| Color | Black, White |
| Max Cutting Length | 1500mm(59.06in) |
| Type | Stone Cutting Machine |
| Use | Marble |
| Voltage | 220 V, 380 V |
| Power(W) | 7.5 kW(10.06hp) |
| Dimension(L*W*H) | 5000*1300*1800 |
| Weight | 1200 kg(2645.55lb) |
| Warranty | 1 Year |
| Key Selling Points | Easy To Operate |
| Cutting thickness (max) | 100 mm(3.94in) |
| Machinery Test Report | Provided |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Core Components | Gear, Pump |
| Packaging Details | OTHERS |
| Delivery Time | 30DAYS |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 SETS ONE YEAR |
| Place of Origin | SHANDONG,CHINA |
| Brand Name | ZSMART |
| Certification | CE |
View Detail Information
Explore similar products
45 Degree Granite Chamfering Stone Cutting Machine with 7.5kW Motor & Bearing
ZEUS 45 Degree Chamfering Machine One Cutting One Edging PLC Control Gearbox
ZEUS 45 Degree Chamfering Machine One Cutting Four Edgeing PLC Control Bearing
ZEUS 45 Degree Chamfering Machine One Cutting Four Edgeing PLC Control Gear
Product Specification
| Color | Black, White | Max Cutting Length | 1500mm(59.06in) |
| Type | Stone Cutting Machine | Use | Marble |
| Voltage | 220 V, 380 V | Power(W) | 7.5 kW(10.06hp) |
| Dimension(L*W*H) | 5000*1300*1800 | Weight | 1200 kg(2645.55lb) |
| Warranty | 1 Year | Key Selling Points | Easy To Operate |
| Cutting thickness (max) | 100 mm(3.94in) | Machinery Test Report | Provided |
| Video outgoing-inspection | Provided | Core Components | Gear, Pump |
| Packaging Details | OTHERS | Delivery Time | 30DAYS |
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000 SETS ONE YEAR |
| Place of Origin | SHANDONG,CHINA | Brand Name | ZSMART |
| Certification | CE |
Polish and polish the water blocking strip, front water blocking strip, stair step edge, and window sill edge with a 45 degree chamfer. Cut quartz stone, rock slab, marble, granite, etc. without bursting edges or large or small heads.
was established in 2006, is a dedicated to stone numerical control processing equipment research, development and production of professional enterprises. The company has a professional research and development, design, production and after-sales service team, insist in the "quality and service for the first" purpose, for the company's products to provide reliable technical support and after-sales service guarantee, from the product appearance, performance, precision to achieve a perfect combination. Through the unremitting efforts of Zeus team, overcome difficulties, products not only sell well in domestic market. but also exported to Europe, the United States, Southeast Asia and other countries. One of the multi-functional cutting and grinding machine, hole machine, 45 degrees back cutting machine by the majority of customers like.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Seller,Trading Company
Year Established:
2017
Total Annual:
4000000-5000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; box-sizing: border-box; width: 100%; max-width: 100%; overflow-x: hidden; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ... .gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; box-sizing: border-box; width: 100%; max-width: 100%; overflow-x: hidden; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!