| Color | Black, White, Blue, Yellow, Green |
| Max Cutting Length | 3200mm |
| Type | Stone Cutting Machine |
| Use | Granite/Marble/Quartz/Porcelain |
| Voltage | 220 V, 380 V |
| Power(W) | 7.5kw+3kw |
| Dimension(L*W*H) | 5000x1300x1800mm |
| Weight | 1200 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Key Selling Points | Easy to Operate/High Safety Level/Remote Monitoring |
| Cutting thickness (max) | 30 mm |
| Machinery Test Report | Not Available |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Core Components | Pressure Vessel, Motor, Bearing, Gear, Pump, Gearbox, Engine, PLC |
| Packaging Details | OTHERS |
| Delivery Time | 30DAYS |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 SETS ONE YEAR |
| Place of Origin | SHANDONG,CHINA |
| Brand Name | ZSMART |
| Certification | CE |
View Detail Information
Explore similar products
45 Degree Granite Chamfering Stone Cutting Machine with 7.5kW Motor & Bearing
ZEUS 45 Degree Chamfering Machine One Cutting One Edging PLC Control Gearbox
ZEUS 45 Degree Chamfering Machine One Cutting Four Edgeing PLC Control Bearing
ZEUS 45 Degree Chamfering Machine One Cutting Four Edgeing PLC Control Gear
Product Specification
| Color | Black, White, Blue, Yellow, Green | Max Cutting Length | 3200mm |
| Type | Stone Cutting Machine | Use | Granite/Marble/Quartz/Porcelain |
| Voltage | 220 V, 380 V | Power(W) | 7.5kw+3kw |
| Dimension(L*W*H) | 5000x1300x1800mm | Weight | 1200 kg |
| Warranty | 1 Year | Key Selling Points | Easy to Operate/High Safety Level/Remote Monitoring |
| Cutting thickness (max) | 30 mm | Machinery Test Report | Not Available |
| Video outgoing-inspection | Provided | Core Components | Pressure Vessel, Motor, Bearing, Gear, Pump, Gearbox, Engine, PLC |
| Packaging Details | OTHERS | Delivery Time | 30DAYS |
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000 SETS ONE YEAR |
| Place of Origin | SHANDONG,CHINA | Brand Name | ZSMART |
| Certification | CE |
The 45 degree chamfering machine is a new generation of machining machinery that adopts advanced technology and has targeted reinforcement for cutting and chamfering. The control cabinet system makes machine operation simple and free, without the need for complex operations. This machine can be used to achieve advanced functions such as 45 degree chamfering and one grinding motors for cutting operations. It can be used in stone processing plants and countertop workshops.
| Main motor power | 7.5KW(customizable) |
| Edge grinding motor power | 3KW(customizable) |
| Working voltage | 220v-2phase/380V-3phase/50/60Hz |
| Control system | ZEUS |
| Blade size | 300mm(customizable) |
| working stroke | 3200mm(customizable) |
| chamfering | 45° |
| Cutting thickness | 30mm |
| Working table size | 3200mm(customizable) |
| Overall size | 5000x1300x1800mm |
| Weight | 1200kg |
| Grantee | 1 year |
| frequency converter | Xinjie |
Tear off film packaging&sea transportation (you can use your own freight forwarder or our freight forwarder)
One year warranty and our technicians will come to your country to teach you how to operate the machine
Laiyang Zeus machinery co.., LTD. was established in 2006, is a dedicated to stone numerical control processing equipment research, development and production of professional enterprises. The company has a professional research and development, design, production and after-sales service team, insist in the "quality and service for the first" purpose, for the company's products to provide reliable technical support and after-sales service guarantee, from the product appearance, performance, precision to achieve a perfect combination. Through the unremitting efforts of Zeus team, overcome difficulties, products not only sell well in domestic market. but also exported to Europe, the United States, Southeast Asia and other countries. One of the multi-functional cutting and grinding machine, hole machine, 45 degrees back cutting machine by the majority of customers like.
A) Can you shape our brand on your product?
yes. If you can meet our minimum order quantity, we can print your logo on the product and packaging.
B) Can you produce products in our colors?
Yes, if you can meet our minimum order quantity, the color of the product can be customized.
C) How to ensure the quality of the product?
1) Before producing the product, carefully confirm, strictly inspect during the production process, and install and debug after production is completed. 2) Conduct strict sampling inspections on the products before shipment to ensure that the packaging is intact and undamaged.
D) Can you customize anything for your products?
Yes, our product comes in standard specifications, but we can customize products according to customer needs such as workspace, motor power, product functionality, color, logo, etc
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Seller,Trading Company
Year Established:
2017
Total Annual:
4000000-5000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; box-sizing: border-box; width: 100%; max-width: 100%; overflow-x: hidden; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ... .gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; box-sizing: border-box; width: 100%; max-width: 100%; overflow-x: hidden; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!