number | LS908 (AZ) LS912 (AZ) |
| Place of Origin | Shanghai, China |
| Certification | CE |
MOQ:
Price:
| Operation | Intelligent Management |
| Function | Intelligent Integrated Washing System |
| Washing Capacity | Customizable |
| Application | Hotels, Schools, Hospitals, Etc. |
| Feature | Full AUTO |
| Component | washers, dryers, shuttle cars, weighing machines, ramp loading lines, distribution lines, and dryer output conveyor lines |
| Brand Name | Yasen |
| Model Number | IWS INTEGRATED WASHING SYSTEM |
| Place of Origin | Chian |
MOQ:
Price:
| Product name | Intelligent Integrated Washing System Weighing Machine |
| Net Weight | 320kg |
| Application | IWS Integrated Washing System |
| Overall Dimensions (W×D×H) | 3000×1245×860 |
| Feature | High-Accuracy Sensors |
| Rated Load Capacity | >150kg |
MOQ:
Price:
| intelligent process trackin | customer ID whole process trackin |
| Touch screen operation | 10 inch true color display |
| Intelligentization | Real-time monitoring |
| Featur | Intelligent control |
| Customization | Size configurable per requirements |
| Overall Dimensions (W×D×H) | 800×500×1100 |
MOQ:
Price:
| Rated Load Capacity | ≥150 kg |
| Conveyor Belt Width | 1000mm |
| Net Weight | 650kg |
| Overall Dimensions (W×D×H) | 6610×1260×4590 mm |
| Application | Integrated Washing System |
| Product name | Tunnel Washer System Loading Conveyor |
MOQ:
Price:
| Rated Load Capacity | ≥300 KG |
| Conveyor Belt Width | 1000mm |
| Power Supply | 380/3/50 V/Ph/Hz |
| Shifting Motor Power | 0.75Kw |
| Conveyor Motor Power | 1.5Kw |
| Net Weight | 680KG |
MOQ: 1pc
Price: $238,000.00 - $396,000.00/sets
| Supply Ability | 100 Set/Sets per Month commercial laundry washing machines |
| Packaging Details | Wooden packaging for washer extractor |
| Warranty | 1 Year |
| After-sales Service Provided | Video technical support, Field installation, commissioning and training, Free spare parts, Online support |
| Power | 7.5kw |
| Weight | 3150kg |
| Size | 2545*3000*3880mm |
| Feature | Stable and durable running/Residue Free |
| Material | Stainless Steel |
| Cleaning Process | Hot Water Cleaning |
| Cleaning Type | Clean-In-Place (CIP) |
| Function | Washing Extracting |
| Used for | Hotel.factory .laundry Hospital |
| Heating | Steam Heating |
| Brand | YASEN |
| Port | SHANGHAI |
| Brand Name | YASEN |
| Model Number | IWS |
| Certification | CE,ISO9001:2008 |
| Place of Origin | Shanghai, China |
MOQ:
Price:
| Rated Load Capacity | ≥150 |
| Conveyor Belt Width | 1000mm |
| Power Supply | 380/3/50 V/Ph/Hz |
| Net Weight | 350KG |
| Conveyor Motor Power | 0.75×2 (Dual Motor) |
| Overall Dimensions (W×D×H) | 3200/2850×2420×785 |
MOQ: 1pc
Price: Negotiable
| Supply Ability | 100 Set/ Month industrial gas dryers |
| Packaging Details | Wooden package for Tumble Dryer. |
| Product name | Tilting Discharge Tumble Dryers |
| Brand | YASEN |
| Used for | Lntegrated Washing System |
| Warranty | 1 Year |
| Feature | tilt forward for unloading (2-way tilt) |
| Heating | LPG Gas |
| Brand Name | YASEN |
| Certification | ISO9001:2008 |
| Place of Origin | Shanghai, China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!